Köpek İlanlarıDoberman kategorisinde 375 ilan bulundu.

Doberman

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • 5veya 6 bin lira,civarı doberman erkek yavru arıyorum

    2024-03-07 20:43:39
  • Doberman almak istiyorum

    2024-03-04 11:36:56
  • Doberman istiyorum

    2024-02-24 12:42:07

Doberman Yavru

Köpek dünyasının en baskın ırklarından biri olan Doberman, her dönem ilgi çekmeyi başarmıştır. Bu yüzden oldukça sık araştırılan bir köpek cinsidir. Yukarıdan bakıldığında kafatasının şekliyle “bu nasıl olur?” Sorusunu sordurtmaktadır. Ayrıca oldukça sadık, zeki ve baskın karakteriyle kendine hayran bırakmaktadır. İşte Doberman ile ilgili tüm detaylar:

Doberman Özellikleri 


•    Diğer köpek ırklarına göre ortalama boyuta sahiptir. 
•    Kısa, sert ve yoğun tüylere sahiptir ve tüyü tüm yüzeylere eşit bir şekilde dağılır.
•    Tek katmanlı kürke sahiptir.
•    Kafa yapısı oldukça güçlü ve vücuda orantılıdır. Çene yapısı da aynı şekilde güçlüdür.
•    Göz büyüklükleri “orta” sınıfındadır.
•    Sağlık bakımından diğer ırklara göre oldukça sağlıklıdır. Tek kronik rahatsızlığı kalça çıkığıdır bu da 1/100.000 görülür.
•    10 – 12 yıl ömre sahiptirler.
•    En zeki köpek ırkıdır.
•    Dominanttır.
•    Yabancılara karşı çekingen ve sürekli olarak tetikte olan bir köpektir. (Atak gelmediği sürece saldırmaz.)
•    Koruma kabiliyetleri oldukça yüksektir.

Doberman Karakteri

Doberman, enerji düzeyi oldukça yüksek bir ırktır. Bu da onun koruma köpeğinin yanı sıra bir oyun köpeği olmasını sağlamaktadır. Çok eğlenceli anlara sahne çıkartabilir. Başka köpeklerle ilk etapta geçinemeyecek, fakat bir süre sonra alışacak olan Doberman; başka petlerle geçinme konusunda da aynı özelliklere sahiptir. Çocuklarla anlaşma seviyesi ortadır. Yabancılara karşı oldukça mesafeli yaklaşırlar. Eğitebilirliği yüksektir, her türlü eğitimi kıvrak zekalarıyla kısa sürede alabilirler. Yine koruma özelliği de oldukça yüksek seviyededir. 

Dobermanlar, bir insana bağlı kalır ve o insana adeta kendilerini adarlar. Köpek dünyasının en sadık köpeklerinden biridir. Cesur ve akıllıdır. Sahibini ya da korumakla yükümlü olduğu bölgeyi korumak adına canını ortaya koyacak kadar da yüreklidir. Bundan dolayı bekçi köpeği olma konusunda oldukça başarılı bir ırktır. 

Doberman Beslenmesi

Doberman beslenmesinde, kesinlikle ve kesinlikle Premium mamalar tercih edilmelidir. Oldukça özel olan bu ırk için, içeriği belli olmayan gıdalar tükettirilmesi hakaret olacaktır. Premium köpek mamaları, zengin besin içeriği sayesinde vücut olarak gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca tam anlamıyla doyuracağı için mutluluk bakımından, onun ruhsal olarak da doymasına sebep olacaktır. 

Doberman Bakımı

Dobermanlar, pati tırnakları konusunda dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Tırnaklarının kısa tutulması çok önemlidir. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Herhangi bir şekilde mikrop ve tartar tehlikesine karşı, her hafta en az 3 kez kontrol edilmelidir. Kulaklarında kir olup olmaması da bir diğer önemli noktadır. Her gün 2 kez kontrol edilmeli ve kir varsa hemen temizlenmelidir. Aynı şey göz çapağı için de geçerlidir. Belirli tüy dökme sezonu bulunan Dobermannlar tüy dökme evrelerinde haftada 2-3 kez taranmalıdır. 

