KediBritish Shorthair kategorisinde 1371 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

British Shorthair 

“Duman” ismiyle popüler olan, evin içerisinde saatlerce uzanıp kalabilen British Shorthair asil kedi ırklarındandır. Tüy boyutu oldukça kısa ve sıktır. Dünya genelinde düzenlenen birçok yarışmadan derece alan British Shorthair, günümüzde en çok İran Kedisi ile kıyaslanmaktadır. 

British Shorthair Özellikleri 

British Shorthair, vücut yapısı bakımından çok güçlü ve heybetli bir yapıya sahiptir. Uzaktan bakıldığında her ne kadar bir tüy yumağı gibi görünse de; kas dokusu oldukça gelişmiştir. Yuvarlak yapıda olan kemikleri kırılmaya karşı son derece dayanıklıdır. British Shorthair ile ilgili tüm özellikler aşağıda sıralandığı gibidir:

•    Geniş, yuvarlak kafa yapısına sahiptir.
•    Kulakları genel olarak ters V şeklindedir ve diktir.
•    Kulak büyüklüğü orta seviyededir ve geniştir. 
•    Bakır, kehribar, yeşil ve mavi göz rengine sahip olabilir.
•    Kısa ve ince kuyruğa sahiptir.
•    5 – 10 kilogram arası ağırlığa sahiptir. 
•    Gri ve mavi tonlarında tüy rengi bulunmaktadır. Tüyleri oldukça yumuşaktır.
•    Yaşam süreleri 14 – 20 yıl arasında değişmektedir. Bakımları eksiksiz bir şekilde yapılır, düzenli olarak kontrole götürülürse 20 yıl boyunca yaşadığı görülmüştür.
•    Evde yalnız kalabilir. Çocuklarla ve ev halkıyla iyi geçinip, oyun oynayabilir. Fakat en sevdiği şey yatmaktır.

British Shorthair Karakteri 

British Shorthair karakter bakımından diğer kedi ırkları arasında en uysal karaktere sahip kedidir. İnsanlarla, yabancılarla ve diğer ev hayvanlarıyla arasında herhangi bir husumet olmaz. Oldukça iyi bir şekilde geçinip, bulunduğu ortama kısa sürede uyum sağlayabilir.

Zeka seviyesi oldukça yüksek olan British Shorthair, yaramazlık yapmaktan pek hoşlanmaz. Ağır abi modunda takılır ve ne kadar tek başına kalırsa kalsın, evin hiçbir yerine zarar vermez. Uzaktan bakıldığında tembel olarak görünen British Shorthair hakkında bilinen bu bilgi yanlıştır. Onun hareketli bir canlı olması ve oyun oynayabilmesi için ona uygun ortam hazırlanmalıdır. Diğer kedi cinslerinin tam tersine, koşarak ortalığı dağıtmaz.

Yüksekten eşya atma hobisi yoktur. Sahibiyle oyun oynar ve ona uyum sağlayarak komutlarını dinler.

Sakinliğiyle çoğu zaman sinirlendirebilen British Shorthair kedileri, gerektiğinde kendilerini çok iyi şekilde savunurlar. Fakat bu sadece zarar gördüğü durumda geçerlidir. Herhangi bir zarar görmezse savunma moduna girmeyecektir. Kişilik yapısı çok sağlamdır ve olgun hareketleriyle özellikle hayatı yavaş yaşamayı sevenleri etkilemektedir. 

British Shorthair Beslenmesi 

British Shorthair kedilerin beslenmesinde çok hassas davranılmalıdır. Çünkü sindirim sistemi oldukça hassas bir canlıdır. Yemek artıklarından vs. uzak tutulmalıdır. Her ne kadar yemek yediğinizde masanıza yaklaşacak olsa da; uzaklaştırmalısınız. Çünkü yabancı gıdalar, hem besin içeriği yönünden hem de sindirim yönünden hayvanı zorlayacaktır. Sadece bu ırka özel üretilen Premium mamalar mevcuttur. Bu mamaları tükettirmeniz, hem kedinizin sağlığı açısından hem de enerjisini alması açısından önemlidir.

Eğer British Shorthair’e özel olan mamalardan bulamıyorsanız, yine Premium marka olan genel kedi mamalarından kullanabilirsiniz. Toplumda oldukça yanlış bir algı olan süt de, British Shorthair cinsi kediler ve diğer tüm kediler için çok zararlıdır. Bunun için süt tüketmesi de asla tavsiye edilmez.

British Shorthair Bakımı 

Kısa ve bir o kadar da sık tüylere sahip olan British Shorthair bakımı kolaydır. Tek katmanlı tüy yapısı sayesinde kırık tüy problemi yaşamamaktadır. Bundan dolayı diğer kediler gibi sık bir şekilde bakım ihtiyacı yoktur. Haftada maksimum 2 kez fırçalanıp, taranmalıdır. Dokunulduğunda kadifemsi tarzı yumuşaklıkta olan tüyleri çok sık olmasa da; dönemsel olarak dökülmektedir. Fakat bu dökülme, gözle görülmeyecek kadar az olduğu için herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

Göz çapağına dikkat edilmesi gerekir. Günün büyük bölümünü uyuyarak geçirebilen bu kedi cinsinin gözünde en ufak miktarda çapak görüldüğünde dahi hemen alınmalıdır. Çapak alınırken nemli bez kullanılmalı ve bas – çek yöntemi tercih edilmelidir. Asla çıplak elle temas edilmesi önerilmez. 

British Shorthair Hakkında Sık Sorulan Sorular (S.S.S.)

Patibul.com olarak tarafımıza yöneltilen ve Google’da sık sorulan soruları derledik. Bu sorulara ve cevaplarına hemen aşağıda yer alan sık sorulan sorular listemizden ulaşabilirsiniz. Bakımı, fiyatı, göz rengi ve tarihine dair detaylar içeren soru cevap listemiz şu şekildedir:

British Shorthair Bakımı Zor mu?

British Shorthair bakımı zor değil, aksine oldukça kolaydır. Diğer kedi türlerini ele aldığımızda ise çok daha kolay olduğu görülmektedir. Bahsettiğimiz üzere haftada birkaç kez tüy bakımı yapılması onun için yeterli olacaktır. 

British Shorthair Ne Kadar?

British Shorthair kedileri 1.500 TL ila 3.000 TL aralığında satılmaktadır. Fakat bu fiyat ortalama fiyattır. Sağlığına, ebeveynlerinin özellikleri taşıyıp taşımadığına göre değişebilir. Safkanlık bu noktada en önemli kriterdir.

Eğer bu kriterleri eksiksiz bir şekilde taşıyorsa 5.000 TL’ye kadar fiyat görülebilir. Tamamen satıcıya bağlı bir durumdur.

Ücretsiz British Shorthair Bulabilir Miyim?

Ücretsiz British Shorthair bulabilir miyim? Ücretsiz British Shorthair sahiplenme ve sahiplendirme ilanları PatiBul'da az da olsa görülmektedir. British Shorthair genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz British Shorthair sahiplendirme ihtimali biraz düşüktür. Ancak PatiBul'da ücretsiz British Shorthair sahiplendirme daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden PatiBul'daki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

British Shorthair Nereli?

British Shorthair, İngilterelidir. Tarih 19. Yy.’ı gösterdiğinde ün kazanmıştır. Üreticisi Dünyaca ünlü kedi üreticisi Harrison Weir’dir. Weir, bir kedi yarışmasına ürettiği British Shorthair cinsi kediyi sokarak Dünyaca ünlü olmasını sağlamıştır. 

British Shorthair Göz Rengi Değişir mi? 

British Shorthair farklı göz renklerinde görülebilir. Fakat göz renginin değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani farklı kedilerde, farklı renkler görülmesi normaldir. Ama bir kedinin göz rengi kehribarken, maviye dönmesi normal değildir. Yaşanma olasılığı çok düşüktür. Bu cins kedilerin göz renkleri genel olarak kehribar rengi, yeşil ve mavidir. 

Footer