Köpek CinsleriKangal kategorisinde 24 ilan bulundu.

Kangal

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Kangal Yavru

Sivas’ın Kangal ilçesinden adını alan Kangal ırkı, en çok tercih edilen sürü köpeğidir. İlk ortaya çıktığı tarihten bugüne kadar; birçok kez ülkemize gurur yaşatan bu ırk, çok güçlü bir yapıya sahiptir. Sık sık sosyal medyanın gündemine düşmesi, tanınırlığını artırmıştır. İyi beslendiği ve bakımları eksiksiz yapıldığı takdirde, ayağa kalktığında insan boyutuna ulaşabilmektedir. Gelin bu devasa ırkın detaylarına hep beraber bakalım. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Kangal rehberi, bu ırka dair tüm detayları içermektedir.

Kangal Özellikleri 

Kangallar, Türkiye’de bulunan en heybetli ve güçlü köpeklerdir. Bu sebepten dolayı görmek bile, korkmaya yetmektedir. Sürü köpeği olarak, kurtlarla dahi kıyasıya mücadele edebilir. Çok sadıktır, korumacı ruhu onu aynı zamanda sevgiyle harmanlamıştır.
•    Yetişkin erkekler için boyutları ortalama olarak 72 – 78 cm aralığındadır. Dişilerde bu boyutlar 65 – 73 cm aralığında değişim göstermektedir.
•    Yetişkin erkeklerde ağırlık ortalaması 48 – 60 kilogramdır. Aynı ağırlık dişiler için 40 – 50 kilogram aralığında değişmektedir.
•    Safkan kangalın tüm gövdesi aynı renk olmalıdır. Açık krem – Kurt grisi renk skalasında renge sahip olabilir. Göğsünde beyaz ya da krem rengi lekeler, 11 cm’yi geçmediği sürece hata olarak kabul görmez, normaldir. Pati ve ayaklarında beyazlık olabilir. 
•    Siyah maske olmak zorundadır.
•    Kulakları koyu renklidir.
•    Kuyruğun 1/3’lik bölümünde siyah çizgi bulunmaktadır. Kuyruk uçlarında beyazlıklar görülebilir. 
•    Kulak yapısı diğer ırklara benzemektedir. Aşağı sarkıktır ve ucu oval bir üçgene benzemektedir. Kuyruğu ise genel olarak simit şeklinde kıvrılmaktadır. 

Not: Kangal boyutları ve ağırlığı ortalama olarak verilmiştir. Günümüzde farklı yetiştirme taktikleriyle bu boyutlar ve ağırlık 2 katına kadar çıkarılabilmektedir. Köpek sağlığı için tavsiye edilmez. Çünkü obezite ve kemik sorunu baş gösterebilir.

Kangal Karakteri

Kangal, Anadolu Aslanı lakabıyla tanınmaktadır. Detaylı bir şekilde karakterinden bahsetmek yerine, bu lakabı belirtmemiz yeterli olacaktır. Kangallar, görev kutsallığına inanan canlılardır. Bu yüzden kendisine verilen görev her ne olursa olsun, bu görevi yerine getirmek için canı pahasına mücadele verecektir. 

Zeka bakımından son derece gelişmiş köpeklerdir. Bu zekası sayesinde özellikle sürülerin büyük belası kurtlara karşı galip gelebilir. Eğer zekasını cesaretiyle birleştirmeyi başarırsa ki, %90 oranla başaracaktır kurtları geri püskürtebilir. 

İyi beslendiği takdirde, 2 ayağına kalkarsa 2 metreye kadar uzayabilir. Yani görünüş bakımından korkunç ve heybetlidir. Fakat bu sert görünüşün ardında adeta bir melek yatmaktadır. Çünkü çocuklarla ve sahibiyle muhteşem bir bağ kurmaktadır. Aynı zamanda çok atik oyunlar oynayabilmektedir. Türkiye’de rol olarak çoban köpeği rolünde bilinmektedir. Fakat dostlukları ve sadakatiyle birlikte hiçbir şekilde sürüyle ilgisi olmayan çok sayıda kişi, kangal beslemektedir. Sıcak havalardan pek hoşlanmazlar. Serin havalar onlar için mutluluk kaynağıdır. 

Kangal Beslenmesi

Kangal beslenmesi, günümüzde çok yanlış yapılmaktadır. Her ne kadar çok daha gelişkin bir hale geldiği düşünülse de; bu ona zararlıdır. Başta sindirim sistemi, boşaltım sistemi, fiziksel durumu; bunların tamamı zarar görmektedir. Bu yüzden yaşı ve ağırlığına göre bir diyet uygulanması gerekir. Veteriner yardımıyla bu diyeti uygulayabilir ve kangalınızı geliştirebilirsiniz. Unutmayın, sağlıksız besleyerek çok heybetli bir kangala sahip olabilirsiniz. Fakat bu çok kısa süre sonra sona erer ve hayvan ölüm döşeğine kadar sürüklenebilir.

Kangal için tavsiye edilen “şu diyeti uygulayın” diyerek uzman bir kişinin yorumu yoktur. Fakat köylerde, çiftliklerde bilindiği üzere kangalların beslenme şekli oldukça farklıdır. Çoğu zaman “yal” ismi verilen öğünlerle beslenmektedir. Sağlıklı ve oldukça dinç bir şekilde günlerini geçirebilmektedir. 

Kangal Bakımı

Kangallar banyo yapmaya ihtiyaç duymayan köpek ırkları arasında yer almaktadır. Düzenli olarak tüylerinin taranması ve ölü tüylerin alınması onu rahatlatacaktır. Kulak, ağız, göz ve tırnakların sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu organların tamamı ayrı ayrı temiz olmalıdır. Tırnaklar ise haftalık kesilmelidir. Çünkü çok uzun yıllar boyunca sürümeyi ve koşmayı seven kangallar, tırnaklarının patilerine batması sebebiyle bu noktada birçok zorluk yaşayabilmektedir. 

Kangal Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Anadolu’nun Aslanı olarak tabir edilen ve bir çoban köpeği olan kangal, günümüzde büyük bir merak konusu olmuş durumda. Gerek tarafımıza, gerek Google’a; gerekse de sosyal medyaya konuyla ilgili onlarca soru sorulmaktadır. Bizler de Patibul.com olarak bu sorulara yanıt verip, aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Kangal Yavrusu Ne Kadar?

Kangal yavrusu fiyatları çiftliklerde farklı, direkt şahsi üretim yapan kişilerde farklı, satış gerçekleştiren pet shop gibi alanlarda daha farklıdır. Fiyatını etkileyen birçok etken vardır. Fakat günümüzde ortalama olarak 750 TL’den başlamaktadır. Üst limiti yoktur. Bilinen en yüksek değerli kangal ticareti 150.000 TL karşılığında gerçekleşmiştir. 

Kangal Köpeği Nereye Aittir?

Adından da anlaşılacağı üzere Kangal köpeği, Sivas il sınırlarındaki Kangal ilçesinde ortaya çıkmış bir ırktır. Günümüzde birçok ülkede çoban köpeği olarak kullanılan yerli ırkımız kangal, Sivas’ın bir sembolü haline gelmiştir. 

Kangal Köpeğinin Nesli Tükeniyor mu? 

Kangal köpekleriyle ilgili sık sık sosyal medyada konuşulan konulardan biri, kangal köpeğinin neslinin tükenip tükenmediğidir. Kangal köpeğinin nesli tükeniyor. Fakat bu 3-5 yıllık değil, 30 – 40 hatta daha fazla zamanlık bir süreç. Yani kısa vadede böyle bir şey mümkün olmasa da; 30 – 40 yıllık süre sonra meydana gelebilecek bir tehlike olduğu belirtilebilir. 

Kangal Fiyatları

Kangal köpeği çoban köpeklerinin en özeli en kıymetlisidir ülkemize ait bir değer olan bu ırkın 2022 yılı fiyatları 2.500 lira 20.000 lira arasında değişmektedir, bu değişkenliğin sebebi soyu , üreticisi , rengi fiziksel özellikleri ve çobanlık yetileridir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //