Köpek CinsleriPresa Canario kategorisinde 4 ilan bulundu.

Presa Canario

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Presa Canario Yavru

Prese Canario, oldukça iri yapıda ve güçlü bir köpektir. Renkleriyle ve görüntüsüyle birlikte muazzam bir hayvan olarak kendini göstermektedir. Arkadaş canlısı olması, onu muhteşem bir aile köpeği yapmaktadır. Güçlü ve kaslı yapısının altında yatan karakter ise; oldukça sevimli bir karakterdir. Ayrıca iradelidir, güçlükler karşısında oldukça olgun davranabilir. Fakat yanlış kişilerin eline geçerse; tehlike saçan bir ırk olabilir. Bu yüzden eğitimi oldukça önemlidir. Patibul.com olarak hazırladığımız Presa Canario rehberiyle birlikte, bu ırka dair tüm detaylara eksiksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Presa Canario Özellikleri

Presa Canario’nun iri ve güçlü yapısı olduğundan bahsetmiştik. Sadakati ve dostluğu çok yüksek seviyede olan bu köpek ırkının diğer özellikleri aşağıda sıralandığı gibidir:
•    Ömürleri 9 – 13 yıl arasında değişim göstermektedir.
•    Erkekler için ortalama 60 – 65 cm boy yüksekliği bulunmaktadır. Dişilerde bu yükseklik 56 – 61 cm aralığındadır.
•    Dişi ağırlığı 38 – 50 kilogram arasındadır. Erkeklerde bu ağırlık 50 – 59 kilogram aralığına yükselmektedir. 
•    Ağırlık konusu, beslenme şekline göre değişim gösterebilir. Bu değerler; ortalama değerledir.
•    Kafa yapısı büyüktür ve kare şeklindedir.
•    Gözleri düşüktür. 
•    Göğüs yapısı gittikçe derinleşen bir yapıya sahiptir.
•    Kahverengi tonlarında rengi bulunmaktadır. 
•    Melez ırklar arasında yer almaktadır.
•    Tüy yapısı oldukça kalın ve kısadır. 
•    Burun ve çene yapısı geniştir. 
•    Heybetli bir köpektir.

Presa Canario Karakteri

Presa Canario, yapısal bakımdan oldukça güçlü olduğu kadar, sevecenlik konusunda da güçlüdür. Yapısı her ne kadar ürkütücü gelse de; arkadaş canlısı bir karakteri vardır. Fakat bu tamamıyla verilen eğitime bağlıdır.

Saldırma eğilimi vardır. Eğer küçükken sosyalleştirme eğitimi verilirse evcil olacaktır. Fakat saldırma odaklı, tehlikeli bir eğitim verilirse bu durumda saldırgan olacaktır.

Oldukça bağımsız bir karakter yapısı vardır. Her ne kadar sahibine güçlü bir bağ ile bağlı olsa da; söz dinlemeye yatkın bir ırk değildir. Dominanttır, disiplinlidir. Sahibinin de bu özelliklere sahip olması gerekir. Eğer sahibinden güçlü olduğunu ve dominant olanın kendi olduğunu hissederse; biraz zor bir köpek olabilir. 

Presa Canario Beslenmesi

Prese Canario ırkının beslenmesinde, her köpek ırkında olduğu gibi Premium mamalar tercih edilmelidir. Çok nadir de olsa; köpekler için özel olarak üretilen köpek bisküvileri verilmesi onları mutlu edecektir. Eğitimi zordur.

Bağımsız hareket eder. Fakat bunların üstesinden ödül maması kullanılarak gelinebilir. Çünkü Presa Canario ödül maması için her şeyi yapar. Fakat ödül mamasının da çok fazla verilmemesi gerekir. Zengin içeriği sebebiyle beraberinde obezite gibi sorunlar doğurabilir.

Presa Canario ırkı için özel olarak üretilen mamalar vardır. Bu mamalar, besin içeriği açısından ırka uygundur. Fakat ulaşmak biraz zor olabilir. Bunun için kısıtlama yapmadan, direkt olarak tüm köpeklere verilebilen Premium mamalar kullanılabilir. Asla kemik ve benzeri maddeler verilmemeli, yemek artıklarından uzak tutulmalı, yağlı besinlerin yanından dahi geçirilmemelidir. Çünkü sindirim sistemi bunları kaldırabilecek kadar güçlü bir yapıya sahip değildir. Yaş mama ve kuru mama, onun beslenmesi için yeterli olacaktır. Sürekli mama tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Presa Canario Bakımı

Presa Canario oldukça sert ve kısa tüy yapısına sahiptir. Bunun için haftada bir kez fırçalayıp, taramak yeterli olacaktır. Diğer köpek ırkları için daha çok yumuşak fırçalar tercih edilirken, Presa Canario için sert ve kıllı fırça tercih edilmelidir. 

Fırçalamanın ardından havlu kullanılarak köpeğin tüyleri güzelce parlatılmalı ve dolgun bir hale getirilmelidir. Ev ve apartman için uygun değildir. Fakat gerekli eğitimler verilirse uygun hale getirilebilir. Enerjik bir köpek olması sebebiyle günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. O sebepten dolayı günlük minimum 3-4 saat dışarıda olmalıdır. Bahçeli evler, yaşamı için daha uygundur. Çünkü rahat bir şekilde gezinebilmesi ve özgür olması onu daha mutlu edecektir. 

Presa Canario Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Presa Canario ırkı, Türkiye’de çok fazla bilinen, popüler bir ırk değildir. Fakat arayanlar tarafından yine çok sayıda sorgu yapılmaktadır. Biz de, bu cinsle ilgili sık sorulan soruları ve cevapları sizler için hazırladık. İşte Presa Canario ırkı ile ilgili tüm detaylar:

Presa Canario Türkiyede Yasak mı? 

Presa Canario ırkı Türkiye’de yasak ırklar listesinde bulunmamaktadır. Ancak bazı ülkelerde yasaklı ırklar listesinde yer almaktadır. Her ne kadar sağlam bir karaktere sahip olup, iyi eğitildiği takdirde evcilleşebilen bu ırk; yanlış kişilerin eline geçerse çok saldırgan bir hal alabilir. Bu yüzden sadece bazı ülkelerde yasaklı ırklar listesinde yer alır.

Presa Canario Ömrü Ne Kadar?

Presa Canario ırkının ömrü 9 ila 13 yıl arasında değişmektedir. Bakımları ve beslenmesi eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde; 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Tabi bu noktada hiçbir hastalığa yakalanmaması da önemli bir kriterdir. 

Presa Canario Kaç Kilo?

Presa Canario ırkının ortalama kilogramı dişiler için 38 ila 50, erkekler için 50 ila 59’dur. Boyutları ise dişiler için 56 – 61 cm, erkekler için 60 – 65 cm olarak bilinmektedir. 

Presa Canario Mizacı Nasıl?

Prese Canario şüpheci bir köpektir. Bunun yanı sıra inatçılığıyla bilinmektedir. Aynı zamanda iradeli, baskın karakterli bir köpektir. Oldukça nazik ve sakin olması; onu sevecen hale getirebilen en önemli özelliğidir. Ama yanlış kişilerin elinde bu özellikleri de ne yazık ki ortadan kaldırılabilmektedir. 

Presa Canario Fiyat

Presa Canario yavru fiyatları 2022 yılında  3.000 lira ile 11.000 lira arasında değişmektedir fiyat değişim sebeplerinden bazıları, iyi bir yetiştiriceye ait secereye sahip olup olmadığı, rengi ve fizik yapısı başlıca etkenlerdendir . İlk öncreliğiniz bu ırkta sağlıklı ve orjinal ırk olması olmalıdır .

Patibultr