İngiliz Çoban Köpeği - Bobtail

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

İngiliz Çoban Köpekleri

İngiliz Çoban Köpeği diğer ismiyle bobtail oldukça güçlü gövdeye sahiptir. Kalın ve sıkı tüylü kürkü toplu görünmesini sağlar. Sahibine oldukça düşkündür. Ailesinden başka bir şey düşünmez. Ayrıca kalabalık ortamlarda olmayı çok sever. Bu ortamlarda tüm dikkatini üzerine çekmek için her türlü maskaralığı yapar. Nazik ve kibar davranışları ile hemen ortama uyum sağlar.

Yaşadığı evde gergin havadan çok fazla etkilenir. Sürekli kavga eden ailelerin tercih etmemesi gerekir. Psikolojik yönden oldukça hassas bir bünyesi vardır. En ufak soruna bile takabilir. Ayrıca yumuşacık bir kalbi vardır. Eve gelen yeni hayvanlara karşı ilgili davranır. Küçük oyunlarla onu tanımaya çalışır. Duygusal olarak kendini yorgun hisseden kişilerin sahiplenmesi daha doğru olur. Bu köpekle ilgilenmek mental olarak daha sağlıklı hissetmeye yol açar.

Bu cins köpeği diğerlerinden ayıran temel özellik yalnız kalma fobisini en üst seviyede yaşamasıdır. Sahibinin onu tek etme korkusu içini kemirir. Uzun süre ayrı kalmak ruhsal dağılmaya sebep olabilir.  Aynı zamanda terk edilme duygusu olumsuz tavırlar sergilenmesine yol açar. İstem dışı olsada bu böyledir. 

İngiliz Çoban Köpeği hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda listelenmiştir.

● Yalnız kalması gerektiğinde oyalanması için ona çeşitli oyuncaklar sunulabilir. 

● Kulak temizliği bu cins köpekte oldukça önemlidir.

● Kişisel bakımını aksatmak ömründen çalar. 

● Yüksek sesten hoşlanmaz. 

● Uzun süreli bağırdığında ciddi bir sorun var demektir.

● Uzun süre normal dışı davranışlar sergilediğin de veteriner hekim ile anlaşmak gerekebilir. 

Çocuklar için oldukça eğlencelidir. Aynı zamanda gün içinde aktif davranışlar sergiler  uzun süreli oyun oynamak tam ona göredir. 

İngiliz Çoban Köpeği Özellikleri

Bobtail Özellikleri arasında yer alan sahiplenici tavrı bazı zamanlar sorun teşkil eder. 

Adından da belli olduğu üzere kökeni İngiltere’dir. 18. Yüzyıldan bu yana çoban köpekliği yapar. Bu konuda oldukça gelişmiştir. Atalarının mesleğini sürdürmesini onu daha cazip kılar. 

İz sürme yeteneği oldukça gelişmiştir. Hassas burnu çok iyi koku alır. Kalın uzun tüylü kürkü kendisini soğuktan korur. Fakat aşırı soğuktan çok etkilenir. Yoğun hava koşullarına karşı dayanıklıdır. 

Ortalama ağırlığı 27 kilogram ile 45 kilogram civarındadır. Boyu genel olarak 53 santim  ile 55 santim arasında değişir. Ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıldır. 

İnce bacaklarının altında duran tombul ayaklar uzun süre ayakta durmasını sağlar. Ayrıca güçlü bir iskelet sistemi vardır. Çene kaslarının kuvvetli olması her zaman işe yarar. Oyun oynarken yalandan ısırma davranışı gösterebilir.   

Göz renkleri genellikle koyu tondadır. Özellikle siyah tondadır. Bu cins köpekte gözyaşı lekesi bulunabilir. Kürk renkleri genel olarak siyah ve beyaz renklidir. Ara sıra farklı tonlarda lekeler olabilir. Bu lekeler genellikle krem ve beyaz tonludur. 

İngiliz Çoban Köpeği Bakım Ve Beslenme 

İngiliz Çoban Köpeği bobtail bakımı için söylenen bir çok şey vardır. Bir çoğu köpeğin zararına olabilir. En doğru bilgiyi Veteriner hekime danışarak ilerlemek gerekir. 

Kürk bakımı bu cins köpekler için çok önemlidir. Uzun tüylü olmasına rağmen kolay bakım imkanı sunar. Haftada bir iki kez tarama onun için yeterlidir. Kirlendikçe banyo yapması gerekir. Ayrıca banyo malzemeleri bünyesine uygun olarak seçilmesi gerekir. Aksi taktirde cilt sorunları doğabilir.  

Beslenme konusunda veteriner hekimlerin tercih ettiği mamaları kullanmak daha doğru olur. Kilo sorununa bulaşmamak için küçük porsiyonlar halinde vermek gerekir. Yemek sonrası egzersiz son derece önemlidir. 

Bu cins köpeğin kulak ve diş sağlını korumak gerekir. Ağız kokusunu önlemek için çiğneme ürünleri kullanmak yararlı olabilir. Köpeğin çene kaslarına ve diş yapısına uygun olması gerekir. çok daha iyidir.

İngiliz Çoban Köpeği Fiyatları

İngiliz Çoban Köpeği fiyat hakkında en detaylı bilgi İngiliz Çoban Köpeği İlanlarıiçindedir.  Köpeğin huyunu bilerek sahiplenmek son derece önemlidir. Aksi halde eğitim ve ev yaşantısına uyum sorunları boy gösterebilir. 

bobtail köpeğin 2022 yılı ortalama fiyatı 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Bu değişimlerin bir çok sebepleri vardır .

İngiliz Çoban Köpeği Yavru 

İngiliz Çoban Köpeği yavru iken kendi boyutuna uygun oyuncaklar ile oynamayı sever.  Sahibinin ona bir şeyler öğretmesine bayılır. Kucakta durmak ve okşanmak onu rahatlatır. Ayrıca sahibi ile görünmez bağ kuvvetlenir. 

Yorgun olduğu zaman enerjisi düşer. Ve mutsuz olur. Düzenli uyku yavru iken çok önemlidir.