Kedi CinsleriSomali Kedisi kategorisinde 1 ilan bulundu.

Somali Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Somali Kedisi Yavru

Somali Kedisi 19. Yüzyıl dönemlerden bu yana varlığını sürdürür. Güzel görüntüsü ile kendine hayran olan bir çok insan vardır. Diğer kedilerden farklı renk tonları ve desenleri ile dikkat çeker. Bu sebeple her geçen gün daha fazla kişi sahiplenir. 

Upuzun tüyleri ve kocaman patileri vahşi hayvanları andırır. Habeş soyundan gelen en etkileyici kedidir. Karakter olarak tekir kedisine benzer. Fakat kendine has huyları da vardır. Özellikle yapıcı ve çözüm odaklı yönü oyunlarda daha net fark edilir.  Kıskançlık huyları azda olsa vardır. Kendi alanlarında başka kedi istemezler. Alfa kedi olarak varlıklarını sürdürürler. 

Birbirinden farklı desenleri ile gösterişli  kürk yapısına sahiptir. Yediği kaliteli mamalar ile daha sağlıklı kürk tüylerine sahip olur. 

Bu cins kedi bütün dünyada tanınmıştır. En çok tercih edilen kediler kategorisine girer. İyi eğitim verildiği sürece ev yaşantısına uyum sağlayabilir. Fakat doğal ortamında kalmak onları daha mutlu eder.

Evde yaşaması gerekiyorsa evin ona ait kısmını doğal tabiatına benzetmek  daha doğru olur. Ayrıca evde mutlu olmasını sağlayan şey içgüdülerini tatmin eden oyunlardır. Bir şeyleri yakalamayı çok severler. Özellikle parlak nesnelere karşı ilgi duyarlar.

Somali Kedisi Özellikleri

Somali Kedisi Özellikleri ile kendini en iyi ifade eden kedidir. Yapısal ve karakteristik özellikleri ile doğal ortamından başka yerde mutlu olmayacağını belirtir. Bu cins kedinin kökeni Somali bölgesidir. Oradaki iklim koşullarına uygun olarak türemiştir.  

Somali Kedisini diğer ülkelere tanıtan yer Amerika Birleşik Devletleri’dir.  Bir başka değişle SomaliKedisi İlanları Amerika Birleşik Devletleri sokaklarında oldukça ilgi görmüştür.

Diğer genel özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

● Orta boyutlu diğer kedilerle orantılı vücut yapısına sahiptir. 

● Genel ağırlıkları 3 kilogram ile 5 kilogram arasında oynar. 

● Ortalama 15 sene hayatta kalırlar.

● Her cins kedinin kendine has tarzı vardır. 

● Tüy yapısı yumuşak ve ince yapılıdır.

● Kürkünde oldukça sık tüyler vardır.

● Kürk renkleri sabit olarak koyu kızıl ve kahve tonlarındadır. Ara  renk geçişleri ise sarı turuncu ve krem şeklindedir. 

● Kürk desenleri de koyu tonlardadır. Birbirinden bağımsız çizilmiş kürk desenleri oldukça güzel gözükür.

● Somali Yavru iken belirtilen özellikler daha hafif gözlemlenir. Zaman içinde normal görünümüne kavuşur. 

Karakter özellikleri gündelik yaşama göre değişir. Saldırgan davranışların arkasındaki neden yok oldukça daha sakin ve ılımlı olurlar. Beraberinde avcılık dürtüleri de beslenirse saldırganlık huyu ortadan kalkar. 

Oldukça enerjik yapılıdır. Saatlerce oyun oynamak tam onlara göredir. Kapalı alanlardan nefret eder. Dışarıda gezmek onun en çok hoşlandığı aktivitedir. Evde balkon gibi yerlerde yuvasının olması iyi bir fikirdir. Böylece dışarıyı izleyerek kendini eğleyebilir. 

Zeki oldukları kadar bir şeye kolay kolay kanmazlar. Oldukça inatçıdırlar. Fakat sahiplerine çok bağlı kalırlar. 

Sosyal yapıları diğer evcil hayvanlardan daha fazladır.  Bu sayede çocuklarla iyi anlaşırlar.

Somali Kedisi Bakım ve Beslenme 

Somali Kedisi Bakımı oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gereken şey sadece göz ve kulak temizliğidir. Haftada uygun şekilde bir kaç kez temizlemek gerekir. Kulak kirleri zaman içinde kulak yapısına zarar verebilir. Ayrıca dişlerinin haftalık  olarak fırçalanması gerekir. 

Bu cins kediler banyo yapmayı sevmezler. Çok fazla kirlendiğinde banyo yapması önerilir. Haftalık bir kaç kez kürk fırçalama işlemi gerekir. İhtiyaca göre fırçalanma sıklığı değişebilir.

Bu cins kedi için kaliteli beslenmek son derece önemlidir. Protein ağırlıklı beslenme düzeni rutin şeklinde ilerlemesi gerekir.  Ayrıca her yemekten sonra egzersiz yapması önerilir.  

Sıcak günlerde normalden daha fazla su içilebilir. Yaz aylarında su kaplarını her gün kontrol etmek gerekir. Ne kadar güzel bakılırsa o kadar uzun yaşar.

Somali Kedisi Fiyatları 

Somali Kedisi fiyat bilgisi 2.000 TL ile 15.000 TL arasındadır. Sahiplenmeden önce genel bilgilerin doğru olduğunu kontrol etmek gerekir. Daha sonra yapılacak ilk iş Veteriner hekime gitmektir. 

Somali Kedisi Sahiplenme 

Somali Kedisi Yavru iken sevimli gözükse de bakımı kolay değildir. Yavru ile  daha fazla hareketli olacağı için sahibin çok yorar. Ayrıca etrafa da zarar verebilir. Bunu istemeden de olsa yapar.  Fakat iyi yanı eğitiminde hiç bir zorluk çıkartmaz. Özellikle oyun oynar gibi eğitmek en etkili sonucu verir.

 

Evcilmarketim
Footer
TAKİP ET
-->