Köpek CinsleriAlabay kategorisinde 10 ilan bulundu.

Alabay

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Alabai

Alabay, cüsse olarak her zaman dikkat çeken bir ırk olmuştur. “Dev köpek ırkları” arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ortalama ömürleri 10 ila 15 yıl arasında değişim göstermektedir. Son derece sakin ve soğukkanlı olmaları, onları gizemli hale getirmiştir. Bu sebeptendir ki; Dünya’nın en tercih edilen köpeklerinden biri olmayı da başarmıştır. Alabay köpek ırkı, tehlike sezdiği durumlarda insiyatif kullanan bir ırktır. Yani korumacı ruhu son derece gelişmiştir. Dişilere kıyasla erkeklerin insanlara, çocuklara ve yabancılara karşı ilişkileri daha iyidir. Yani eğer arkadaş canlısı bir Alabay istiyorsanız, ilk işiniz erkek Alabay seçmek olmalıdır.

Alabay Köpek

Alabay, son derece kaslı ve büyük bir yapıya sahiptir. 2 patiye kalktığında çok rahat ortalama insan boyutuna ulaşabilir. Bu yapısı, kalın tüylerle sarıldığı için; kilosunun çok daha üzerinde göstermektedir. Dev köpek ırkları arasında yer aldığını belirttiğimiz bu ırk, 80 KG’a kadar ulaşabilir. Fakat bu erkekler için geçerlidir. Dişilerde azami ağırlık 45 KG’dır. (Normal değerler)

•    Erkekler ortalama olarak 69 – 82 cm arası yüksekliğe sahiptir.
•    Dişilerde bu yükseklik ortalama olarak 61- 69 cm’dir.
•    Erkek ağırlıkları normal şartlarda 55 ila 80 kg aralığında değişir.
•    Dişilerde ağırlık oranı 40 – 45 kg arasındadır.
•    Ortalama yaşam süreleri 10 yıldan 15 yıla kadar uzayabilmektedir.
•    Dev köpek ırkları arasında yer almaktadır.
•    Yabancılara karşı daima tetikte olan bir yapısı vardır. (Erkekler biraz daha arkadaş canlısıdır.)
•    Söz konusu ailesiyse son derece korumacı, sevgi dolu ve vefakardır.
•    Çocuk ve ev hayvanlarını sever, iyi anlaşırlar. Bu noktada yavruyken beraber olması önemlidir.
•    Otoriter bir ırktır.
•    Beyaz rengiyle bilinmektedir. 

Alabay Ömrü Ne Kadar?

Alabay ırkına mensup köpekler, bakım ve beslenme kriterleri karşılanırsa; 10 – 15 yıl arası yaşamaktadır. Eksiksiz karşılandığı takdirde, 15 yıl çok rahat yaşayacaklardır. Tabi bu durum sadece beslenme ve bakımla ilgili değil. Herhangi bir kronik rahatsızlıkta da erken ölüm gerçekleşebilir. 

Alabay Boyu Ne Kadar?

Alabay, dev köpek ırkları arasında yer alması sebebiyle oldukça yüksek boy oranına sahiptir. Erkekler için boy ortalaması 69 cm ila 82 cm aralığındadır. Dişilerde bu ortalama 61 cm ila 69 cm’dir. Kilogram açısından da erkekler 80 KG’a kadar rahatlıkla ulaşabilirken, dişiler genellikle 45 KG’ya kadar normal kabul edilir. Bu değerlerin üstü obezitedir. 

Alabay Nereli?

Alabay, kökeni Türkmenistan’a dayanan bir köpek ırkıdır. Tarihi ise M.Ö. 3.000 yılına kadar gitmektedir. Tarih kitaplarında sık sık Orta Asya’da en fazla tercih edilen köpek olduğu bilinmektedir. Kırma değil, tamamen orijinal ve doğal bir ırktır. 

Alabay Fiyatları

Türkmen çoban köpeği Alabai 2022 fiyatları 4.000 lira ile 22.500 türk lirası arasında değişmektdir, Bu değişimin bir çok etkeni vardır secere durumu, çobanlığa tecrübesi olup olmaması, sürü gütme durumu, soy ağacında meşhur köpeklerin olup volmaması gibi durumlar alabay köpeğinin fiyatlarında değişimlere sebeptir 2022 yılındada 4.700 lira ile 16.0000 lira arasında satılmaktaydı . 2023 te ise 10.000 tl ile 19.000 tl arasında değişmektedir .
 

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //