Kedi İlanlarıTekir kategorisinde 61 ilan bulundu.

Tekir

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Tekir Yavru

Türkiye’de en çok görülen kedi ırkı Tekir’dir. Sokaklarda çok fazla bulunan tekirler, evde de beslenebilmektedir. Gerekli bakım koşulları oluşturulduğu takdirde en iyi dostunuz dahi olabilmektedirler. Bu sebepten dolayı eğer kedi sahiplenmek istiyorsanız; ilk bakmanız gereken cinsin Tekir olması gerektiğini söylemek isteriz. Tekirler, çoğunlukla sokakta yaşadıkları için safkan bir ırk değildir. Melez özellikleri bulunmaktadır. Diğer kedilerin hemen hemen tamamıyla bir yönden benzemektedir. Bir ırka kulağı, diğer ırka hareketleri gibi her yönünden benzerlik bulabilirsiniz.

Tekir Özellikleri 

Tekir, birçok alt türe sahip olan bir kedi ırkıdır. Bu yüzden genel olarak sabit özelliklere sahip değildir. Bu ırka sahip olan kedi türlerinin birbirinden farklı birçok özelliği görülebilmektedir. Renk yapısı, vücut yapısı, kulakları, gözleri, kuyruğu gibi bütün etkenler, türden türe değişim gösterir. Tekir kediler; türlerine göre aşağıda yer alan listede verdiğimiz gibi sıralanmaktadır.

•    Mavi tekir kedi,
•    Kahverengi tekir kedi,
•    Kahverengi yamalı tekir kedi,
•    Kestane renkli tekir kedi…

Bunlar en çok görülen Tekir kedi türlerindendir. Bunların yanı sıra 50’ye yakın farklı renge sahip tür bulunmaktadır. Tekir kedilerinin vücut yapıları da genel olarak tüm kediler ele alındığında orta büyüklüğe sahiptir. Kilogramları beslenme şekillerine ve yaşama koşullarına göre değişim gösterse de ortalama olarak 2 – 8 kg aralığındadır.

Tekir Karakteri 

Tekir kediler, uykuyu ve boş boş gezmeyi en seven kedi ırklarından biridir. 24 saatlik zaman diliminin yaklaşık olarak 15 saatlik bölümünü uykuyla geçirmektedirler. Geri kalan zamanlarda ise oyuncaklarla oynamak onların en büyük hobileridir. Tekir kediler her ne kadar sokaklarda çok fazla görülse de; ilgiyi fazlasıyla seven kedilerdir. Bu sebepten dolayı eğer evde beslenecekse ilgi verilmesi gerekir. Şayet ilgilenilmeyecek, boş bırakılacaksa bu hayvanın depresyona girmesine sebep olabilir. Bu yüzden önerilmez. Diğer kedilere göre çok daha hareketli ve enerjik olması çevreye zarar verdirmektedir. Evde bulunan saksılar, biblolar sürekli uçabilir. Koltuk ve yatak kenarları sürekli olarak çizilebilir. Buna hazırlıklı olmakta da fayda var. 

Tekir Beslenmesi 

Tekir beslenmesi oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Yazının başından itibaren sokakta çok fazla görüldüğünü söylesek de; bu kedilerin sindirim sistemi hassastır. Bu yüzden dışarıdan herhangi bir gıda verilmemelidir ve beslenmesinde yalnızca kuru – yaş mamalar tercih edilmelidir. Hiçbir şekilde süt verilmemelidir. Çünkü süt sindirim sisteminin haricinde vücudunun birçok noktasında problem meydana getirebilmektedir.

Tekir beslenmesinde en önemli noktalardan biri yaştır. Eğer 1 yaşından küçük bir Tekiriniz bulunuyorsa, bu kedileri beslerken sadece yavru kedi maması vermelisiniz. Eğer kediniz 1 yaşında ve daha büyükse bu durumda yetişkin kedi maması vermeniz faydalı olacaktır. 

7 yaşından büyük olduğu durumlarda ise olgun – yaşlı kedi maması ismiyle adlandırılan mamalarla beslenmelidir. Bu noktada mama kalitesi son derece önemlidir. Onun için sadece Premium markalı mamalar tercih edilmelidir. Diğer mama türleri, günlük besin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamayacağı için sorun oluşturabilir.

Eğer Tekir kedinizi kısırlaştırmışsanız, bu durumda da kısır kedi mamalarına yönelmelisiniz. Çünkü kısır kediler ve normal kediler arasında hormonal dengeler değiştiği için, günlük besin ihtiyacı da otomatik olarak değişim göstermektedir.

Tekir Bakımı 

Tekirler tür tür ayrıldığı için her bir türe farklı bakım uygulaması yapılmaktadır. Bu noktada Tekir sahiplerinin çok dikkat etmeleri gerekir. Uzun ve kısa tüy yapısına sahip tekirlerde; tüy boyutuna göre tarama ihtiyacı hissedildiği düşünülmektedir. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Tekir kedilerde tüy uzunluğunun önemi olmaksızın haftada 1 kez kedi tarağıyla taranması gerekir. Eğer haftada 1’den fazla taranırsa bu durumda bir takım cilt rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bunun yaşanmaması için haftada 1 kuralına dikkat etmelisiniz. 

Tekir kediler, sokakta yaşadıkları ve melez yapıya sahip oldukları için oldukça dayanıklı yapıya sahiptirler. Kronik rahatsızlıkları oldukça azdır ve kolay kolay hastalık kapmazlar. Fakat tabi bu; tekir kedilerin asla hastalanmayacağı anlamına gelmiyor. Kulak çevresi ve göz çevresi son derece önemlidir. Kulak kirleri günde birkaç kez kontrol edilmeli, göz çapakları da yine günlük olarak temizlenmelidir. Temizlik yapılırken el temas ettirilmemeli, nemli bez kullanılmalıdır. Kum kabının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Kirli kum kabı, tekir kedilerin uzuvlarında alerjiler oluşturabilir, mikrop kapmasına sebebiyet verebilir.

Tekir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Tekir hakkında sıkça sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu soruların yanıtlarını Patibul.com olarak sizler için derledik. İşte tekir kediler ve onlarla ilgili merak edilenler:

Tekir Kedi Evde Beslenir mi?

Tekir kedi evde beslenebilen bir kedi ırkıdır. Sokaklarda sıklıkla görülmesi onun evcilleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Eve oldukça uyumlu bir ırktır ve herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. 

Tekir Kedi Ne Kadar Yaşar?    

Tekir kedilerin yaşam süreleri bakıma göre değişmektedir. Eğer bakımları aksatılırsa, beslenmesine dikkat edilmezse 2 ila 3 yıl içerisinde hayatını kaybedebilirler. Bunlara dikkat edilirse 16 yıla kadar yaşayabilmektedir. 

Tekir Kedi Ne Renk Olur?

Tekir kedi özelliklerinden bahsederken; bu ırkın 50’den fazla renginin olduğunu belirttik. Tekir kedi türleri sabit renge sahip değildir. Hemen hemen her renk görülebilmektedir. 

Tekir Kedi Ne Yer? 

Tekir kedi, önüne koyulan her şeyi yiyebilir. Bunun için beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Beslenmesinde sadece kuru mama ve yaş mama tercih edilmelidir.
 

Tekir Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Vücudu esnek olan Tekir kediler dayanıklı bir yapıya sahiptir. Vücudu sportif yapıda olan bu kediyi tanımaya ne dersiniz?

1

Tekir hangi cinstir?

Kül renginde siyah çizgileri olan Tekir süslü bir benek yapısına sahiptir. “ M” harfini andıran deseniyle melez bir kedi türüdür.
2

Tekir kedi nereli?

Anadolu topraklarında yaşayan Tekir, melez cinste olup birçok türde bulunur. Ayrıca insanın stresini azaltan özellikleri de vardır.
3

Tekir kedi evde zor mu?

Enerjik yapıya sahip olan bu kediler hareketli ve ortama uyum sağlayabilecek özelliktedir. Bu açıdan Tekir ev ortamına rahatlıkla adepte olur.
4

Tekirler zeki mi?

Sevecen, sevgi yumağı ve meraklı olan Tekir aynı zamanda arkadaş canlısıdır. Keşif yapmayı seven bu canlılar oldukça zekidir.
5

Tekir kedi sakin mi?

Çoğu Tekir kedi genellikle sakin ve sessiz karakteristik özellik gösterirken bazı kediler hareketli ve hiperaktif yapı gösterebilir. Genel itibariyle bu kediler arkadaş dostu olarak tanınır.
6

Tekir kedi evde yaşar mı?

Dengeli ve sağlıklı beslenen kediler daha uzun yaşayabilir. Bu açıdan gerekli koşullar sağlandığında Tekir kedi evde rahatlıkla kalabilir.