KöpekBeagle kategorisinde 2 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Beagle 

Asaletiyle büyüleyen Beagle, çok ciddi bakışlara sahip bir köpektir. Fakat bu ciddi bakışların altında, oldukça eğlenceli ve oyunsever bir karakter bulunmaktadır. Oldukça atletik ve fit bir vücuda sahip olan Beagle, ayrıca yere en sağlam basan köpeklerden biridir. Patilbul.com olarak sizler için hazırladığımız Beagla rehberi, bu cinsin tüm detaylarını eksiksiz bir şekilde içermektedir. İşte Beagle ve hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar:

Beagle Özellikleri 

Beagle, oldukça kompakt bir vücuda sahiptir. Bu vücut yapısıyla birlikte hem küçük boy, hem de orta boy köpek severler için uygundur. Çünkü 2 sınıfa da dahil olabilir. Hem erkekler, hem de dişiler için boy ve kilo ortalaması eşittir. 

•    Beagle ortalama olarak 33 – 40 cm yüksekliğe, 9 – 14 kg arası kiloya sahiptir. (Günümüz şartlarına göre +/- 1,2 cm veya kg değişim gösterebilir)
•    Kafası diğer ırklara göre uzundur ve kubbeli yapıdadır.
•    Burnun üst bölgesi oldukça düz bir yapıya sahiptir.
•    Kulakları düşüktür. 
•    Büyük gözlere sahiptir.
•    Göz renkleri koyu kahverengi ya da ela olarak görülebilir.
•    İki göz arası mesafe, ortalamadır.
•    Burnu siyah pigmentlidir.
•    Burun bölgesinin uzunluğu ortalama seviyededir.
•    Kuyruğu diğer ırklara kıyasla uzundur. Yapısı düzdür, kıvrım görülmez. 
•    Kuyruk düzeni yoktur, sürekli dik veya aşağıda tutmaz.
•    Tüy yapısı oldukça yoğundur.
•    Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı bir ırktır.
•    Tüy uzunluğu orta seviyededir. 
•    Tazıların tüm renkleri Beagle cinsinde de görülebilir.
•    En sık görülen rengi siyah – beyaz ve bronz 3’lüsüdür. Bunun haricinde mavi – beyaz ve bronz – beyaz renkler de görülebilir.

Beagle Karakteri 

Beagle, karakteri farklı hiçbir ırka benzemeyen özel bir cinstir. Koku alma yeteneği çok gelişmiştir. Bu noktada Dünya’da ilk 3’e rahatlıkla girebilir. Sevgi dolu bir köpek olan Beagle’ın ciddi yapısının altında çok sevecen bir karakter yatmaktadır. Sadakat yönünden sahibine çok kuvvetli bir bağ ile bağlıdır. Çocuklarla, gençlerle, yetişkin ve yaşlılarla çok iyi anlaşabilir. Enerji seviyelerinin çok yüksek olması, sürekli hareket etmelerini sağlar. Bu hareket, küçük çocukları ürkütebilir. Oynatırken dikkat edilmelidir.

Yalnız kalmayı sevmeyen Beagle, çok uzun süre yalnız kaldığı durumlarda depresyona girerek birçok belirti gösterebilir. Depresyona girdiğinde yemekten ve hareket etmekten uzaklaşır. Günün büyük bölümünü yatarak geçirir. Sürekli olarak sahibinin etrafında gezer ve onu takip eder. 

Avcılık içgüdüleri bulunan Beagle, evde bulunan kendinden güçsüz hayvanlara karşı risk teşkil eder. Tavşan, hamster gibi hayvan besliyorsanız Beagle sizin için uygun bir ırk değildir. Kendi ırkından veya farklı ırklardan köpeklerle iyi anlaşabilir.  Kedilerden pek hoşlanmaz.

Beagle, horlayan bir köpektir. Horlamasının yanı sıra sık sık havlar. Bu sebepten bahçeli evlerde beslemek daha uygundur. Fakat apartmanda beslenemez diye bir kural da yoktur. Eğer apartmanda besleniyorsa günde 3-4 saat dışarı çıkarılmalı ve egzersizleri yapılmalıdır.

Beagle Beslenmesi 

Beagle cinsi köpekleri, onun yaşına uygun olan mamalarla beslemelisiniz. Mama harici farklı herhangi bir gıda verilmesi önerilmez. Yemek artıkları ve kemik, sindirim sistemine düşmandır. Bundan dolayı verilmesi asla önerilmez. Özellikle pişmiş kemikler ve yüksek yağ içeren gıdalardan uzak tutulmalıdır. Köpeklere özel olarak üretilen bisküviler ara ara verilebilir. Fakat bu bile çok sık bir şekilde verilmemelidir. 

