Köpek İlanlarıAlabay kategorisinde 9 ilan bulundu.

Alabay

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Alabai

Alabay, cüsse olarak her zaman dikkat çeken bir ırk olmuştur. “Dev köpek ırkları” arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ortalama ömürleri 10 ila 15 yıl arasında değişim göstermektedir. Son derece sakin ve soğukkanlı olmaları, onları gizemli hale getirmiştir. Bu sebeptendir ki; Dünya’nın en tercih edilen köpeklerinden biri olmayı da başarmıştır. Alabay köpek ırkı, tehlike sezdiği durumlarda insiyatif kullanan bir ırktır. Yani korumacı ruhu son derece gelişmiştir. Dişilere kıyasla erkeklerin insanlara, çocuklara ve yabancılara karşı ilişkileri daha iyidir. Yani eğer arkadaş canlısı bir Alabay istiyorsanız, ilk işiniz erkek Alabay seçmek olmalıdır.

Alabay Köpek

Alabay, son derece kaslı ve büyük bir yapıya sahiptir. 2 patiye kalktığında çok rahat ortalama insan boyutuna ulaşabilir. Bu yapısı, kalın tüylerle sarıldığı için; kilosunun çok daha üzerinde göstermektedir. Dev köpek ırkları arasında yer aldığını belirttiğimiz bu ırk, 80 KG’a kadar ulaşabilir. Fakat bu erkekler için geçerlidir. Dişilerde azami ağırlık 45 KG’dır. (Normal değerler)

•    Erkekler ortalama olarak 69 – 82 cm arası yüksekliğe sahiptir.
•    Dişilerde bu yükseklik ortalama olarak 61- 69 cm’dir.
•    Erkek ağırlıkları normal şartlarda 55 ila 80 kg aralığında değişir.
•    Dişilerde ağırlık oranı 40 – 45 kg arasındadır.
•    Ortalama yaşam süreleri 10 yıldan 15 yıla kadar uzayabilmektedir.
•    Dev köpek ırkları arasında yer almaktadır.
•    Yabancılara karşı daima tetikte olan bir yapısı vardır. (Erkekler biraz daha arkadaş canlısıdır.)
•    Söz konusu ailesiyse son derece korumacı, sevgi dolu ve vefakardır.
•    Çocuk ve ev hayvanlarını sever, iyi anlaşırlar. Bu noktada yavruyken beraber olması önemlidir.
•    Otoriter bir ırktır.
•    Beyaz rengiyle bilinmektedir. 

Alabay Karakteri

Alabay için en değerli şey ailedir. Eğer söz konusu ailesiyse onları korumak adına her şeyi yapacaktır. Ailesine karşı oldukça sevgi dolu ve vefakardır. Olabildiği kadar fazla şekilde vakit geçirmek istemektedir. Bu onları mutlu eden en özel şeydir. Bu yüzden eğer bir Alabay sahiplenecekseniz, onu asla yalnız bırakmamalısınız. Çünkü bu, psikolojisinde ciddi zararlar ortaya çıkarabilir. 

Yabancılara ve diğer köpeklere şüpheci yaklaşırlar. Köpek haricindeki hayvanlarla iletişimleri iyidir. Fakat bu noktada yavruyken sosyallik eğitimini kusursuz verilmesi gerekir. Aynı zamanda yavruluk zamanında diğer hayvanlarla iç içe olması, onu daha cana yakın yapacaktır. 

Alabay, ilk kez köpek sahiplenecek kişiler için uygun bir köpek ırkı değildir. Hatta daha önce çoban köpeği bakmamışlar için uygun değildir. Çünkü otoriter yapısı vardır. Sahibinin, ondan daha otoriter olması gerekir ki, eğitimlerini iyi alabilsin ve söz dinlesin. Eğer sahibinden otoriter olduğunu hissederse çok inatçı ve yaramaz bir yapıya sahip olabilir.

Dışarıda olmaktan hoşlanırlar. Apartman yaşamına pek uygun köpekler değildir. Eğer apartmanda bakılacaksa günde çok uzun süre boyunca dışarı çıkarılıp gezdirilmesi gerekir. Bu hem büyük cüsselerinin hareket edip rahatlamasını sağlayacak, hem de enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Küçük alanlar onları her zaman bunaltır. 

Alabay Beslenmesi

Alabay Beslenmesi, diğer köpek ırklarının beslenmesiyle aynıdır. Nasıl ki, hiçbir köpeğe kemik ve yemek artığı vermiyoruz, Alabay’a da vermememiz gerekir. Çünkü bu ırkın da sindirim sistemi hassastır. Yemek artıklarındaki yağlar, onun midesi başta olmak üzere birçok noktasında zarar oluşturur. O sebepten dolayı asla ev yemeği verilmemelidir. Büyük cüsselerine aldanarak kemik vermek de yapılabilecek büyük hatalardan biridir. Çünkü kemikler sadece Alabay ırkı için değil, tüm köpek ırkları için zararlıdır.

Beslenmesinde sadece Premium markalı mamalar tercih edilmelidir. Çoban köpeği maması bulmak günümüzde çok kolay bir hale gelmiştir. Herhangi bir veterinerden Premium markalı mama bulmak da yine kolaydır. Eğer veteriner bulmak istemiyorsanız, söz konusu mamaları Google üzerinden araştırıp satın alabilirsiniz. 

Alabay Bakımı

Alabay bakımı sadece büyük cüsse ve egzersiz ihtiyacı noktasında zordur. Eğer bunlar çıkılırsa, son derece kolay bir şekilde bakılabilir. Çok az banyo ihtiyacı vardır. Ayda 1 kez banyo yapması onun için yeterlidir. Aynı zamanda tüy dökme oranı çok düşük olduğu için haftada 1 taranmalıdır. Bahar ayları onların tüy dökme dönemleridir. Bu dönemlerde tarama sıklığını 2 günde 1’e çıkarmak daha mantıklı olacaktır. 

Alabay Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Türkiye’de ve Dünya’da en sevilen köpek ırkları arasında yer alan Alabay ile ilgili S.S.S.’leri derledik. Gerek tarafımıza, gerekse Google’a en sık sorulan sorular ve cevapları hemen aşağıda yer alan listemizde bulunmaktadır:

Alabay Ömrü Ne Kadar?

Alabay ırkına mensup köpekler, bakım ve beslenme kriterleri karşılanırsa; 10 – 15 yıl arası yaşamaktadır. Eksiksiz karşılandığı takdirde, 15 yıl çok rahat yaşayacaklardır. Tabi bu durum sadece beslenme ve bakımla ilgili değil. Herhangi bir kronik rahatsızlıkta da erken ölüm gerçekleşebilir. 

Alabay Boyu Ne Kadar?

Alabay, dev köpek ırkları arasında yer alması sebebiyle oldukça yüksek boy oranına sahiptir. Erkekler için boy ortalaması 69 cm ila 82 cm aralığındadır. Dişilerde bu ortalama 61 cm ila 69 cm’dir. Kilogram açısından da erkekler 80 KG’a kadar rahatlıkla ulaşabilirken, dişiler genellikle 45 KG’ya kadar normal kabul edilir. Bu değerlerin üstü obezitedir. 

Alabay Nereli?

Alabay, kökeni Türkmenistan’a dayanan bir köpek ırkıdır. Tarihi ise M.Ö. 3.000 yılına kadar gitmektedir. Tarih kitaplarında sık sık Orta Asya’da en fazla tercih edilen köpek olduğu bilinmektedir. Kırma değil, tamamen orijinal ve doğal bir ırktır. 

Alabay Fiyatları

Türkmen çoban köpeği alabay 2022 fiyatları 4.000 lira ile 22.500 türk lirası arasında değişmektdir, Bu değişimin bir çok etkeni vardır secere durumu, çobanlığa tecrübesi olup olmaması, sürü gütme durumu, soy ağacında meşhur köpeklerin olup volmaması gibi durumlar alabay köpeğinin fiyatlarında değişimlere sebeptir 2021 yılındada 2.700 lira ile 15.0000 lira arasında satılmaktaydı .