Köpek CinsleriTüysüz Çin Köpeği kategorisinde 1 ilan bulundu.

Tüysüz Çin Köpeği

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Tüysüz Köpek

Tüysüz Çin Köpeği  görüntüsü ile oldukça dikkat çeker. Tüylerinin oldukça seyrek olması tüysüz görünüm verir. Baş ve kulak ve kuyruk bölgelerinde tüyleri vardır. Özellikle kuyruğu yoğun tüylerle kaplıdır.  

Bu cins köpek oldukça eski tarihlere dayanır. Tüylü olan cinsine ponpon denir. Bu cins köpeğin diğer adı Sorguçlu Çin Köpeğidir.  Çinli tüccarlar tarafından fark edilip zamanla  tüm dünyaya yayılmıştır. 

Karakteristik özellikleri ile dikkat çeker. Ses tonu sayesinde tüm ilgiyi üzerine toplar. Kalabalık ortamda  bulunmayı sevmez. Ayrıca sıcak yaz günlerinde dışarı çıkmak onun için iyi değildir. Cildi kolayca güneşin etkisinde kalır. Tüysüz olduğu için kıyafet giymesi gerekir.

Bu cins köpeğin eğitiminde dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıda listelenmiştir.

● Kırılgan yapısı sayesinde azarlanmaya gelmez. 

● Sakin ve kademeli şekilde ilerlemek gerekir.

● Eğitime destek verecek her türlü materyal kullanılabilir. 

● Eğitim konusunda önce ana hatları öğretmek gerekir. 

● Yasaklı alanlara girmemesi için önlem almak şarttır. 

Kökenleri tam olarak bilinmese de Çin’de gözde evcil hayvan olup diğer ülkelere yayılmıştır. Kariyerinin zirvesini o dönemlerde yaşamıştır. 

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri diğer köpeklere benzemez. Ayrıca bakımında farklıdır. Bu köpeğin cildi çok fazla hassastır.  Sadece ayak baş ve kuyruk bölgelerinde tüyleri vardır. Tüy renkleri çok çeşitlidir. Cildindeki leke benzeri desenler farklı tonda olabilir. 

Bu cins köpekler ortalama olarak 2 ila 4,5 kilo ağırlığındadır. 30 santimlik boyları ile küçük köpek ırkına mensuplardır.  Dişiler biraz daha kısa boylu olabilir. Süs köpeği olarak bilinir. Fakat bekçilik görevinde yapabilir. 

Zeki ve oldukça inatçıdırlar. Kolay kolay pes etmezler.  İstediklerini yaptırmak onlar için çocuk oyuncağıdır. Sevecen ve neşeli halleri oldukça sahiplerine sözleri hep geçer. 

Egzersiz konusunda yürüyüş yapmak onlar motive eder. Çok sosyal davranışlar sergiler. İdeal ev arkadaşlığı yapabilir.  Sahiplerine karşı çok ılımlıdırlar. Ayrıca çok fazla havlarlar. Apartman hayatına uygun değildir. 

Bu cins köpek sağlıklı ve kaliteli yaşam sürerse 15 sene kadar yaşayabilir. Ayrıca aşılarının da zamanında yapılması gerekir. 

Tüysüz Çin Köpeği Bakım Ve Beslenme

Tüysüz Çin Köpeği bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir kaç tüyo vardır. Kapalı ortamlarda kalması onun için daha iyidir. Hassas derisi güneş işine uygun değildir. Yinede uygun kıyafetler ile kısa süreli yürüyüşler yapılabilir. Günlük egzersiz ihtiyacı da normal şekildedir.  

Oyuncakları ile oyun oynamak onları çok mutlu eder. Sahiplerinin bu konuyu ele alması gerekir. Eğitimi için kullanılan objelerden olan oyuncakları seçmek daha doğru olur. 

Bu cins köpekte kilo kontrolü gerekebilir. Çok kilo alan köpek değildir. Yine de her ihtimale karşı dikkatli olmak gerekir. Köpeğin beslenme düzeni olmalıdır. Veterinerin önerdiği mamalar ona uygun olabilir. 

Ev yemeklerinden tüketmesi yasaktır. Günlük 2 küçük porsiyon karınlarını doyurur. Aynı zamanda taze su içmek için özel kaplar tercih edilebilir. Taze su bünyesine canlılık verir. Metabolizma faaliyetlerini düzene sokar. 

Tüysüz Çin Köpeğinin dişleri oldukça hassastır. Veteriner kliniği ile görüşüp aylık diş kontrolü yapmak gerekebilir. Ayrıca kulak temizliği içinde durum aynıdır. 

Tüysüz Çin Köpeği Fiyatları

Tüysüz Çin Köpeği fiyat konusunda ortalama olarak 4.000 TL ile 8.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Tüysüz Çin Köpeği İlanları hakkında bir çok yazı vardır. Sahiplenme sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda listelenmiştir.

● Köpeğin şeceresi doğru olmalı

● Kalıtsal hastalık taşıma olasılığına karşı önlem alınmalı

● Aşılama yapılmışsa aşı kartının teslim alınmalı

● Düzenli veteriner kontrolünde ilerlenmeli 

● Düzenli kullandığı ilaç yada ekstra  şeylerin öğrenilmeli

● Alerjik reaksiyon öyküsü 

● Hoşlandığı şeyler ve yasaklandığı şeyler

● Veteriner hekimin genel görüşleri 

Yukarıdaki liste içine yazılacak bir çok şey vardır. Maddeler en önemli. Kilit noktaları belirtir. 

Tüysüz Çin Köpeği Yavru 

Tüysüz Çin Köpeği Yavru iken oldukça sevimli gözükür. Kocaman gözleri küçük olmasına rağmen iyi görür. 

Büyüme atağında yani yaşını doldurduğu anlarda çok yemek yer. Uyku kalitesi oldukça önemlidir. Genel ev kuralları küçükken daha kolay verilir. Ayrıca ev ortamına alışması daha kısa sürer. 

Kimi köpek sahiplerine bağlanma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bu gayet normaldir. Sahibinin bu süreçte sabırla beklemesi gerekir. Yapıcı davranışlarla sorun ortadan kalkar. Uysal tavrı ile kısa sürede her ortama uyum sağlar.