Köpek CinsleriBasenji kategorisinde 1 ilan bulundu.

Basenji

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Basenji İlanları

Basenji Antik Mısır zamanlarına kadar köklerini uzatmış olan bu cins köpek mısır piramitlerine konu olmuştur.Ankeologlar duvarda bu köpeklerin resmine rastladıkları da binlerce yıl öncesinde de varlığını korumuş olduğunu söylüyorlar.

Afrika bölgelerinde bu cins köpeklere Kongo Terrieri  adı verilir. En yaygın sebebi ise avcı işi ile uğraşan kişilerin sadık dostu oldukları için ! Minik vücutlarının oldukça güçlü olması geçmişte bu işi yaptıkları içindir.

20.yy zamanlarında İngiltere’ye getirilerek oradan tüm dünyaya yayılmışlardır. Sayıları çoğalırken de asla kendi öz kişilikleri den bir şey kaybetmemiş, fiziksel özellikleri ile boy göstermişlerdir. Ne kadar kısada olsa!

Basenji Özellikleri

Basenji Özellikleri ile kendi doğalarının kabul etmediği hiç bir şeyi onaylamazlar. En çok problem çıkardıkları konu ani hareketlerdir. Geçmiş dönemde avcı kişilikleri sebebiyle bu huyu geliştirdikleri söylenir.

Bilinen en eski köpeklerdir. Bu sayede sayıları oldukça fazladır. Ve karakter özellikleri sanki ben kralım gibi halı vardır. Oysa bir bakıma çok duygusal oldukları için bu kral muhabbetine çok uymazlar. Yani kimseye zarar verecek bir şey yapmazlar sadece uzaktan havlamakla yetinirler. 

Bu cins köpekler en az 42cm boy ortalamasına sahiptirler. Kilo oranları ise 10kg’a kadar ulaşır.

Kısa tüylü yumuşak tek katmanlı kürkleri kızıl ve turuncuya dönük tonlarda üzerinde siyah lekeleri bulunur. Kürkleri parlaktır. Güneş ışığında parlaklığı daha fazla göze çarpar.

enerjik ve oyuncu oldukları söylenir. Zekaları normal standartlara göre daha fazladır. Yeni geldikleri evdeki her şeyi karıştırırlar yani çok meraklıdırlar. aynı zamanda eğitimleri belli bir düzene oturmuş olduğu zaman, en zor komutları kavrar ve akrobatik hareketler sergileyebilir. 

Bu cins köpekler de ayrıca kıskanma huyu vardır. Evdeki diğer canlılarla sürekli bir tartışma içerisindedir ve kendi şahsi eşyalarını asla paylaşmazlar. 

Ortalama ömürleri 13 senedir. Ve bu yılları dolu dolu geçirmeyi iyi bilirler.

Basenji Bakım ve Beslenme

Basenji Bakımı Bu cins köpeğin tüy bakım rutini zahmetsiz ve maliyetli düşüktür. Sadece beslenme konusunda biraz bütçe şaşabilir. Onun haricinde diğer evcil köpekler gibi temel ihtiyaçları vardır.

Kürk bakımı için haftada bir kez taranmak yeterlidir. Kirlendikçe banyo yapılması gerekir. Banyo sonrası güzel bir parfüm ile onun güzel tüylerini ödüllendirmek gerekir. Tüyleri tek katmanlı oldukları için hemen banyo sonrası hemen kurtlar ve ıslak şekilde dolaşmazlar. 

Bakim konusunda bir diğer hususta dış temizliğidir. Bu konu hakkında veteriner hekimlerin önerdiği ürünler kullanılmalıdır.

Basenji Fiyatları

Basenji Fiyat konusunda standart bir bütçe ile değerlendirilir.  Şov köpekleri olduğu için fiyatları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında seyretmektedir. Basenji İlanları genellikle bu değerler de sahiplendirmektedir. 

Basenji Yavru

Basenji Yavru son zamanlara göre daha fazla sahiplendirilmektedir. Bu sayede en fazla ilgiyi hak ederler. Çünkü küçüklük dönemlerinde aynı büyük halleri gibi aktif ve sevecendir.