Köpek CinsleriDogo Argentino kategorisinde 5 ilan bulundu.

Dogo Argentino

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Dogo Arjantin

Dogo Argentino Arjantin’de büyük hayvan avı için evcilleştirilmiştir. Genel olarak domuz avlamak için kullanılır. Melez ırklarından olması kalıtsal hastalık taşıma olasılığını yüksektir. 

Bu cins köpeğin kaslı vücudu sert darbelere karşı dayanıklıdır. Av peşinde iyi koşar. Bu sebeple senelerce av köpeği olarak kullanılır. Bu cins köpeğin oluşumunda bir çok köpek kullanılmıştır. İlk olarak 1928 tarihinde Dane cinsi köpek ile  birleştirilmiştir.

Sert yapılı gözükse de çok uysaldır. Hırçınlığı sadece rahatsız olduğu konu devam ederse oluşur. Sahibini kıskanma huyu oldukça fazladır. Özellikle kendi boyutundaki köpeklerde  kıskanır.  Küçük yapılı hayvanlara karşı ılımlı davranır. Ayrıca yabancı kişileri pek sevmez. 

Bu cins köpek eğitime oldukça yatkındır. Fakat ev yaşamı için uygun değildir. Sebebi ise başından beri av ırkı olduğu içindir. İşitme sorunu bazı köpeklerde görülebilir.  Sert hava koşullarına uygun değildir.  Kolay şekilde hastalanmaz fakat vücut direnci düşebilir. 

Eğitim konusunda kesinlikle profesyonellerin elinde olması gerekir. Köpeğin ihtiyaçları doğrultusunda uygun eğitimi vermek son derece önemlidir. 

Dogo Arjantin Özellikleri 

Dogo Argentino Özellikleri arasında en çok dikkat çekeni güçlü ve pes etmeyen yanıdır. Günümüzde köpek dövüşleri için kullanılır. İnsanlarla haşır neşir olmak onu çok mutlu eder.  Kısa tüyleri sayesinde diri bir görünüm kazanır.  Bu cins köpek alerjik reaksiyon geçirdiği için çiğ tavuk ve et yiyemez. 

Korktuğu zaman genellikle havlar. Ayrıca etrafa da saldırabilir. Uzun süre yalnız kalmak duygusal çöküntüye neden olur. Ayrıca sahipinin değişmesi onu huzursuz eder.  

Mide sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca cildi çok hassastır. Kişisel ürünlerin kimyasal içermemesi gerekir. Aksi halde cilt hastalıkları ortaya çıkabilir. 

Karakter özellikleri arasında çok bilinenleri aşağıda belirtilmiştir.

● Küçükken çok uysaldır. Eğitimine göre büyüdükçe mevcut uysallık değişebilir. 

● Çocuklarla iyi anlaşır. 

● Isırma huyu yoktur.

● Kalabalık aile ortamında kendini daha rahat hisseder.

● Yaşadığı aileye bağlıdır. 

● Kaliteli eğitim ile sahibinin sözünden çıkmaz. 

● Kalabalık ortamda tüm dikkatleri üzerine çekmeye bayılır.

● Sahibinin kucağında vakit geçirmek onu çok mutlu eder.  

● Büyük cüssesine rağmen şebeklik yapabilir.

Yukarıda belirtilen özellikler genel tabirle belirtilir. Her köpeğin yaşama biçimi ve duygusal yönü farklıdır.  

Dogo Argentino Bakım Ve Beslenme

Dogo Argentino bakımı son derece özveri isteyen bir ihtiyaçtır. Köpeğin sağlıklı yaşaması ve uzun süreli hayatta kalması kaliteli bakım rutinlerine bağlıdır. Her köpeğin bakım ihtiyacı farklıdır. Veteriner hekim kontrolünde ilerlenmesi gerekir. Özellikle yavru dönemlerinde bakım rutinlerine dikkat etmek gerekir. 

Beslenme konusunda günlük 2 ila 3 porsiyon yeterli olur. Kilo kontrolü dahilinde beslenme sonrası egzersiz şarttır. Ayrıca günlük taze su içmesi yediği besini kolay sindirmesini sağlar.  

Bu cins köpeğin genel bakımı oldukça kolaydır. Haftalık bir iki kez tüylerini yumuşak uçlu tarak ile taramak yeterli olur. Ayrıca banyo sonrası kullanılan parfümlerin az miktarda kullanılması gerekir. Cildi tahriş etmeyen ürünlerin kullanılması kürk bakımını olumlu yönde etkiler. 

Diş temizliği için en azından çiğneme oyuncakları ve bisküvileri kullanmak gerekir. Bu ürünler zamanla ağız kokusunu en aza indirir. 

Köpeğin kalıtsal hastalıklar ile mücadele etmesi için hijyen kurallarına uymak gerekir. Her köpekte kalıtsal hastalık olacak diye bir şey yoktur. Sadece olası ihtimale karşı ilerlememesi için önlem alınması gerekir. 

Dogo Argentino Fiyatları 

Dogo Argentino Fiyat aralığı 1.500 TL ile 10.000 TL arasında değişir.  Fiyat aralığını etkileyen faktörler aşağıda belirtilmiştir. 

● Boy, kilo, yaş gibi fiziki durumlar. 

● Sağlık durumu ve şecereli olması

● Kalıtsal hastalığının olmaması 

● Aşılarının tamamlanması 

● Eğitiminin derecesi ve iyi komut alması

Güncel fiyat bilgisi için Dogo Argentino İlanları en doğru bilgiyi verir.

Dogo Argentino Yavru 

Dogo Argentino Yavru iken yaşını tamamlayana kadar hassas bakıma ihtiyaç duyar. Soğuktan korunması şarttır. Kolay şekilde hastalanabilir. Aynı zamanda güneşte fazla kalmaması gerekir. Dolaylı yoldan yoğun hava koşullarına karşı zayıf bağışıklığı vardır. 

Veteriner hekimin önerdiği ölçüde mama vermek gerekir. Fazla mama vermek sakıncalı olabilir.  Fazla mama sağlığı daha iyi hale getirmez. 

Bir şeyler öğretmek için en ideal zaman yemek yedikten sonradır. Yorucu ve eğitici oyunun sonunda leziz bir bisküvi yavru köpeği rahatlatır. Bir sonraki oyun sürecini iple çeker.  

Yavru iken yalnız kalmak ona göre değildir. Sahibini çok fazla özler. Uzun süreli ayrılıkların sonunda küçük iniltilerin olması son derece normaldir. 

 

 

 

Evcilmarketim
Footer
TAKİP ET