Köpek Cinsleriİngiliz Setter kategorisinde ilan bulunamadı.

İngiliz Setter

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Setter Köpek

English Setter av köpeği olarak bilinmektedir. Oldukça zeki ve atik olan bu ırk köpekler refleks açısından fazla gelişmiştir. Görünüş olarak oldukça zarif ve sevecendir. Yüksek derecede egzersize ihtiyaç duymaktadır. İnsanlar tarafından oldukça sevilen bir türdür. Günümüzde Show köpekleri olarak da kullanılmaktadır. Ev ortamlarında fazla tercih edilmezler. Sürekli hareketli oldukları için genellikle rahat alanlar tercih edilmelidir. 

İngiliz Setter Özellikleri

English Setter görüşü yüzünden merak edilen ve araştırılan bir köpektir. Çoğu kişi tarafından ilgi gören bu tür, tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İşte English Setter özellikleri…
•    Benekli bir yapıya sahiptir.
•    Tüy yapısı uzun ve düzdür. 
•    Tüy rengi beyaza yakın ve kahverengi benekleri vardır.
•    Burun kısmı kafasının yarısına gelmektedir. 
•    Vücut yapısı bol tüylüdür.
•    Kulak yapısı sarkık ve orta boydadır.
•    Kilosu 20 ila 32 kilo aralığındadır.
•    Boyu ise 58 ila 69 cm arasında yüksekliğe sahiptir.

İngiliz Setter Karateri

Sahibine itaat seviyesi düşüktür. Sevgiye muhtaç bir türdür. Çocuklarla eğlenmekten zevk almaktadır. Sevgi gördüğü yerde çok komik bir yapıya dönüşmektedir. Sahibine karşı bazı konularda zorluk yaşatabilmektedir.

Fakat beraber oyun oynamayı çok sevmektedir. Kendi gibi evcil olan tüm köpeklerle kolay bağ oluşturabilmektedir. Küçük yaşlarda eğitim verilmeye başlanmalıdır. Eğitimi esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Aşırı derecede havlamayı seven bir türdür. Bu konuda küçük yaşta eğitim verilerek önlenebilmektedir. Kendi kendine gezmeyi çok sevmektedir.  

İngiliz Setter Bakımı

Tüyleri çok uzun olduğu için 2 günde bir taranması gerekmektedir. Tüylerinin güzel görünmesi için ayda 1 kesilmesi gerekir. Günlük olarak kulakları ve gözlerine bakılmalıdır. Kulak pisliği ve göz çapağı nemli bez yardımı ile temizlenmelidir. Düzenli olarak muayenesi yapılmalıdır. Tırnakları düzenli şekilde kesilmelidir. Tüyleri uzun olduğu için karışmamasına dikkate edilmelidir. Tüy dökme zamanlarında oldukça ilgili olunmalıdır. Özellikle bu dönemde tırnakları kısa tutulmalıdır. Bu ırk orta seviyede tüy dökmektedir.  Aşırı enerjiye sahip olan bu ırk enerjisini atabilmesi için sürekli bir aktivite yaptırılmalıdır. Eğer bu ihtiyaçları karşılanırsa oldukça sakin olacaklardır. Karşılamadığı zaman agresif ve sinirli olma olasılıkları artmaktadır. Çocuklar ile eğlenmeyi ve oyun oynamayı çok sevmektedirler. Kendi gibi diğer evcil hayvanların çoğu ile anlaşabilmektedir. Sevgi ve ilgiye aşırı muhtaçtırlar. Başına buyruk takılmaktan zevk almaktadır. Apartmanda yaşaması gerekiyorsa, küçük yaşta bu konu ile ilgili eğitilmelidir. Eğitim esnasında oldukça nazik ve yumuşak olunmalıdır. Tuvalet eğitiminde en çok sıkıntı yaşanan cinslerden biridir. Bu konu hakkında olabildiğince sabırlı olunmalıdır.

İngiliz Setter Beslenmesi

Oldukça sağlıklı bir ırka sahiptir. Fakat beslenme konusunda çok hassastır. Bu yüzden beslenme konusunda oldukça narin ve dikkatli davranılmalıdır. Aşırı yağlı ve kemikli yiyeceklerden uzak tutulmalı, asla verilmemelidir.

Bu tür besinler sağlığını bozabilmektedir. Beslenme düzeninin olması oldukça önemlidir. Asla yemek artıkları verilmemelidir. Belirli saatlerde beslenmesi gerekir. Besin olarak tercih edilen yemek ise Premium markalı kuru mamalardır. Bu mamaların en büyük özelliği ise besin minerali açısından oldukça zengin olmasıdır.  Sadece protein içerikli beslenmemelidir. Bu şekilde beslenir ise böbreklerinde problem oluşturma olasılığı artmaktadır.

İngiliz Setter Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ( S.S.S )

English Setter yapısı ve duruşu ile birçok insanın ilgisini çekmektedir. Özellikle çocuklar üzerindeki etkisi yüzünden çok sık araştırılmaktadır. Bu tür köpek oldukça sevgi isteyen köpektir. Bu nedenle de en çok tercih edilenler arasındadır. Bu ırk hakkında sıkça soru sorulmaktadır. Bakımları, özellikleri, kaç yıl yaşadıkları, karakterleri v.b. şekilde sorular sıkça araştırılmaktadır. Bizde Patibul olarak bu konu hakkında sizlere tüm merak edilen ve sorulan soruları sizler için hazırladık. English Setter hakkında merak edilen ve sıkça sorulan sorular:

İngiliz Setter Bakımı Zor Mu?

Bakımı diğer köpek türlerine göre biraz zordur. Bunun nedeni ise tüy yapılarının oldukça uzun olmasıdır. Tüylerinin bu kadar uzun olması sıkça karışmasına ve düğüm olmasına neden olmaktadır. Bu duruma çözüm olarak da sık sık taranmalı ve uzadıkça kesilmesi gerekmektedir. Tüyleri uzun olduğu için tırnaklarına da dikkat edilmelidir. Uzadıkça dipten olmayacak şekilde kesilmelidir.

İngiliz Setter Kaç Yıl Yaşar?

Sahibi ile hareketli bir yaşam sürdüren bu ırk kuvvetli bağlar oluşturmaktadır. Bu durum karşısında da sahibi ola kişi bu köpeği ailesinden biri olarak görmeye başlamaktadır. Bu süreç ilerledikçe de akıllara ne zaman öleceği konusu gelmektedir. English Setter cinsten olan köpeklerin yaşam süresi 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Oldukça sevecen bir görüntüye sahip olan bu cinsler sahipleri tarafından oldukça sevilmektedir. 

İngiliz Setter Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Dış görünüşünden de belli olduğu gibi oldukça sevecen yapıya sahiptir. Bu ırk köpekler sahibi tarafından sevgiye muhtaçtır. Aşırı derecede ilgi beklemektedir. Bu ırkın en büyük yeteneği ise vurulan avı getirme ve iz sürme yeteneğidir. Bu özelliği en çok sevilen özelliği olmaktadır.