Köpek CinsleriAfgan Tazısı kategorisinde 1 ilan bulundu.

Afgan Tazısı

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Afgan Tazısı Köpeği

Afgan Tazısı görünüşü ve karakteristik özellikleri ile hayata dört pati ile tutunur. Tüm zorluklara göğüs geren bu köpek oldukça dost canlısıdır. Yalnız kalmayı sorun etmediği gibi ara ara evin belli yerlerinde yalnız dinlenmeyi tercih eder.  Her köpekte bu durum oluşmaya bilir. Bazı köpekler sahiline çok düşkün olabilir  bu durum son derece normaldir. Geçirdiği çeşitli sorunlarla duygusal bağın zedelenmesi onu yalnız kalmaya zorlar.

Bu cins köpeğin genlerinden gelen doğal asaleti dikkat çeker. Ayrıca çok hızlı koşar. Eski dönemlerde dağlarda ve çöllerde av köpeği olarak kullanılmıştır. En iyi av köpeklerinden biridir. Avını uzun süre takip edebilir. Zekası ile şaşırtıp tuzağa düşürür. 

Vücut yapısı son derece dayanıklıdır. Sahiplerine karşı oldukça sadıktır. Oyuncu kimlikleri küçük yaşlarda başlar. Kalabalık ortamda bulunmayı severler. Doğa ile iç içe olmak ona her zaman huzur verir. Uzun yürüyüş yapmak onu her zaman zinde tutar. Günlük enerji miktarına uygun besinleri tüketmesi gerekir. Ne kadar kaliteli beslenirse o kadar  sağlıklı yaşar. 

Bu cins köpeğin sevdiği şeyler aşağıda listelenmiştir.

● Sahibi ile vakit geçirmeyi sever. 

● Yumuşak alanda dinlenmek onu rahatlatır. 

● Tüylerinin taranması da bayılır. 

● İnce ses tonunda konuşan kişilere daha ılımlı yaklaşır. 

● Küçük ve mat renkli objelere dikkat kabartır.

● Ritmik hareketler oyun heyecanını arttırır. 

● Uyku kalitesine dikkat etmek yorgun vücudunu dinlendirir. 

Afgan Tazısı Özellikleri

Afgan Tazısı Özellikleri ile dikkat çeker. Bu cins köpek yabancılara karşı mesafeli davranır. Sahibinin bu konu hakkında eğitmesi pek mümkün değildir. Bunu içgüdüsel olarak yapar. Aynı zamanda mükemmel bir otokontrol destekleyicisidir. Gündelik yaşamda ani kararlar vererek durumu kurtarır. Bu yönünü otokontrol sistemiyle yapar. 

Afgan Tazısı oldukça büyük bir köpektir. Ortalama yaşam süresi  12 ila 18 yıldır. Genel olarak 26 kilogram ile 44 kilogram arasında değişen ağırlığa sahiptir.  Özgür ruhları sayesinde her alanı keşfederler. 

Atlantik yapısı sayesinde kilo sorunları yaşanmaz. Fakat çok fazla egzersize ihtiyaç duyar.  Kürk yapısı çok uzun tüylerle kaplıdır. Bakımı oldukça zordur. Uzuna yakın burun ve ağız yapısı vardır. Tüyleri nedeniyle yürüyen paspas lakabını almışlardır. Tecrübe sahibi kişilerin bakımını üstlenmesi gerekir. İlk sahiplenme için uygun köpek değildir. 

Göz renkleri genellikle koyu tondadır. Nadirde olsa renkli gözlü doğarlar. Kürk renkleri çok çeşitlidir. Sıkça krem siyah ve kahverengi tonları görülür. 

Afgan Tazısı Bakım Ve Beslenme

Afgan Tazısı bakımı çok fazla uğraştırır. Bakımın büyük bir çoğunluğunu tüyleri alır. Tüylerinin birbirine karışma ihtimali sebebiyle haftada en az üç kez taranması gerekir. 

Banyo sonrası tüylerinin iyice kurutulması yeniden kirlenmesini önler. Kürk bakımı için ona uygun tarakların alınması şarttır. Cildini zedelemeden ve canını yakmadan kürk bakımı yapılması gerekir.  

Bakim konusunda ayrıca ağız temizliği de çok önemlidir. Diş temizliği konusunda uzman kişilerden yardım almak gerekebilir. Ayrıca kulak temizliği de aynı uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Veteriner kontrollerinde genel sağlık durumunu kontrol etmek son derece önemlidir. 

Köpek için kullanılacak ürünler aşağıda belirtilir.

● Boyutuna uygun mama ve su kabı

● Yumuşak yatak veya yastık

● Süslü ve boynunu acıtmayan tasmalar

● Uzun tüylerini toplamak için araç gereç

● Kendisini zarif gösterecek özel dikim köpek kıyafetleri

● Kaliteli mamalar ve ödül bisküvileri

● Renkli ve dikkat çeken oyuncaklar 

● Ağız sağlığını koruyan plak önleyici çiğneme tabletleri

● Kürk bakımı için araç gereçler.

● Banyo ürünleri

Bu ihtiyaçlar köpeğin durumuna bağlı değişebilir. 

Afgan Tazısı Fiyatları

Afgan Tazısı fiyat konusunda en uygun değer 1.500 dolardır. Köpeğin şecereli olması ve kalıtsal hastalığın varsa belirtilmesi önemli bir ayrıntıdır.  

Bu cins köpeğin ücretsiz sahiplendirmesi maalesef mümkün değildir.

Afgan Tazısı İlanları arasında bu tip önemli bilgilere yer verilmesi gerekir. Köpeği sahiplenmeden önce hakkında kısa bilgi edinmek son derece önemlidir.

Afgan Tazısı Yavru 

Afgan Tazısı Yavru ve büyük hali arasında  bir çok fark vardır. Yavru iken tüyleri biraz daha kısadır. Büyüdükçe uzunluğu da artar. Köpek kuaförüne gitmesi gerekebilir.

Kendi başına hareket etmeyi sever. Ancak asla kuralları ihlal etmez. Sahibinin izin verdiği alanlarda kendi hükmünü kurar. Alana belirtme özelliği ile diğer evcil hayvanları alan dışına yönlendirir. Eşyalarını paylaşmayı sevmez.