Köpek CinsleriShar Pei kategorisinde 2 ilan bulundu.

Shar Pei

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Shar Pei Yavru

Shar Pei, Dünya üzerinde oldukça uzun zamandır var olan bir köpek ırkıdır. Atalarının hangi ırklar olduğu net bir şekilde bilinmemektedir. Kırışık yüz yapısı, şirin burnu ve kendine hayran bırakan yürüyüşüyle dikkatleri üzerine çeken Shar Pei’nin ilk çıktığı yer ise Çin’dir. Dil rengi Chow Chow’lar ile benzerdir. Siyaha yakın, mavimsi tonlardadır. Bu da dikkat çekileceğini oldukça üst seviyeye çıkarmaktadır.

Shar Pei ırkının tarihi göz önüne alındığında, saldırgan yetiştirildiği ve bu amaçla kullanıldığı görülmektedir. Fakat ilerleyen tarihle birlikte bu ırk artık dövüşten uzaklaşmış, bir ev köpeği olmuştur. Şuanda diğer köpek ırkları arasında en arkadaş canlısı ırklardan biridir.  Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Shar Pei rehberiyle bu ırka dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde görebilirsiniz.

Shar Pei Özellikleri

Shar Pei, orta düzey enerji ihtiyacı olan, yine bununla doğru orantıda oyunculuğu bulunan bir ırktır. Vücut yapısı bakımından büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Kuyruğu simit yapıdadır ve yüz hatları oldukça kırışıktır.

•    Ömürleri ortalama olarak 8 – 10 yıl arasında değişmektedir.
•    Kökeni Çin’e dayanmaktadır ve 1500’lü yıllardan beri Dünya’dadır.
•    Erkek ve dişilerde ağırlık hemen hemen eşittir. 18 – 25 kg aralığında değişim göstermektedir.
•    Yine boy da erkek ve dişilerde eşittir. 46 – 51 cm arası boy oranı bulunmaktadır.
•    Av ve bekçi köpeği olarak kullanılabilir. 
•    Deri yapısı buruşmuştur. 
•    Kafa yapısı kareye benzemektedir.  Ayrıca geniş ve düzdür. 
•    Renkleri genel olarak açık kahverengi, krem, kızıl veya siyah olarak görülmektedir. Bu renklerin karışımı da olabilir.
•    Yüz ifadesi her ne kadar asık olsa da; oldukça eğlenceli ve oyuncudur.
•    Dil rengi mavi ile siyahın karışımıdır. 
•    Gözleri oldukça güzeldir ve çok parlar. 
•    Kuyrukları kısadır ve simit şeklindedir.
•    Üçgen kulak yapısına sahiptir.

Shar Pei Karakteri

Shar Pei, diğer köpek ırklarına kıyasla karakteristik açıdan oldukça farklı ve dengesiz bir köpektir. Son derece sağlam vücut yapısı vardır. Bu vücut yapısıyla yine oldukça çevik bir şekilde hareket edebilirler. Ev içinde mutludurlar. Herhangi bir şekilde sıkılmazlar. Sakin, iyi huylu ve sadıktırlar. Yani ev içerisinde sahibine herhangi bir sıkıntı çıkarmazlar.

Cana yakın ve oldukça sevecen bir ırk olan Shar Pei, çocuklarla da oldukça iyi bir şekilde anlaşabilmektedir. Fakat filmin koptuğu nokta yabancılardır. Bu ırk, yabancı gördüğünde çıldırmış gibi hareketler gösterebilir. Bunun önüne geçebilmek adına, yavruyken uzun süre sosyalleştirme eğitimi verilmelidir. Böylelikle yabancılara karşı toleranslı olabilir. İşin kötü tarafı şu ki; Eğer Shar Pei yabancıları tehdit olarak algılarsa saldırma eğilimine girebilir.

Cesur ırklar arasında ilk sırada yer alır. Ailesini ve kendini korumak adına canını ortaya koyabilecek kadar büyük bir yüreğe sahiptir. Eğer bir dost arıyorsanız ve onunla keyifli anlar geçireceksiniz bu noktada Shar Pei iyi bir seçim olacaktır. Dominant karakter yapısı vardır. Eğer sahibi ondan daha az dominantsa, üstünlüğü ele geçirecek ve söz dinlemeyecektir. Bundan sahibinin, evde kralın kim olduğunu eğitimlerle göstermesi gerekir. Zekaları oldukça şaşırtıcıdır. Bundan dolayı eğitimleri çok kolay bir şekilde kavrayabilirler. 

Shar Pei Beslenmesi

Shar Pei beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunsa da; en önemli 2 şey her ırkta olduğu gibi kemik ve yemek artıklarıdır. Bu ırkın sindirim sistemi ve mideleri hassas yapıdadır. Kemik verildiğinde; bu, sindirim sistemine zarar verir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı uzak tutulması gerekir. Yine yemek artıkları da içerdiği yağ yönünden zarar vereceği için asla tavsiye edilmez. Beslenmesinde verilmesi gereken tek şey Premium markalı köpek mamalarıdır. Yaş veya kuru farketmeksizin bu mamalar verildiğinde sağlığına fayda sağlanacaktır. 

Çünkü bu mamalar zengin besin içeriği sayesinde köpeğin günlük enerji ihtiyacının çok büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bu da; ek herhangi bir takviyeye gerek olmadığını gösterir. Aynı zamanda köpekler için özel olarak üretilen bisküviler de verilebilir. Fakat fazla verilmesi beraberinde obezite sorununu getirebileceği için; bunu abartmamak, dozunu ayarlamak gerekir. 

Shar Pei Bakımı

Shar Pei bakımı, zorluk açısından orta derece zordur. Her yıl düzenli bir şekilde 2 kez tüy dökme sezonları bulunmaktadır. Bu sezonlarda haftada en az 2 kez taranmaları faydalarına olacaktır. Normal süre içerisinde haftada 1, ya da 13 – 14 günde bir kez taranması yeterlidir. 

Çok sık banyo yaptırılmasına gerek yoktur. Fakat deri yapısı bu ırka mensup her köpekte farklı olabilir. Onun için, köpeğiniz için şampuan seçimi yaparken bir veteriner hekimle paslaşarak gitmeniz faydalı olacaktır. Sıcak havaları sevmezler, bundan dolayı bulundukları ortamın serin olması gerekir. Sıcak havalar, beraberinde birçok deri hastalığını getirebilir.

Aynı zamanda gözlerinde ve kulaklarında sık sık kontroller yapılmalıdır. Çapaklanma ya da kir durumu olur ve bunlar alınmazsa; durum kötüye gidecektir. Çünkü her ikisi de Shar Pei’nin enfeksiyon kapmasına sebep olur. 

Shar Pei Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Shar Pei ırkına dair merak edilen birçok konu vardır. Bunların tamamını hemen altta verdiğimiz soru – cevap listesinde işledik. Aklınıza takılan noktaları Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız listemizde bulabilirsiniz.

Shar Pei Tüyleri Neden Kırışık?

Shar Pei tüyleri, genlerine bağlı olarak kırışıktır. Ek olarak herhangi bir detayı yoktur. Yani, bu herhangi bir hastalık veya fiziksel engel değildir. Direkt olarak yapıları bu şekildedir. 

Shar Pei Ömrü Ne Kadar?

Shar Pei ömrü tamamen bakımıyla ilgilidir. Bakımları eksiksiz bir şekilde yapılırsa ve beslenmesine dikkat edilirse 10 yıla kadar yaşayabilmektedir.