Köpek CinsleriJack Russell Terrier kategorisinde 120 ilan bulundu.

Jack Russell Terrier

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Jack Russell Terrier Yavru

Terrier türleri arasında yer alan Jack Russel, kuşkusuz bu türlerin en sevimlisi ve enerjiğidir. Dünya genelinde rekorlar altına imza atan ‘Maske’de Maske’ filminin oyunculuğunu yapmıştır. Jim Carrey imzalı bu film sayesinde popülerleşen ve bir anda Dünya’nın en popüler ırkları arasına giren Jack Russell; çok farklı bir kişiliğe sahiptir. Tüm bu farkları görmek, hakkındaki tüm detaylara erişmek için; sizler için hazırladığımız rehber yazımızı sonuna kadar okumalısınız. 

Jack Russell Özellikleri 

Güçlü, aktif ve oldukça esnek bir köpek olan Jack Russell, yere en sağlam basan köpek ırkları arasında yer almaktadır.
•    Hem dişi hem de erkekler için ortalama yüksekliği 25 – 38 cm aralığındadır. Ağırlığı ise 6 – 8 kg aralığında değişim gösterebilmektedir.
•    Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden daha fazladır. 
•    Kafatası düz ve orta genişlikte bir yapıya sahiptir.
•    Yanak kasları son derece gelişmiştir.
•    Çenesi güçlüdür, derin ve geniş bir yapıya sahiptir.
•    Göz çevresi badem şeklindedir.
•    Göz kapaklı sıkı bir yapıya sahiptir. Bu sayede gözleri oldukça belirgindir.
•    İngilizce’de “Button Ears” ismi verilen kulak yapısına sahiptir. Kulaklar üst kısımdan başlar ve dik olacakken, birden aşağı düşmüş gibi görünüme sahiptir.
•    Kuyruğu hareket halindeyken dik, dinlenme modundayken sarkıktır. 
•    Tüy yapısı 3 farklı şekilde olabilir. Ya çok yumuşak, ya çok sert, ya da çok dağınıktır.
•    Soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. 
•    Dominant olan renk beyazdır. Fakat farklı renkler de görülebilir. Genellikle görülen renk beyazın üstünde siyah ve kahverengi yamalardır. 
•    Bronzun en açık tonundan en koyu tonuna kadar her renk görülebilir.

Jack Russell Karakteri 

Jack Russell, çok atılgan ve enerjik bir köpektir. Enerjisi için uyuyana kadar sınırsız desek yerinde olacaktır. Aynı zamanda oldukça yetenekli bir yapıya sahiplerdir ve son derece zekilerdir. Eğlenceye düşkündürler ve oldukça heveslidirler. Kendilerine sürekli olarak yeni heyecanlar ararlar. Bu da onları bazı risklere itebilir. Bu yüzden dışarı çıkarıldığında ve tek başına salındığında gözünüzün üzerinde olması gerekebilir.

Ailesine son derece sadık ve bağlıdır. Fakat şımarık değildir. Sürekli olarak ilgi beklemez. İlgi konusunda bağımsız, kendine yetecek bir karakteri vardır. Eğer yavruluk döneminde sosyallik eğitimi verilirse çocuklarla oldukça iyi bir şekilde anlaşacaktır. Sert oyunlardan hoşlanmayan, iyi niyetin suistimal edilmesinden hoşlanmayan bir karaktere sahiptir. Bu sebepten dolayı ona zara verme potansiyeli olan çok küçük çocuklarla oynatılmamalıdır. Onun bir canlı olduğunun bilincindeki çocuklarla oynaması daha iyi olacaktır.

Yabancılara karşı mesafelidir. Fakat yine yavruyken gerekli sosyalleştirme eğitimi verilirse bu anlamda bir zorluk yaşamayacaktır. Düzgün sosyalleştirilen bir Jack Russell yabancılara karşı hemen arkadaş olamaz fakat toleranslı olur. Kısa bir süre sonra alışır ve arkadaş olur. Eğer sosyalleştirme eğitimi verilmemişse, yabancılara karşı tedirgin ve temkinli olacaktır. Arkadaş olması çok uzun süre alabilir. Üstünlük kurmayı çok seven Jack

Russell evde üstünlük taslayan farklı hayvanlara karşı tepkilidir. Aynı zamanda evde otorite boşluğu sezerse evin kontrolünü kendi eline alır ve sahibini dinlemeyebilir. 

Başka köpeklerin hiçbir türüyle anlaşamaz. Karşısında Dünya’nın en tehlikeli ırkı bile olsa baş gösterip kavga edebilir. Bu tür aynı zamanda aşırı şekilde sahiplenici bir yapıya sahiptir. Kendi yemeğini veya oyuncağını başka biri alacak olursa her türlü şiddete başvurmaktan kendini alamayacaktır. Fare avında kedilerden çok daha iyidir. Tahammülü yoktur. 

Jack Russell Beslenmesi 

Jack Russell, hangi yaştaysa o yaşa uygun Premium mamalarla beslenmelidir. Tükettiği mamanın tüm besleyici ögeleri içermesi gerekmektedir. Kemik ve yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir. Uzun vadede ise ölümcül hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle uzak tutulması gerekir. Köpeklere özel olarak üretilen küçük bisküvilerden tüketmesinde bir sakınca yoktur. Fakat fazla tükettiği takdirde obezite sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Eğer köpeğin beslenmesi ya da kilolarıyla ilgili endişeleriniz bulunuyorsa, bunu veterinerinize danışarak bir diyet ayarlamalısınız. 

Ödül mamasını çok seven bu ırka, günde 1’den fazla ödül maması verilmemelidir. Çünkü belirli bir süre sonra sürekli onu arayıp, kendi mamasını tüketmemeye başlayabilir. Fazla ödül maması da obeziteye yol açan bir diğer etkendir. 

Jack Russell Bakımı 

Jack Russell bakım zorluğu orta seviyededir. Onun tüy tipine uygun bir fırçayla taranması yeterli olacaktır. Böylelikle ölü tüylerden kurtulacak, güzel görünecektir. Normal şartlar altında ayda 1 kez banyo yapması onun için yeterlidir. Fakat doğaları gereği bir anda çamurun içine atlayıp yuvarlanabilir, ya da kömürlerin içerisine tırmanabilir. Kendini kirletme konusunda üstlerine başka ırk yoktur. Buna bayılırlar.  Bu durumlarda hemen banyo yaptırılmalıdır.

Enfeksiyon sorunu meydana gelebileceği için kulakları kulak kirine karşı sürekli olarak gözlemlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınma meydana gelmemişse, tırnak bakımı haftalık düzenli bir şekilde yapılmalı ve kesilmelidir.

Uzatılan tırnaklar hareket halindeyken patisine batacak ve bundan dolayı acı verecektir. Buna kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü Jack Russell canı acıdığı takdirde en huysuz köpeklerden biridir. 

Dişlerinin işlevini kaybetmemesi için sürekli olarak fırçalanması gerekir. Aynı zamanda göz çapağına da dikkat edilmeli, nemli bez yardımıyla çapak temizlenmelidir.

Jack Russell Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Jack Russell hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular gerek Patibul.com olarak tarafımıza, gerekse Google’a yöneltilmektedir. Sizler için hazırladığımız soru – cevap listesiyle bu soruların tamamına cevap bulabilirsiniz. İşte Jack Russell ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları:

Jack Russell Ev İçin Uygun mu?

Jack Russell ev için çok uygun bir köpek değildir. Bahçeli evler onun için daha uygun olacaktır. Fakat bu apartmanda yaşayamaz anlamına gelmez. Eğer evin sık sık dağılmasını göze alıyor, günde 5-6 saat dışarı çıkabiliyorsanız evde besleyebilirsiniz. Aynı zamanda ev içerisinde farklı bir hayvan olmaması gerekir. Eğer varsa, yavruluktan itibaren alıştırılması faydanıza olacaktır. Yoksa sık sık kavgalarını ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer hamster tarzı evcil hayvanınız varsa, Jack Russell onu avlayacaktır.

Jack Russell Terrier Ne Kadar Büyür?

Jack Russell Terrier, iyi bakıldığı takdirde; ortalama olarak 38 santimetreye kadar uzayabilir. Normal boyutları ise özelliklerinde de bahsettiğimiz üzere 25 – 38 cm aralığında değişmektedir. Kilogramı ise sağlıklı beslendiği takdirde 8’e kadar çıkacaktır. 8’den sonrası obezite olarak değerlendirilmektedir.

Jack Russell Nereli?

Jack Russell İngiltere asıllı bir köpektir. Yer üstü ve yer altında tilkilerin avlanması amacıyla üretilmiştir. Zamanla evcilleştirilmiş ve son olarak bugünkü halini almıştır. Her ne kadar süs köpeği olarak değerlendirilse de; avcılık içgüdüleri onları tam anlamıyla süs köpeği yapmaz. Saldırma eğilimi vardır. 

Jack Russell Bahçede Yaşar mı?

Jack Russell için en iyi ortam bahçe ortamıdır. Fakat bahçenin kapalı olması gerekmektedir. Aksi takdirde gördüğü her hayvanın peşine takılabilir. Sadece hayvan değil; araba, bisiklet, motosiklet gibi taşıtların da peşine takılarak kaybolabilir. Bundan dolayı kapalı bahçeler tercih etmeniz hem köpeğinizin sağlığı, hem de endişeleriniz için mecburidir. 

Jack Russell Terrier Fiyatları

Maske filminin kahramanı Jack russel terrier ırkının fiyatları 2.000 lira 5.500 lira arasında değimektedir bu fiyatların değişkenliğini sağlayan bir çok etken vardır .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //