Köpek CinsleriAkita Inu kategorisinde 122 ilan bulundu.

Akita Inu

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Akita Inu Yavru

Günümüzde Hachiko filmini izlemeyen neredeyse yok denilecek kadar azdır. O filmin baş kahramanı olan Hachiko, Akita Inu cinsli bir köpektir. Görüp görülebilecek en sadık köpeklerden olan Hachiko, aynı zamanda heykelleştirilmiş ilk köpektir. Shibuya İstasyonu’nda duran heykel için her yıl 8 Nisan’da anma töreni yapılır.  Özel ırklardan olan Akita Inu ile ilgili tüm bilgileri, makalemizden öğrenebilirsiniz. 

Akita Inu Özellikleri 

Akita Inu oldukça iri kemik ve iri yapısıyla gövde gösterisi yapan bir cinstir. Bu yapısı ona sürekli olarak tetikteymiş görünümü kazandırmaktadır. 
•    Vücudu yükseklikten daha fazla uzunluğa sahiptir. 
•    Erkekler için ortalama yükseklik 66–71 cm arasındadır. Bu yükseklik dişilerde 60 ila 66 cm arasında değişim gösterir.
•    Erkeklerde ağırlık 45–58 kilogram aralığındayken, dişilerde ise 32-45 kilogramdır. 
•    Kafa yapıları vücuduyla orantılı seviyede büyüktür.
•    Kafa derisi herhangi bir kırışıklığa sahip değildir.
•    Burnu büyük ve siyah pigmentlidir.
•    Beyaz Akita Inular için burun koskoyu siyah pigmente sahip olmasa da; yine açık siyah pigment görülecektir.
•    Kalın ve kaslı boyun yapısı bulunmaktadır.
•    Gözleri küçüktür. Göz rengi ise koyu kahverengidir.
•    Kulak yapısı kafasına göre küçüktür ve dik durur. 
•    Çift katmanlı kürke sahiptir. Alt katman oldukça kalın, üst katman yumuşak ve yoğundur.
•    Dış katmanındaki tüyler düz bir yapıya sahiptir. 
•    Kafa bölgesi, bacak ve kulak bölgesindeki tüyler kısadır. 
•    Akitalarda birçok renk görülebilir. Yine yama renkler olması da olasıdır. 
•    Renkleri oldukça temiz ve canlıdır. 
•    Beyaz renkli Akita Inu’lar tamamen beyazdır ve vücudunun herhangi bir yerinde farklı renk görülmez. 

Akita Inu Karakteri 

Akita Inu, oldukça cesur ve sadık olan bir köpek ırkıdır. Bunun yanında zekasıyla da çoğu zaman kendine hayran bırakmaktadır. Yüksek zekaya sahip olması onu çabuk bunaltabilir. O yüzden sürekli bir şeylerle uğraşması gerekir. Boş kaldığında zekanın verdiği enerjiyle yıkıcı tavırlar sergileyebilir. 

Akita Inu apartmanda beslenebilen köpek ırkları arasında yer alsa da; fiziksel egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Bunun için günde 4-5 saat aralığında dışarıda durmalıdır. Eğer bu şartlar karşılanmazsa psikolojik problemler yaşayabilir. Bu şartları karşılayabileceğini düşünenler apartmanda besleyebilir. Fakat onun için en iyisi bahçeli ev olacaktır.

Akita, ailesine çok bağlıdır ve ailesinden ayrı kaldığında depresyona girer. Bunun için yalnız kalması hiç iyi değildir. Görünüşündeki asalet ve güçlülük, yüreğine şefkat ve sevgi olarak yansımıştır. Aynı zamanda psikolojik açıdan çok hassas bir köpektir. 

Havlamayı seven Akita Inu cinsi köpekler çoğu zaman homurdanma ve mırıldama gibi seslerle sevgi ihtiyacını belli edebilir. Eğer bir Akita Inu mırıldıyorsa bilin ki sevgi istiyordur. Onunla zaman geçirip, eğlenmesini ve dolayısıyla kendi eğlencenizi sağlamalısınız.

Akita Inu Beslenmesi 

Akita Inu, doymayan köpek ırklarından biridir. Bu sebepten dolayı önüne ne koyarsanız koyun yerler diyebiliriz. Fakat, tabi ki böyle bir beslenme şekli tamamen yanlış olacaktır. Bilindiği üzere; sadece Akita Inular değil, diğer tüm ırklar kemik ve yemek artıklarından uzak tutulmalıdır. Özellikle kemikler, uzun vadede tükettirildiği takdirde; üstesinden gelinemeyecek sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı tüketilmesi asla önerilmez.

Aşırı yağlı gıdalar da, köpeğin sindirim sisteminde kolay sindirilemediği için bakteri oluşturabilir. Bunun için yemek artığı olmasa dahi, normal tüketim için dahi verilmemelidir.

Peki Akita Inu’lar nasıl beslenmelidir? Cevap oldukça basit. Akita Inu beslerken, kesinlikle tercihinizi Premium marka mamalardan yana yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu mamalar, hem günlük enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de doymasını sağlayacaktır.

Premium mama tercihinde bulunmazsanız, diğer “merdiven altı” tabiriyle üretilen mamaları tercih ederseniz biraz sıkıntı olabilir. Çünkü Akita Inu’lar sahip oldukları zekayı eşsiz bir enerjiye çevirirler. Bu mamalar da enerji konusunda yetersiz kaldığı için sorun çıkarabilir.

Akita Inu Bakımı 

Akita Inu cinsi köpekler, oldukça parlak ve büyük tüylere sahip canlılardır. Bu yüzden en önemli bakım tüyde başlamaktadır. Haftada düzenli olarak en az 1 kez taranması onun açısından faydalı olacaktır. Yıllık olarak 2 kez yoğun tüy dökme sezonları bulunmaktadır. Bu dönem içerisinde haftada 2-3 kez taranmaları gerekebilir. Alt katmana ulaşmak zor olacağı için, köpekler için özel üretilen metal taraklarla tarayabilirsiniz. 

Haftalık banyo yapması gereken bir ırk değildir. Bu yüzden sadece ihtiyaç duyulduğunda banyo yaptırılması onun açısından oldukça faydalı olacaktır. Kirlenmediği sürece banyoya girdirmeyiniz. Çünkü yoğun kürk yapısı iyi kurulanmadığı takdirde beraberinde bazı hastalıkları getirebilir.

Diğer köpekler gibi Akita Inu beslerken de kulak bakımı, göz bakımı ve bunun yanı sıra tırnak bakımını yapmalısınız. Kulak kirleri hemen alınmalı, göz çapakları yok edilmeli ve tırnaklar haftalık temizlenmelidir. Böylelikle sahip olduğunuz Akita Inu cinsi hayvanınıza en iyi şekilde bakmış olabilirsiniz.

Akita Inu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Akita Inu cinsiyle ilgili sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular hem tarafımıza, hem de Google’a yoğun miktarda yöneltilmiştir. Bu yüzden sıkça sorulan sorular listemizden, büyük ihtimal aklınızdaki soruya da cevap bulabilirsiniz. İşte Akita Inu hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

Akita Evde Bakılır mı?

Akita evde bakılabilen bir köpek ırkıdır. Bahçeli alanlar onlar için her ne kadar uygun olsa da; gerekli egzersizleri eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde evde beslenebilir. 

Akita Çok Havlar mı?

Akita, diyalog kurmayı seven bir köpek cinsidir. Bu yüzden sık sık havlama, hırlama, horuldanma gibi sesler duyabilirsiniz. Eğer bu sesleri uzun süredir duyuyorsanız, hayvanınızın sevgi ihtiyaç süresi gelmiş demektir. 

Akita Köpek Ne Kadar Büyür? 

Akita Köpek, beslenme ve bakım şekillerine göre farklı boyutlarda olabilir. Erkekler 64 – 70 cm, dişiler 58 – 64 cm aralığındadır. Ağırlık erkekler için 34 – 35 kg’ken dişiler için ise 34 – 50 kg aralığında yer almaktadır. 

Hachiko Köpek Cinsi Nedir?

Hachiko, Akita Inu cinsidir. İsmini Atika şehrinden almıştır. Odatebe’de hayata gözlerini açan, ölene kadar sadakatiyle bağlı olduğu sahibini her gün işe giderken takip eden bu cins; sahibinin ölmesiyle birlikte oradan hiç ayrılmamıştır. Adına film çekilen ve gişe rekorları kıran Akita Inu, bu sadaketiyle milyonlarca kişinin gönlüne taht kurmayı başarmıştır. 

Hachiko’nun Heykeli Nerede?

Hachiko’nun heykeli Shibuya’da bulunmaktadır.  Burada ölen sahibini sürekli olarak bindirdiği yerde beklemektedir. Sahibinin ölümüyle büyük bir psikolojik sorun yaşayan Akita Inu’nun günümüzde heykeli Shibuya İstasyonu önünde yer almaktadır ve ölümü ülkede her yıl 4 Nisan tarihinde kutlanır. 

Akita Fiyatları

2022 yılında Akita Fiyatları 2.000 lira ile 15.000 lira rasında değişmektedir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //