Köpek CinsleriAnadolu Çoban köpeği kategorisinde ilan bulunamadı.

Anadolu Çoban köpeği

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Anadolu Çoban

Anadolu Çoban Köpeği heybetli görüntüsü ile göz doyurur. Dış görünüşü sayesinde oldukça etkileyici görünür.  Bilinen en eski ırklardan biridir. Bu cins köpek için bir çok ad takılmıştır. Sivas Kangalı, Karabaş, Anatolian Shepherd Dog, gibi isimleri vardır. 

Sadık ve bir o kadar sevecen yapılıdır. Sürekli olarak sahibinden ilgi bekler. Gün içerisinde her tetiktedir. Verilen eğitimin derecesi ile çok  korumacı olabilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır.  Ciddi tavırları ile kendinden emin davranır. Küçüklük halleri oldukça sevecendir. 

Heybetli yapısının altında çok uysal kimliği vardır. Mental olarak sürekli hareket halindedir. Çözüm odaklı fikirleri her zaman işe yarar. Sahibinin emri ile yardıma muhtaç kişiye yardım edebilir. 

Bu cins köpekler sıcak havalarda oldukça bunalır. Evin önünde bekçilik yaparken serinlemek adına taze su koymak doğru bir seçimdir. Derisinin altındaki yağ tabakası ile soğuk havalar onu etkilemez. Daha dirençli hale gelmesi için kaliteli beslenmesi şarttır. 

Bu cins köpeğin karakteristik özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

● Çocuklara karşı oldukça olumludur.

● Sadece tehlike anında saldırır. 

● Oyuncu kimlikleri ile sahibini güldürür. 

● Yavru hayvanlara karşı çok merhametlidir.

● Tehlike anında ilk önce karşısındaki kişiye uyarı mesajı verir. Yüksek tonda şiddeti artan havlamalar zaman içinde saldırıya döner. 

● Uykusunun bölünmesini sorun etmez. 

● Geceleri uyanık kalabilir. 

● İşitme duyusu oldukça gelişmiştir. 

● Oldukça sosyal canlılardır. 

Bu cins köpeğin her daim sadık kalması için ilk görüşme son derece önemlidir. Ayrıca ne kadar yumuşak davranılırsa o kadar sevecen davranır. 

Anadolu Çoban Köpeği Özellikleri

Anadolu Çoban Köpeği Özellikleri bakım ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişir.  Dış görünüşünün her daim heybetli kalması için protein ağırlıklı beslenmesi gerekir. Aynı şekilde uyku düzeninde olması gerekir. 

Dış görünüşü hakkında kısa bilgi aşağıda listelenmiştir.

● Ortalama olarak 70 santim uzunluğunda 68 kilo ağırlığındadır. 

● İlk olarak Türkiye’de türemiştir. 

● Bekçi köpeği olarak kullanılır. 

● Kaslı vücudu ve kalın iskelet yapısı vardır.

● Genel olarak sarı ve krem renginde kürkü vardır.

● Kocaman siyah gözleri iyi görüş sağlar. 

● Kimi bekçi köpeğinde gözyaşı lekesi bulunabilir. 

● Kıvrımlı kuyrukları vücudu ile orantılıdır. 

● Uzun bacakları kısa mesafede hızlı koşma yetisine sahiptir. 

Her duruma ayak uyduran bir köpektir. Yalnız kalmak ona göre değildir. Kalabalık ortamlarda kendini daha mutlu hisseder. Sahibine duygusal olarak bağlıdır. Fakat kıskançlık huyları yoktur. 

Anadolu Çoban Köpeği Bakım Ve Beslenme 

Anadolu Çoban Köpeği bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlar net olarak bellidir. Köpek bakıma ihtiyacı olduğunu belli eder. Bu cins köpekler fazlaca tüy döker. Özellikle kürk bakımı aksatmak tüy dökme oranını iki katına çıkartır.  

Haftalık bakım rutinleri arasında en dikkat edilmesi gereken diş temizliğidir. Ona uygun ürünleri kullanmak gerekir. Çürük dişler zamanla iç organlara zarar verebilir.  

Bu cins köpeklere en kaliteli mamayı vermek gerekir. Günlük enerji miktarını karşılayacak içerikte olması son derece önemlidir. Veteriner hekimlerce önerilen mamaların tercih edilmesi daha uygun olur. 

Günlük su tüketimi kilo orantısına bağlı olarak değişir.  Özellikle sıcak yaz günleri çok fazla su tüketir. Su kaplarının temizliği son derece önemlidir. Ayrıca her zaman taze su içmek ona iyi gelir. 

Anadolu Çoban Köpeği Fiyatları 

Anadolu Çoban Köpeği fiyat hakkında her bütçeye uygun sahiplendirme yapılabilir. Ayrıca ücretsiz sahiplendirme konusunda Anadolu Çoban Köpeği İlanları daha detaylı bilgiyi verir. 

Bu cins köpeğin fiyatı 1.200 TL ile 3.500 TL arasında seyreder. Eğitim konusunda ne kadar bilgili ise fiyat o kadar artar. Ayrıca seçeli olmasıda önemli bir faktördür. Köpeğin kalıtsal hastalık taşımaması da fiyat aralığını etkiler.  

Anadolu Çoban Köpeği Yavru 

Anadolu Çoban Köpeği Yavru iken çok fazla atık davranır. Bir şeyler keşfetmek tam ona göredir. Genel olarak dışarıda bakılır. Bu sebeple serbest yaşama alışıktır. Yavru iken sulandırılmış inek sütü içer. 

Aşılama döneminde huzursuzlukları normaldir. Hasta olduklarında tıpkı bebek gibi mızmız olur. Sahiplerinden gelen ilgi yoğun ilgi onları büyütür.  Mama gibi ilgi beklerler. Oyun oynamak onları motive eder. Ayrıca eğitim sırasında enerjik kalmasını sağlar. 

Her şeye meraklıdır. Sahipleri ile zaman zaman anlaşmazlığa düşebilir. Kıskançlık krizine girdiği zaman çekilmez hale gelebilir.