Mama seçiminde Premium mamalar tercih edilmelidir. Çünkü bu mamalar besin içeriği açısından zengin olduğu için, köpeğinizin günlük enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Çoğu merdiven altı üretilen ve açıktan satılan mama köpeğe zarar vermektedir. Şişkinlik hissi yaratarak, hareket kabiliyetinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu da; hem sağlıksal, hem ruhsal açıdan zarar görmesine yol açar.

Beagle Bakımı

Beagle cinsi köpeklerin oldukça pürüzsüz ve yoğun yapılı çift katmanlı bir kürk yapısı bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında bu kürk ciddi anlamda ağırlaşır ve dolayısıyla bahar ayında tüy döker. Bahar aylarına gelindiğinde haftada 2-3 kez fırçalanıp taranmalıdır. Bu sayede tüyler daha rahat bir şekilde dökülüp, tekrar çıkacaktır. 

Banyo yapmayı pek sevmeyen Beagle, ciddi anlamda kirlenmediği sürece banyoya girdirilmesi önerilmeyen bir köpek cinsidir. Eğer çamur ve benzeri kirlenme söz konusu olmuşsa; özel köpek şampuanları kullanılarak yıkanmalıdır. 

Kulakları, kulak kirine karşı oldukça hassas davranılması gereken organlarıdır. Çünkü kulak kiri; beraberinde enfeksiyon sorunu meydana getirebilir. Bu da zaten hassas olan kulak yapılarında iltihap gibi problemlere yol açabilir. Aynı kulak kirinde olduğu gibi göz çapaklarında da 2-3 kez kontrol edilmeli ve nemli bezle çapaklar alınmalıdır. 

Dişleri düzenli olarak özel köpek fırçaları ve macunlarıyla fırçalanmalıdır. Diş yapısı da oldukça hassas olduğu için herhangi bir şekilde çürüme sorunu meydana gelebilir. Bu sorunla karşılaşmamak adına yavruluk sürecinden itibaren dişleri fırçalanmalıdır. Son olarak da tırnak bakımı önemlidir. Tırnakları çok uzatılmamalı ve haftalık kesilmelidir.

Beagle Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Beagle hakkında sıkça sorulan birkaç soru bulunmaktadır. Ev için uygun olup olmadığı, ırkının nereye dayandığı merak edilmektedir. Tabi sorular sadece bunlarla sınırlı değildir. Soğuğa dayanıklığı, boyutları, ömrü de bir diğer merak konusudur. İşte sık sorulan sorular ve cevapları:

Beagle Ev İçin Uygun mu?

Beagle ev için uygun bir köpektir. Fakat bu anlamda egzersizlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir. Günde toplam olarak minimum 4 saat dışarı çıkarılmalı, koşturulmalı ve oyun oynatılmalıdır. Evde beslenirken, kendinden güçsüz farklı hayvanlar olmamalıdır. Çünkü avcılık içgüdüsü, o hayvanlara saldırma gereksinimi doğuracaktır. 

Beagle Hangi Ülkenin?

Beagle, tarihi Birleşik Krallık’a dayanan bir köpek cinsidir. Burada çok miktarda üretildikten sonra popüler olmuş, ardından ise ABD’ye götürülmüştür. Nesli böylelikle ABD’de devam etmiştir. Fakat ilk çıkış noktası Birleşik Krallık’tır. 

Beagle Soğuğa Dayanıklı mı?

Beagle, tüy yapısıyla soğuğa dayanıklı bir köpektir. Fakat çok yüksek soğuklar karşısında güçsüz kalabilir. Çünkü tüy yapısı çok soğuğa dayanacak kadar uzun değildir. 

Beagle Kaç cm?

Beagle ortalama olarak 33 – 40 cm boya sahiptir. Bu dişi ve erkekler için eşittir. Günümüz şartlarına göre +/- 1-2 cm oynama görülebilir. Yani 31 – 42 cm aralığındadır da denilebilir. 

Beagle Kaç Kilo Olmalı?

Beagle köpeklerin kilosu 9 ila 11 kg aralığında olmalıdır. Boy konusundaki gibi artış ,azalış görülebileceği için 7 – 13 kilogram aralığındadır da denilebilir.

Beagle Kaç Yaşına Kadar?

Beagle 12 – 15 yıl arası ömre sahiptir. İyi bakıldığı ve herhangi bir hastalığa yakalanmadığı takdirde 15 yılı doldurmaktadır. Fakat bakımları eksik yapılır, beslenmesine dikkat edilmezse 12 yıldan daha önce hayata gözlerini yumabilir.

Footer