Köpek İlanlarıSpitz kategorisinde 55 ilan bulundu.

Spitz

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Spitz Yavru

Spitz, köpek ırkları arasında zeki, neşeli ve oldukça aktif olmasıyla bilinen bir ırktır. Görünüş olarak Pomeranian Boo’yu andıran bu ırk, günümüzde oldukça popülerdir. Saf, bembeyaz tüyleri; sivri burnu, üçgenimsi minik kulaklarıyla sevimliliğin nirvanası olan Spitz oldukça arkadaş canlısı bir köpektir. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Spitz rehberimizle birlikte; bu ırka dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Spitz Özellikleri 

1920’li yıllarda ilk kez Japonya’da görülen Spitz ırkı, günümüzdeki en akıllı ve kibar ırklardan biridir. İnsanlara oldukça yakındır. Hayat boyu sahibine dostluk edecektir.
•    Erkek Spitzler ortalama olarak 36 cm, dişi spitzler ise ortalama olarak 30 cm boya sahiptir.
•    Ağırlık bakımından erkek spitzler ortalama 9 kilogramken, dişi spitzler ise 8 kilogramdır.
•    Yaşam süreleri 12 ila 15 yıl aralığında değişim göstermektedir.
•    Deri yapısı oldukça kalındır.
•    Tüy yapısı sıkı ve uzundur.
•    Kuyruk yapıları kabarıktır.
•    Gözleri çıkıktır. Yapı bakımından oval bir yapıya sahiptir. Göz kapakları gergindir.
•    Kafa yapısı geniştir. Alnı ise yuvarlak yapıdadır.
•    Her zaman ayakta dururlar. 
•    Uzun otlara karşı alerjisi vardır.
•    Göz akıntısı kronik rahatsızlığıdır.
•    Çok zekidir, zeki olduğu kadar da akıllıdır. 

Spitz Karakteri

Neşeli ve oldukça zeki yapıya sahiptirler. Eğitilebilirlik açısından oldukça kolay köpeklerdir. Çünkü bu zekaları, onların her komutu anında algılamasını sağlamaktadır. Oyun oynamayı çok severler. Hatta süs köpekleri arasında en hareketli ırk spitzdir diyebiliriz.  Sahibine uyumlu bir şekilde ilerler. Bu yüzden karakterini sahibine göre ayarlayabilir. 

Sahibine uyumlu olmasının yanı sıra; oldukça sadıktır ve tek kalmaktan asla hoşlanmaz. Bu yüzden özellikle eve fazla uğrayamayan, çoğunlukla dışarıda olan aileler Spitz tercihinde bulunmamalıdır. Bu onun psikolojisine ciddi manada zarar verebilir. 

Gösterdiği yüksek sevginin ilgiyle taçlanmasını ister. Bu yüzden spitz ırkına oldukça sıkı bir ilgi gösterilmesi gerekir. Kucaktan indirilmemesi, sürekli olarak sevilmesi onu çok mutlu edecektir. Son derece sadık olan Spitzler, özellikle yetişkinlik döneminde sahiplerinden başka hiçbir kimseye gitmeyecek, gittiklerinde dahi hiçbir zaman mutlu olamayacaklardır. Bunun için yavruyken alınması önemlidir.

Küçük yapısına göre cesaretlidir. Diğer hayvanlara karşı tedbirli ilerler, fakat ısındıkça arkadaşlığı pekişir. Isırma ve saldırma gibi eğilimleri yoktur. Kedilerle dahi temas kurabilmektedir. Apartman yaşamına uygundur. Fakat bu noktada günlük egzersizlerinin yapılması gerekir. Çünkü çok büyük bir enerjiye sahiptir ve bu enerjiyi ev içerisinde atamaz. Günde minimum 3 saat dışarı çıkarılıp, gezdirilmesi ve oynatılması gerekmektedir. 

Spitz Beslenmesi

Spitz, diğer köpek ırkları arasında sindirim sistemi en hassas olan ırklardan biridir. Bundan dolayı beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Bu cinsin beslenmesi konusunda tek yedirilmesi gereken şey mamadır. Bu noktada da mama seçimi yaparken filtreleme yapmanız gerekir. Çünkü her mama, Spitz için uygun değildir. Oldukça enerjik olan bu cinsin, günlük besin ihtiyacı da fazladır. Bunun için Premium markalı, besin içeriği bakımından zengin mamalar tercih edilmesi; onun günlük vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını karşılamak adına yeterli olacaktır.

Merdiven altı tabiriyle üretilen ve hangi marka olduğu, besin içeriği ve diğer hiçbir detayı belli olmayan mamalardan uzak tutulmalıdır. Yine bunun yanı sıra küçük de olsa, büyük de olsa kemikler Spitzler için oldukça zararlıdır ve asla verilmemelidir. Kemiklerle birlikte verilmemesi gereken diğer 2 gıda ise; yemek artıkları ve yağ oranı yüksek gıdalardır. 

Ödül mamasını oldukça severler. Ödül mamasının yanı sıra köpek bisküvisi de onlar için bir yaşam tarzıdır. Fakat bunun bir sınırı olmalıdır. Sürekli tüketilmesi, obezite sorununa yol açabilir. 

Spitz Bakımı 

Spitz bakımı ne zor, ne de kolaydır. Haftada birkaç kez tüylerinin taranması; daha parlak ve güçlü tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Pofuduk tüyleri, her ne kadar bakım konusunda tedirgin etse de; rahatlıkla taranabilir. Sadece tüy yapılarının uzun olması, karışmasına yol açabilmektedir. Bu durumda da bakımı bir tık daha zorlaşmaktadır. Çok fazla banyo yaptırılmasına gerek yoktur. Çünkü köpek kokusu hissettirmez. Kirlenmedikçe yıkamamanız, hem onun sağlığı hem de psikolojisi için önemlidir.

Kulaklarında hiçbir şekilde kir olmamalıdır. Bu görülür görülmez içeri itilmeden alınmalıdır. Çünkü kulak kiri köpeklerde enfeksiyona sebep olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise göz çapaklarıdır. Çapakların nemli bezle alınması gerekir. Alırken de deriye sürülmeden, bas – çek yöntemi kullanılmalıdır. 

Tırnak bakımı ayda 1 kez yapılsa yeterlidir. Her ay kesilecek tırnaklarıyla birlikte patileri zarar görmeyecektir. Bu da direkt olarak Spitz cinsi köpeğinizin acı çekmemesini sağlayacaktır. 

Spitz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Spitz, Pomeranian Boo cinsi köpeğe oldukça benzediği için, buna karşı da fiyatı düşük olduğundan oldukça sık tercih edilmektedir. Bu da beraberinde birçok soruyu getirmektedir. Sıkça sorulan sorular listemizle, Spitz ırkına dair kafanızdaki soru işaretlerini kaldırıyoruz. İşte Spitz ve hakkında sıkça sorulan sorular:

Spitz Kaç Kilo?

Spitz için ortalama kilo aralığı 8 – 9 kilogramdır. 10 kilogramın üzeri obezite olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda erkeklerde 30, dişilerde 25 cm boy görülebilir. Boy değerleri maksimum erkekler için 38, dişiler için 35 cm olabilir. 

Spitz Kaç Yıl Yaşar?

Spitz, bakım ve beslenmesine bağlı olarak 12 ila 15 yıl aralığında yaşam süresine sahiptir. Bu noktada kronik herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması oldukça önemli bir konudur. Beslenmesinde de sadece mama tüketilmelidir. Böylelikle 15 yıla kadar rahatlıkla yaşayacaktır. 3-4 ayda bir veteriner muayenesinden geçmesi, bazı olası hastalıkların erken tespit edilmesi için gereklidir.

Spitz Mizacı Nasıl?

Spitz itaatkâr, sevecen, zeki, oyuncu ve bir o kadar da sadık bir köpek ırkıdır. Oyun oynamak onun için her şeydir. Fakat bu oyunu sahibiyle oynamak onun için her şeyden de üstün bir durumdur. Sahibine özel bir bağ ile bağlıdır. 

Safkan Spitz Hangi Renk Olur?     

Safkan spitz sadece beyaz renkli olur. Burnu ve gözleri siyah pigmentlidir. Kuyruğu oldukça kabarık tüylere sahiptir. Pomeranian Boo ile ayırt etmek zordur. Kulakları ise v şeklinde esnek bir yapıya sahiptir. 
 

 

Spitz Fiyatları

spitz  köpek fiyatları 2020 yılında 1.000 lira ile 3.500 lira  arasındayken 2021 yılında artış gösterip 3.000 6.000 lirav arasına  kadar çıkmıştı, ülkemizideki artan fiyatlara bağlı olarak 2022 yılında ise spitz   fiyatları 2.000 lira ile  13.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir . bu değişken fiyatların sebepleri, secere durumu, kürk yapısı, surat hatları ve aşı durumlarına bağlıdır .

Spitz Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Spitz ırkı sağlıklı ve güçlü bir köpektir. Sağlam vücuda sahip olan bu türü gelin en sık sorulan soruları eşliğinde yakından tanıyalım.

1

Spitz köpek tüy döker mi?

Spitz erkek köpekler yılda bir kez tüy dökerken, dişi köpekler ise yılda iki kez dönemsel mevsim geçişlerinde pek sorun olmayacak şekilde tüy döker.
2

Pomeranian Spitz ömrü ne kadardır?

Pameranian Spitz ırkının ortalama yaşam süresi 12–16 yıldır.
3

Pomeranian Spitz çok havlar mı?

Pomeranian Spitz çok fazla havlayan köpek ırkları arasında bulunurken, köpeği rahatsız edecek bir durum olmadığı sürece gereksiz yere havlama oluşturmaz.
4

Pomeranian sadık mı?

Pomeranian ırkı sadık ve sevgi doludur.
5

Pomeranian evde yalnız kalır mı?

Pomeranian köpek yavru ise evde oldukça yalnız bırakmamak çok daha iyi olabilir. Eğer köpeğiniz yetişkinse evde 7 saat rahatlıkla yalnız kalabilir.
6

Pomeranian Spitz üşür mü?

Kürkleri çift katmanlı olduğu için üşümez ve soğuğa dayanıklı yapıları vardır.