Köpek CinsleriAkbaş kategorisinde 11 ilan bulundu.

Akbaş

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Akbaş Köpeği

Akbaş Köpeği, günümüzde evlerde beslenebilen ama aslında çoban köpeği olan bir ırktır. Kökeni Türkiye olan ırkın en belirgin özellikleri sadık ve zeki olmalarıdır. Kangal ırklarıyla karıştırılıyor olsa da kendine has özellikleri bulunan özel bir köpek türüdür.

Akbaş köpekler ilk kez insanlarla sürü koruma amacıyla görevlendirilmiştir. Mizacının yumuşak olması ve zeki olmalarından ise günümüzde yetiştirilen bir köpek olup evlerde beslenmeye başlanmıştır. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl olan Akbaş köpeklerinin ortalama ağırlıkları 40-64 kg iken boyları 71-86 cm arası değişir.

Orta Asya’dan getirildiği düşünülen ırkın genel olarak Emirdağ, Haymana gibi bölgelerde daha sık beslendiğine rastlanır.

Akbaş Köpeği Özellikleri

Akbaş yani çoban köpeği ırkı büyük bir cüsseye sahip olup insanlarda saldırgan bir izlenim yaratmaktadır. Sadece tehlike sezmelerinde saldırgan tavırlar sergilerken son derece dengeli bir mizacı bulunur. Diğer Akbaş ırkı özellikleri ise;

● Havlama eğilimleri orta düzeyde olup yabancılara karşı şüpheli yaklaşırlar.

● Kedilerle diğer ırklara göre daha iyi anlaşma gösterirler.

● Tehlikeli olan durumları önceden sezme içgüdüsüne sahiptirler.

● Uyum sağlamalarından dolayı apartman yaşamında kolaylıkla yaşarlar.

● Özgür ruhlu bir köpek olmasından dolayı eğitimleri zorlu geçebilir.

● Yeryüzünde yer alan en eski köpek ırkı olup Türklere özgü bir türdür.

● Tüy rengi beyaz ve krem tonlarındadır.

● İri bir çoban köpeği olan ırk sürüleri koruma içgüdüsüyle doğmuştur.

● Hiçbir genetik hastalık taşımadan oldukça sağlıklı bir bünyeye sahiptirler.

Akbaş Köpeği Bakımı ve Beslenmesi

Akbaş köpeği bakımı hakkında günlük enerji ihtiyaçlarını atması dışında zorlayan bir konu bulunmaz. Geniş bahçeler sağlayarak günlük tüm egzersizleri yapılması halinde apartman yaşamında kolay bir şekilde yaşayabilirler. Genetik hastalıkları bulunmamasından dolayı oldukça sağlıklı bir ırk olup tüy dökülme sorunu senede 2 kere olur.

Kalın bir derisi ve sık tüylerinden dolayı sık sık taranması ölü tüylerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde veteriner kontrolleri yaptırılması ve aşıları düzenli olması halinde herhangi bir bakım sorunu oluşturmaz. Sıcak mevsimleri sevmemesinden dolayı ılık banyo sağlıkları açısından faydalı olur.

Kulakları kir ve böceklerden arındırılmak için mutlaka günlük kontrol edilmelidir. Tırnakların uzamasına izin verilmeden ayda 1-2 kere kesilmesi sağlanmalıdır. Diğer köpek ırklarında olduğu gibi ağız ve diş sorunları yaşayabileceğinden mutlaka diş kontrolleri yaptırılmalıdır. Tüm bakım konularında veteriner desteği alınması hem sahipleri hem de köpek ırkları açısından fayda sağlayacaktır. Günlük bakım rutinleri ve egzersizleri yaptırılan Akbaş köpekler sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Beslenmeleri ise büyük ırk köpek beslenmesine uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Enerji ihtiyaçları ve günlük aktif yapıları göz önünde bulundurularak beslenme programı planlanmalıdır. Zengin içerikli köpek mamaları yanı sıra protein bakımından zengin vitamin, mineral destekleri de besinlerinde yer almalıdır.

Akbaş Köpek İnsanlara Saldırır mı?

İri bir cüssesi bulunan Akbaş köpeklerin saldırgan olması yönünde yanlış bir kanı bulunur. Akbaş köpekleri son derece uysal ama tehlikeyi önden sezen bir yapıya sahiptirler. Tehlike anından saldırgan olabilen köpeklerin normal yaşamlarında saldırma eylemi göstermesi söz konusu olmaz.

Orijinal Akbaş Köpekleri Nasıl Anlaşılır?

Bir ırkın safkan olup orijinal olması kemik yapısının incelenmesiyle anlaşılabilir. Bu nedenle bir Akbaş ırkının orijinal olup olmadığını uzman bir veteriner muayenesiyle anlamak mümkündür.

Akbaş Köpeği Fiyatları

Akbaş köpeği fiyatları köpeğin yaşı, durumu ve satan kuruma göre farklılık göstermektedir. 2022 yılında yapılan araştırmalara göre 1500 TL – 10.000 TL arası değişiklik gösterir. Köpekleri sahiplenmek veya satın almak isteyen kişilerin öncelikle onlara uygun koşulları sağlaması ve ırk hakkındaki detaylı bilgileri bilmesi önemlidir. Bu sayede hem ırk hem de sahibi avantaj sağlayarak uyumlu bir halde yaşayabilirler.

Akbaş Köpeği Yavru Fiyatları

Koruma amacıyla yetiştirilmiş olan Akbaş yavru köpekler genellikle çiftliklerde ve köy yerlerinde yetiştirilir. Çoban sürülerini koruma amacıyla yetiştirilen köpeklerin yavruluk dönemlerinde tanımak v sahiplenilmesi daha kolay olur.

Akbaş yavru köpek fiyatları 2000 TL gibi rakamlarla satıcılara göre değişiklik gösterirken yetişkin dönemlerinde daha yüksek fiyatlarla satışları olmaktadır. Safkan olmaları, rengi, cinsiyeti, eğitimi ve yaşı gibi etkenler maliyetler üzerinde oldukça etkili olur. Bu nedenle satış ilanları üzerinden değerlendirme yapılırken tüm bilgilerin detaylı bir şekilde öğrenilmesi önemlidir.