Doberman Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Doberman ırkı, yazının başında da bahsettiğimiz üzere her dönem ilgiyi çekmeyi başarmış bir köpek ırkıdır. Bu sebepten dolayı hakkında birçok soru sorulmaktadır. Bu sorulara ve cevaplara aşağıda yer alan listeden ulaşabilirsiniz.

Doberman Nasıl Bir Köpektir?

Doberman, diğer tüm köpek türleri arasında en zeki köpektir. Boyutları erkekler için ortalama 68 – 72 cm yüksekliğinde, dişilerde ise 63 – 68 yüksekliğindedir. Ağırlık olarak ise dişiler için 32 – 35 kilogram, erkeklerde 40 – 45 kilogram arası ağırlığa sahiptir. (Günümüz şartlarına + / - 1-2 cm ve kg değişim gösterebilir)

Tüy yapısı bakımından kısa, sert ve yoğun tüylere sahip olan Dobermann, tüy uzama evresinde de yine diğer tüm ırklar arasında en sorunsuz şekilde bu evreyi tamamlayan bir ırktır. Sıkı ve pürüzsüz bir şekilde uzayan tüylere sahip olan Dobermann ırkı için iki farklı renk dağılımı bulunmaktadır. Bu renkler ise;
•    Siyah 
•    Kahverengi olarak kendini göstermektedir. Bu renklere ek olarak vücudunun bazı yerlerinde pas kırmızısı renk de görülebilir. 

Çok zeki bir köpek olduğunu belirttiğimiz Doberman, bu zekâsıyla muhteşem bir meydan okuma yeteneğine sahiptir ve oldukça cesur bir şekilde hareket eder. Kimi zaman bir polis köpeği, kimi zaman ise yaşlılara rehberlik eden bir hizmet köpeği olarak kullanılmıştır. Yani her görev için uygun bir ırktır.

Doberman Hangi Ülkenin?

Doberman kökeni Almanya’ya dayanan bir ırktır. Üretim hikâyesi ise bir hayli ilginçtir. Hayatta her şeyin paraya dayandığı gibi, Doberman ırkının çıkışının da paraya dayandığını biliyor muydunuz? Tarih, 19. Yüzyılın sonlarını gösterirken, Almanya sınırlarında bulunan Apolda şehrinde yaşayan bir vergi memuru, vergi tahsilatı yaparken büyük zorluklar yaşıyordu. Kimi zaman kendisine ölüm tehditleri geliyor, şiddet görüyordu. Bu duruma “dur” diyebilmek adına yanına heybetli ve bir o kadar da güvenilir bir koyucu bulmak istiyordu. Bu amaçları doğrultusunda en uygun şeyin bir köpek olduğunu düşündü. Ardından da Alman Çoban Köpeği ve Alman Pinscher’ı çiftleştirdi. Çıkan sonuç bugünkü Dobermanndı. Bu yüzden özellikle Almanya’da sık sık “vergi toplayan köpek” lakabıyla tanınmaktadır.

Doberman Beslemek Yasak mı?

Doberman beslemek yasak değildir. Yapısının kuvvetli olması ve koruyucu bir ırk olması sebebiyle çoğu zaman Pitbull cinsi ırklarla karıştırılmaktadır. Bu da beraberinde “Doberman Beslemek Yasak mı?” Sorusunun sorulmasına sebebiyet vermektedir. Doberman oldukça uysal bir ırktır. Herhangi bir tehdit olmadığı sürece harekete geçecek, saldıracak bir özelliği yoktur. Bu yüzden tehlikeli köpek ırkları sınıfında yer almamaktadır. Bu da onun serbest olmasını sağlamaktadır.

Doberman Soğuğa Dayanıklı mı? 

Doberman soğuğa dayanıklı bir köpek ırkı değildir. Bunun için barındığı yerler mutlaka sıcak veya ılık olmalıdır. Bu yüzden özellikle bahçeli evde beslemeyi düşünenler soğuk bölgelerde ikamet ediyorlarsa, Doberman almaları yanlış olacaktır. Ev içerisinde beslemeye uygun olan ve bu bilincin farkına vararak ona uygun davranan Doberman’ın soğuğa karşı dayanıklı olmama sebebi ise tüy yapısından kaynaklanmaktadır. 

Doberman Fiγatları 2023

Dobreman Yavru Fiγatları 2023 yılında Rengine ve seceresine fiziksel niteliklerine bağlı olarak 4.000 lira ile 21.000 lira arasında değişmektedir . Doberman sahiplenirken sağlıklı olmasına, orjinal ırk olmasına ve aşı durumlarına dikkat ediniz lütfen .

Doberman Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Doberman ırkı hakkında pek çok kişinin merak ettiği ve cevap aradığı sorular, aşağıda yer almaktadır. Hem internette aratılan hem de tarafımıza sıklıkla gelen bu sorular, başlık olarak ayrı ayrı en anlaşılır şekildedir. Kısa cevaplar halinde sunulan sorulara göz atarak bu ırk hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

1

Doberman Köpeklerinin Bakım İhtiyaçları Nelerdir?

Dobermanın düzenli olarak egzersizlerinin yaptırılıyor olması son derece önemlidir. Yürüyüşler ve çok enerji gerektirecek oyunlar kendisinin günlük enerjisini atmasına yardımcı olur. Dengeli ve yüksek proteinli mamalarla beslenmesi daha sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olur. Haftalık olarak tüylerinin taranması ve dişlerinin temizlenmesi son derece önemlidir. Onun dışında aşılarının tamamlanması ve düzenli veteriner kontrollerine götürülmesi gerekir.
2

Doberman Köpeklerinin Karakter Ve Mizaç Özellikleri Nelerdir?

Sahibine karşı oldukça saygılı ve söz dinleyen bir ırktır. Zeki ve enerjik yapılı olduğundan çok fazla dikkat çeker. Uyumlu, güçlü ve duygusal canlılardır. Çocuklarla iyi anlaşan bir aile köpeğidir
3

Doberman Irkının Sağlık Sorunları Ve Bu Sorunlara Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Doberman ırkının yaşı ilerledikçe kalp ve cilt sorunları görülebilir. Aynı zamanda düzenli olarak beslenmesi de sağlığı için son derece önemlidir. Kalp ve solunum rahatsızlıkları için düzenli olarak veteriner kontrollerini yapılmış olması gerekir.
4

Doberman Köpeklerinin Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dobermanlar, sert mizaçlı ve oldukça atık davranan bir ırk olduğundan eğitiminde dikkatli davranmak gerekir. Çok sert ve baskı altında bırakacak eylemlerden kaçınmak son derece önemlidir. Olabildiğince yumuşak ve pozitif geri dönüşlü eğitim dobermanın daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur. Eğitim sonrasında kendisine verilen ödül eğitim sürecine destek verir.
5

Doberman İçin İdeal Yaşam Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Doberman son derece atık ve enerjik bir ırk olduğunda ev ortamından ziyade dışarıda beslenmesi daha uygun olur. Geniş ve rahat edebileceği bir kulübe ve kulübenin içinde yumuşak bir yatak onun rahat etmesi için yeterlidir. Aynı zamanda bahçenin etrafında vakit geçirebilecek oyuncak ve benzeri objelerin bulunması onun mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur.
6

Doberman Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apartman yaşamına uygun bir köpek değildir. Çok fazla enerjik yapılı olduğundan apartmandaki kurallara uyum sağlayamadığını belirtmek gerekir. Uzun süre yalnız kaldığında psikolojik olarak bundan etkilenmesi söz konusudur. Sahibine karşı aşırı bağlıdır ve bu bağ zaman zaman sahibini diğer insanlardan korumasına neden olabilir. Özellikle dişilerinde kıskançlık huyu olduğundan bu konuya dikkat etmek gerekir.