Köpek CinsleriPekinez kategorisinde 141 ilan bulundu.

Pekinez

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Pekinez Yavru

Pekinez, Süs köpekleri arasında oldukça sevilen bir ırktır. Görünüş bakımından son derece sevimli bir görünüşe sahip olmasıyla, özellikle kadınlar bu ırka bayılmaktadır. Safkan Pekinez ırkı, muhteşem bir oyunculuğa ve şirinliğe sahiptir. Çocuklara karşı sevecen, yabancılara karşı biraz mesafelidir. Patibul.com olarak Pekinez ile ilgili oluşturduğumuz bu rehberimizle, tüm detaylara eksiksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte Pekinez ve hakkındaki tüm detaylar…

Pekinez Özellikleri

Pekinez, ortalama olarak 13 ila 15 yıl arasında ömre sahip olan, ırkı Çin’e dayanan bir köpektir. Kullanım amacı ise tamamen süs köpeği olmasıdır. 
•    Dişi ve erkekler için ortalama ağırlığı 6-7 kilogram arasındadır.
•    Yine dişi ve erkekler için 13 ila 15 cm arasında yüksekliğe sahiptir. 
•    Boyu ise 30 cm uzunluğa sahiptir. (Günümüz şartlarına göre bu değerler 1-2 cm / kg değişim gösterebilir)
•    Oldukça korkusuz ve cesaretlidir.
•    Tüy yapısı oldukça yoğundur. 
•    Tüy dökme durumu orta seviyededir. 
•    Yüz yapısı basıktır.
•    İnsan saçıyla benzer bir saç yapısına sahiptir.
•    Yere baskın bir şekilde yürürler.
•    Gözleri yuvarlak ve koyu renklidir.
•    Burunlarının ucu dışa doğru çıkıktır ve siyah pigmentlidir.
•    Dilleri genel olarak dışarıdadır. 
•    Ağız çevresinde genellikle siyah renk görülebilmektedir. 

Pekinez Karakteri

Pekinez, her ne kadar süs köpeği olsa da; oldukça inatçı bir ırktır. Bunun yanı sıra boyutlarına ve kilogramına göre cesaretiyle kendisine hayran bırakmaktadır. Tehlikeli bir durum sezdiği anda, bu yapısı sebebiyle kendi canını ortaya koyarak; harekete geçebilir. Bu yüzden tehlikeli ve onu gerecek ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Sahiplerine son derece bağlı bir ırktır. Yabancıları pek sevmezler. Çocuklara karşı sevecenlerdir. Ama sahibinin çocuklarını asla sevmezler. Çünkü; oldukça kıskanç bir ırktır ve sahibi çocuğuna sevgi gösterdiği anda; morali bozulacak, hatta psikolojik sıkıntılar yaşayacaktır. 

Kendi bildikleri onlar için her zaman doğrudur. Bu yüzden eğitilebilirliği düşüktür. Bu ırkı eğitmeyi düşünenler, çok yüksek sabır sahibi olmaları gerekir. Bu köpekler, istemediği hiçbir şeyi; koşul ve şartlar neyi gerektirirse gerektirsin asla yapmazlar. O cesur ve atarlı karakterin altında bir de hassas bir yapı vardır. Eğer bağırır, sert davranırsanız; küsecektir. Küstüğünde de tekrar barışması çok uzun zaman alacaktır. 

Pekinez Beslenmesi

Pekinez ırkı, sadece Premium mamalarla beslenmesi gereken bir ırktır. Günümüzde bu ırka özel mamalar üretilmektedir. Bu mamaları almanız, onun sağlığı açısından faydalı olacaktır. Çünkü besin değeri, onun yaşam tarzına uygundur. Eğer ırka özel Premium mama alma durumunuz yoksa; yine Premium markalı genel mamaları tercih etmelisiniz. Ayrıca bu mamaların yaşına göre uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Süs köpeği cinsi olduğu için, küçük bir yapıya ve dolayısıyla hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Bu hassas sindirim sistemi karşısında asla kemik, yüksek yağlı gıdalar ya da yemek artığı verilmemelidir. Çünkü bunların tamamı, Pekinez’in sindiremeyeceği, sindirememesiyle birlikte bir takım sağlık sorunları yaşayacağı tüketim ürünleridir. 

Onu sadece mamayla beslemenizin, hiçbir olumsuz yanı yoktur. Eğer farklı tatlar vermek istiyorsanız, köpekler için özel olarak üretilen bisküvileri verebilirsiniz. Eğitim esnasında da ödül mamasıyla keyfine keyif katabilirsiniz. Fakat ne bisküvi ne de ödül maması çok sayıda verilmemeli, günde 1’i geçmemelidir. Çünkü kilo konusunda bir takım sorunlar yaşatabilir. 

Pekinez Bakımı

Pekinez, bakım konusunda sahibine zorluk yaşatacak bir ırktır. Tüy yapısı oldukça dolgun olduğu için, tüylerinin bakımı saatleri alabilir. Bu tüy yapısına karşı, tüy dökme durumu orta seviyededir ve haftalık 2 – 3 kez fırçalanıp taranması onun için yeterli olacaktır.

Saçları gözlerinin önüne düşebilir. Bu durumda oldukça rahatsız hissederler. Bundan dolayı gözlerinin önüne düşecek kadar uzayan saçları tıraş ettirilmeli ya da bağlanılmalıdır. Bağlandığında ise çok sıkı tokalar tercih edilmemelidir. 

Gerektiği takdirde banyo yaptırılabilir. Banyo yaptırırken kullanılması gereken temizlik malzemesi, köpek şampuanıdır. Farklı bir şampuan asla kullanılmamalıdır. Özellikle insan şampuanları, insan derisine uygun yapıldığı için; köpeklerde bir takım cilt problemleri oluşturabilir. 

Kulağında kir olmaması önemlidir. Gözlerindeki çapaklar nemli bez yardımıyla temizlenmelidir. Tüm bunlarla birlikte tırnakları fazla uzatılmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa; patisine batacağı için acı çekecektir. Bu da huysuzluk olarak sahibine dönecektir. Onun için tırnaklarına dikkat ediniz. 

Pekinez Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Oldukça asabi, gergin ve bir o kadar da hassas olan Pekinez ile ilgili günümüzde birçok soru sorulmaktadır. Patibul.com olarak bu köpeklere dair sorulan soruları bulduk. Ardından ise en çok sorulanları ele aldık ve sizler için cevapladık. İşte Pekinez hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

Pekinez Tüy Döker mi?

Pekinez tüy döken bir ırktır. Fakat tüy döküm seviyesi ne çok yüksek, ne de çok azdır. Ortalama seviyede dökmektedir. Haftalık birkaç kez tüylerinin taranması; ölü tüylerin temizlenmesini sağlayacak ve tüylerinin daha bakımlı / parlak görünmesiyle taçlanacaktır. 

Pekinez Hangi Irk?

Pekinez Hangi Irk? Diye çok fazla soru gelmektedir. Bu noktada Pekinez bir ırka sahip değildir. Direkt olarak bir ırktır. Yani ırkın ismi Pekinez’dir. 

Pekinez Kaç Lira?

Pekinez fiyatları çok fazla kritere göre değişim gösterebilmektedir. Rengi, şeceresinin bulunup bulunmaması, sağlık durumu ve çok daha fazlası fiyatlarını etkiler. Günümüzde fiyat aralığına baktığımızda 1.200 TL ila 7.000 TL’lik aralıkta satıldığı görülmektedir. Bu noktada ebeveynlerinin ırkın özelliklerini taşıyıp taşımadığı ise dikkat konusudur. 

Ücretsiz Pekinez Sahiplendirilir mi?

Ücretsiz Pekinez sahiplendirlir mi? Ücretsiz Pekinez sahiplenme ve sahiplendirme ilanları PatiBul'da az da olsa görülmektedir. Pekinez genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz Pekinez sahiplenme ihtimali biraz düşüktür. Ancak PatiBul'da ücretsiz Pekinez sahiplendirme daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden PatiBul'daki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

Pekinez Bakımı Zor mu?

Pekinez bakımı zordur. Sabır gerektirir. Sahibinin anlayışlı olması gerekir. Çünkü tüy yapısı yoğundur ve çok sık karışmaktadır. Bu da taranırken uzun süre uğraş verilmesi gerektiğini gösterir. Ayrıca bakım yapılırken rahat durmaması ve zorluk çıkarması ise, bakım zorluğunu bir tık daha artırmaktadır. 

Pekinez Fiyatları

Pekinez Fiyatları 2022 yılında  2.000 lira ile 7.000 lira arasında değişmekteyken 2023 senesinde ise 4.000 lira ile 10.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //