Kedi İlanlarıExotic Shorthair kategorisinde 151 ilan bulundu.

Exotic Shorthair

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Exotic Shorthair Yavru

Exotic Shorthair cinsi kediler; günümüzde en sevilen kedi ırklarından biridir. Tüylerinin yumuşaklığı ve bunun yanı sıra benzersiz yapısı onları oldukça kaliteli bir ırk haline getirmektedir. Exotich Shorthair cinsi kediler; oval baş yapısına sahiplerdir. Vücutlarına göre kafaları bir tık daha büyüktür. Bu da onlara genelde “koca kafa” tarzı lakaplar takılmasına sebep olmuştur. Tarihi bakımından 1960’lı yıllara dayanan Exotic Shorthair ırkı; Amerika’da keşfedilmiştir.

Exotic Shorthair Özellikleri

Exotich Shorthair ırkının üretilmesi oldukça ilginç bir şekilde olmuştur. Bu kedileri üreten kişiler, aslında 1950’li yıllarda sadece gümüş ve yeşil göze sahip kediler elde etmek istemişti. Dolayısıyla da İran kedilerine yönelmişti. Amaç her ne kadar sadece gümüş ve yeşil gözlü kediler elde etmek olsa da; ortaya çıkan sonuç İran kedilerine benzer bir ırk oldu. Sonrasında ise bu ırka Exotic Shorthair ismi verildi. Yani; Exotic Shorthair ırkı, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmış bir ırktır. Daha da anlaşılır bir dille, tesadüftür diyebiliriz. Irkın belirgin özellikleri ise aşağıda sıralandığı gibidir:

•    Ortalama ağırlığı 3.5 – 6.5 kg arasındadır.
•    Bacak yapıları kısa ve güçlüdür.
•    Kafa yapıları oval ve familyaya kıyasla büyüktür.
•    Pati yapıları yuvarlak ve büyüktür.
•    Kürkü en yumuşak kedi ırklarından biri de Exotic Shorthair’dır.
•    Kulakları oldukça küçüktür ve uçları yuvarlaktır. 
•    Bacaklarının kısa olması onları güçsüz kılmaz. Son derece güçlü bacaklara sahiplerdir.
•    Dışarıda gezmek onun için çok güzel bir hobidir.
•    Sıkı ve düzenli  tüylere sahiptir.
•    Yapılı ve orta boyutta gövdesi bulunmaktadır. Yanakları belirgindir. Ağzı üçgen yapıdadır. 

Exotic Shorthair Karakteri

Exotic Shorthair ırkı; karakter bakımından tüm kedi ırklarından üstündür desek yeridir. Son derece arkadaş canlısı ve oyuncudur. Gezmek onun için en büyük hobidir. Bundan dolayı evde sürekli olarak hareket edebilirler. Çocuklarla ilişkisi 10 üzerinden 7 puan almaktadır. Oldukça zeki olan bu ırk, inatçılığı tutmadığı takdirde çok kolay bir şekilde eğitilebilir. Eğitiminde asla kabalık yapılmamalıdır. Çünkü herhangi bir kabalık durumunda psikolojik problemler meydana gelebilir. Bu da onları ciddi anlamda depresyona sokabilir. 

İlgiyi severler ve sahiplerinin onlarla oyun oynamasından son derece büyük zevk duyarlar. Bu yüzden Exotic Shorthair ırkına sahip bireyler, kesinlikle onlarla sık sık oyun oynayarak mutlu etmelidir. Bu sayede; hem aradaki bağlar güçlenecek hem de iki taraf eğlenecektir. 

Exotic Shorthair Beslenmesi

Exotic Shorthair ırkı, diğer kedi ırkları gibi sindirim sistemi açısından hassas bir ırktır. Bu yüzden beslenmesinde dikkatli olunması gerekir. Onlar için en iyi beslenme türü Premium mamalardır. Çünkü günlük besin ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılayacak şekilde üretilmektedirler. Yemek artıkları ve süt asla verilmemelidir. Eğer süt verilmek isteniyorsa, pet shoplarda satılan özel kedi sütleri tercih edilmelidir. 

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic Shorthair bakımı zor bir kedi ırkıdır. Onlarla sürekli olarak ilgilenmek gerekir. Haftada 2 kez tüylerinin taranması tüylerinin kusursuzluğu açısından gereklidir. Diğer kedilere göre kendilerini çok daha fazla kirleten bu ırkı her ay 1 kez banyo yaptırmalısınız. Eğer olağanüstü durum oluşmuşsa; ayda birkaç kez de yaptırılabilir. Banyo yaptırdıktan sonra hemen kurulamanız, hasta olmamasını sağlayacaktır. 

Exotic Shorthair ırkı tüy dökmeyen kedi ırkları arasında yer alsa da; çok nadir bir şekilde mevsimlik tüy döktüğü görülmektedir. Fakat tüy dökme oranı son derece düşüktür. Bu döneme girilirse; özel tüy taraklarıyla taranmalı ve ölü tüyler toplanmalıdır. Böylelikle alttan gelecek tüyler daha sağlıklı bir şekilde kendini gösterecektir. 

Exotic Shorthair Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Dünya’da ve Türkiye’de son derece popüler olan Exotic Shorthair ırkıyla ilgili çok fazla soru sorulmaktadır. Patibul.com olarak sizler için bu ırka dair tüm sorulara yanıt veriyoruz. İşte Exotic Shorthair ve hakkında sıkça sorulan sorular:

Exotic Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Exotic Shorthair, bakımları eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde; ortalama olarak 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. 

Exotic Shorthair Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Exotic Shorthair bakımı; haftalık tüy bakımı, aylık duş, günlük göz çapak bakımı ve kulak bakımı olarak yapılmalıdır. Tırnaklar ise düzenli olarak kesilmelidir.

Exotic Shorthair Fiyatları Ne Kadar?

Exotic Shorthair yavru kedi  fiyatları günümüzde oldukça geniş skalada ele alınabilir. Fiyatları etkileyen birçok sebep vardır. 2023 yılı fiyatları 3.000 lira 9.000 lira rasındadır  fiyatların değişkenlik göstemresi üzerinde etken bir çok unsur vardır .

Ücretsiz Exotic Shorthair Bulabilir Miyim?

Ücretsiz Exotic Shorthair bulabilir miyim? Ücretsiz Exotic Shorthair sahiplenme ve sahiplendirme ilanları PatiBul'da az da olsa görülmektedir. Exotic Shorthair genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz Exotic Shorthair sahiplendirme ihtimali biraz düşüktür. Ancak PatiBul'da ücretsiz Exotic Shorthair sahiplendirme daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden PatiBul'daki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

Exotic Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

Exotic Shorthair kendi cinsiyle çiftleştirilmelidir. En sağlıklı tür böyle elde edilmektedir. Fakat farklı ırkla çiftleştirilmek isteniyorsa; bu İran kedisi olabilir. 
 

Exotic Shorthair Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Daire şeklinde kafası olan Egzotik Shorthair kedileri sevimli ve tatlıdır. Kemikli yapısı fazla olan ve sivri kulaklara sahip bu ev dostunu birde bizden okuyun.

1

Exotic Shorthair Fiyat Ne Kadar?

Exotic Shorthair ırkının fiyatı belirlenirken sağlık yapısı ve diğer etkenler göz önüne alınır. Bu açıdan 5000 TL - 20000 TL arasında ortalama bir fiyat değeri verilir.
2

Exotic Shorthair sahiplenme nasıl yapılır?

Sağlıklı bir kedinin yaşam ömrü ortalama 15 yıl kadardır. Bu açıdan kediye iyi bakılması gerek.
3

Exotic Shorthair Fiyat sahibinden nasıl alınır?

Exotic Shorthair kedisini almak isteyen kişiler sitemiz üzerinden ilanlara kolayca ulaşabilir. Ayrıca başvuruyu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
4

Exotic Shorthair yavru fiyatı ne kadar?

Yavru alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.Yavru kedi gerekli koşulları sağlandığında 3000 ile 4000 arasında satılır.
5

Exotic Shorthair Tüy Döker mi?

Exotic shorthair kedilerinin tüyleri uzun olması sebebiyle tüy döker. Bu açıdan her kediye özel traş modelleri mevcuttur. Böylelikle evinizde kedi beslerken tüy az oranda olacaktır.
6

Exotic Shorthair hastalıkları nerlerdir?

Exotic Shorthair ırkı birkaç hastalığa yatkındır. Bu hastalıklar göz enfeksiyonu, üst solunum güçlüğü, diş ve deri problemleri.