Kedi İlanlarıSfenks Kedisi kategorisinde 54 ilan bulundu.

Sfenks Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Sfenks kedisi için rahatsız ettim rica etsem araya bilir misiniz 0540 300 10 10

    2024-02-21 10:38:03

Sfenks Kedisi İlanları

Sfenks kedisi tüysüz olarak tek kedi cinsi olup sahiplerine olan bağlılıklarıyla tanınırlar. Kanada ve civarında ilk olarak ortaya çıkan ırk yunan mitolojisinde de yer alan tüysüz kedi ırkı olarak bilinir. Görünümleri tüysüz olmasından dolayı korkutucu gibi görünse de sıcakkanlı ve sahiplerine oldukça düşkün bir yapıları bulunur.

Sfenks Kedisi Özellikleri

Tüysüz olan tek kedi ırkı sfenks kedileri sadık ve uyumlu bir karaktere sahiptir. Sfenks kedisi özellikleri arasında sıcakkanlı ve samimi olması başta gelirken tüm ev halkı ve diğer canlılarla güçlü iletişimi de yer alır. Sahiplerinin yanında vakit geçirmekten hoşlanırken aynı zamanda uykuyu da severler.

Atletik bir yapıya sahip oyuncu olan bir kişiliği bulunur. Zeki olan kedi ırkı eğitilebilir olması en yüksek kedi cinsleri arasında yer alır. Terapilerde kullanılması uygun olan sfenks kedileri psikologlar tarafından önerilen bir kedi cinsidir.

Sfenks Kedisi Bakım ve Beslenme

Sfenks kedileri narin ve özel bir tür olmasından dolayı beslenmelerine dikkat edilmesi önem taşır. Özellikle yavru oldukları dönemde protein miktarı yüksek olan kaliteli içeriklerle beslenmesi gereklidir. Yaş mamalar kuru mamalara göre daha lezzetli olmasından dolayı mutlaka ödül maması olarak verilmelidir. Kuru mamaların kaliteli ve zengin içerikli olanları tercih edilmeli, günlük suları yenilenmelidir.

Sfenks kedisi bakımı ise sahiplerini biraz zorlayabilir. Tüyleri olmayan bir ırk olsa da taranma ihtiyaçları bulunur. Derileri üzerinde yenilen yiyeceklere bağlı olarak yağlanma olacağından mutlaka bu yağların arındırılması için taranması gereklidir. Yağların giderilmesi için tarama dışında haftada bir kere banyo yaptırılmalıdır. Gingivit rahatsızlıkları oluşmaması için dişleri sık sık fırçalanmalı ve mutlaka derileri için nemlendirici kullanılmalıdır.

Sfenks Kedisi Fiγatları 2023

Sfenks kedisi tüysüz olan ve firavun kedisi olarak bilinen bir türdür. Bu kedilerin bakımları zor da olsa arkadaş canlısı olup sıcakkanlı olmasından dolayı tercih edilen bir kedi ırkıdır. Eğitime açık olan ve en zeki kedilerden olan sfenks kedisi fiγat bakımından 2023 yılında 5.500 tl ile 8500 TL arası değişiklik göstermektedir. Sahiplerine oldukça sadık ve bağlı olan sfenks kedilerini satın almak yerine sahiplenilmesi daha avantajlı olacaktır. Sfenks kedisi ilanları yavru ve yetişkin olarak ayrılsa da satın alınırken bu ayrım pek göz önünde bulunmaz.

Sfenks Kedisi Yavru

Sfenks kedisi yavru eğitime açık olan kedilerdir ve eğitimlerinin mutlaka yavru iken verilmesi ilerleyen zamanlarda faydalı olacaktır. Protein ağırlıklı beslenmeleri önemli iken yavruluk dönemlerinde yiyeceklerine dikkat edilmeli ve tahıl içermeyen mamalarla beslenmelidirler. Dinlenmiş su ya da musluk suyu yerine taze su tüketmeleri önemlidir.

Yavru kedilerin sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bu nedenle her öğünde farklı mama kullanılması sindirim problemleri yaşatacaktır. Yavru ya da yetişkin fark etmeden kuru mama ile beslenilmesi, eğitimlerinin verilmesi ve bakımlarının rutinlerle yapılması sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacaktır.

Sfenks Kedisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Sfenks kedisi hakkında merak edilen ve Google arama motoruna sıklıkla sorulan sorular en kısa şekilde cevapları ile aşağıda yer almaktadır. Ayrıca tarafımıza iletilen bir kaç soruyu da aşağıda net şekilde cevaplandırdık.

1

Sfenks Kedilerinin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Özel İhtiyaçlar Nelerdir?

Hassas cilde sahip olan bu cins kedinin şampuanlarının hipoalerjenik olması son derece önemlidir. Ayrıca beslenme ve uyku rutinlerine dikkat etmek genel sağlık için gerekli bir husustur. Yüksek proteine sahip olan mamalar kedinin daha enerjik ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Tam olarak aşılarının ve veteriner kontrollerinin yaptırılması gerekir.
2

Sfenks Kedilerinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Köpeklerle en iyi anlaşan kedi cinslerinden biridir. Uysal, dost canlısı ve hareketli olmaları özellikle aile bireylerinin dikkatini çeker. Yabancılarla iyi anlaşan kedi cinslerindendir.
3

Sfenks Kedileri İçin İdeal Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Sıcak yumuşak bir yatak onun için idealdir. Ayrıca soğuk kış günlerinde vücudundaki ısı dengesini koruyabilmek adına kedinin bedenine uygun kıyafetler giydirmek son derece önemlidir. Yatağının yanına tırmalama tahtası oyun topları ve benzeri objelerle yaşam alanını zenginleştirmek kedinin psikolojik olarak sahibine ve ev ortamına alışmasına yardımcı olur.
4

Sfenks Kedilerinin Sağlık Durumlarına Karşı Alınması Gereken önlemler Nelerdir?

Sağlık durumuyla alakalı alınması gereken ilk önlemlerden olan aşı ve düzenli olarak gidilen veteriner kontrolleridir. Ayrıca yüksek proteinli mamaların tercih edilmesi iyi beslenip sağlıklı yaşamasına yardımcı olur. Kişisel bakımı için alınacak bütün önlemler sağlıklı yaşamasına yardımcı olur. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve patilerinin temizlenmesi son derece önemlidir. Uzun tırnaklar tüysüz cildine zarar verebilir.
5

Sfenks Kedileri Hangi İklim Koşullarına En Uygun Olur?

Bu cins kediler sıcak ortamları ve sıcak iklimleri severler. Ev ortamında olabildiğince sıcak ve yumuşak yerler yaşam alanları olmalıdır. Aynı şekilde Zorlu kış günlerinde üzerini örtecek kıyafetler tercih edilirse daha uygun olur. Soğuğu sevmemesi tüylerinin olmaması ile alakalıdır.
6

Sfenks Kedilerinin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Dengeli ve yüksek protein içeren mamalar ve ödül bisküvileri beslenme rutinlerine eklenmesi gerekir. Ayrıca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 öğün kedinin beslenmesi için yeterlidir. Bol kemik taze su tüketmeleri de sağlıklı beslenme düzeni için gerekli bir adımdır.