Kedi CinsleriScottish Fold kategorisinde 2650 ilan bulundu.

Scottish Fold

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Scottish Fold Yavru

Scottish Fold, bir kedi ırkıdır. Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır.

Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan kedi cinsi Scottish Fold, 1960'lı yıllarda ”Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edildiği için, hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur. Bazı kaynaklara göre bu ırkın British Shorthair'den geldiği kabul edilir.

Scottish Fold Özellikleri 


•    Kılları kısadır, ancak Scottish Fold longhair isimli uzun kıllı bir türü de vardır.
•    Kılları çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta sıkça görülen kıl renkleri arasında tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal sayılabilir.
•    Göz renkleri kıl renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, genellikle bakır ve altın renkli gözlere sahip olsalar da mavi veya yeşil gibi farklı göz renkleri de görülebilir.
•    Scottish Fold kedilerin gözleri orta büyüklükte, kafaları yuvarlak biçimlidir.
•    Ağırlıkları ortalama 3–5 kg arasındadır.
•    Ortalama yaşam süreleri 11 ile 14 yıl arasındadır.

Scottish Fold Karakteri 

Scottish Fold , cinsi kedilerin karakterleri ise uyumlu, sakin, oyuncu ve cana yakındır. Kendi başlarına kaldıkları zaman bile oyun oynayarak vakit geçirirler. Sanılanın aksine Scottish Fold ırkı kedilerin tamamı hastalıklı değildir. Ancak eğer Scottish Fold cinsi kedi, kendi cinsinden bir kediyle çiftleşirse doğacak yavrunun böbrek rahatsızlıkları, 2-10 yaş arasında ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları veya Osteokondrodisplazi Hastalığıyla (Doğuştan Eklem Rahatsızlığı) doğması olağandır.

Bu tür kediler hastalığa yatkın bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı sağlığı için haftada 1-2 kez kıllarının taranması, kulak ve göz sağlığının dikkate alınması ve özellikle rutin veteriner hekim kontrolünde tutulması gerekir. Ek olarak avcı yapısı dolayısıyla bulunduğu ortamdaki sinek, böcek gibi hayvanları avlarlar. Dolayısıyla parazitlere karşı çeşitli aşıların daha tam yetişkin olmadan önce yapılması önemlidir.

Scottish Fold ırkı kediler genel olarak kıvrık kulaklarıyla bilinse de uzun kulaklı varyasyonları da vardır. Bu uzun kulaklı Scottish Fold ırkı kedilere Scottish Straight dendi. Bu cins kedilerin kulakları katlanmamıştır, fakat yine de Scottish Fold olarak anılır.

Scottish Fold Beslenmesi 

Scottish Foldlar orta boyutlu kedi sınıfındadır. Genellikle kül rengindedir. Erkekler ortalama olarak 5 kg ağırlığında ve dişiler 7-4 kg ağırlığındadır. Vücut yapısı (özellikle baş ve yüz kesimi) genellikle yuvarlak, gözleri iridir. Geniş aralıklı gözleriyse “tatlı” bir ifade takar.

Scottish Fold ırkı kedilerin, hepsinde olmasa da neredeyse tümünde diğer cinslerden daha ince bir ses tonu ve çeşitli duygusal durumlara bağlı kendine has bir mırlama, hırlama ve miyavlaması vardır. 

Scottish Fold ırkı kediler tür fark etmeksizin avcı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. İnsanlarla eğer ortamda avlayabileceği veya dikkatini dağıtacak herhangi bir etken olmazsa oyun oynamayı severler. Yalnızlıktan ise nefret ederler.

Scottish Fold Bakımı  

Scottish Fold kedilerin tüy bakımları , ikiye ayrılır. İlk olarak kısa tüylü olan scottish foldların bakımı , ‘longhair scottish fold‘ ismi ile anılan uzun tüylü skotishlere göre daha kolaydır. Haftada 2 kez tüylerini taramak hem tüy dökümünü azaltacak hemde daha sağlıklı tüylerin oluşmasını sağlayacaktır.

Scottish Fold tüy ve tırnak bakımlarınına yavruyken başlanmasını öneririz. Yavruyken bu bakımları yapmanız hem kedinizin alışmasını hemde daha eğlenceli bir hal almasını sağlayacaktır.Evcil dostunuza mama seçimi yaparken kesinlikle evcil dostunuzun yaşam stiline göre mama seçimi yapmalısınız.

Örneğin kediniz tüy döküyorsa “Somonlu,Balıklı ve Okyanus balık türlerini” içeren kuru mama tercihi yapmanız gerekmektedir. Sitemizde bulunan öneriler doğrusunda alışveriş yaparsanız , evcil dostunuz ile gerçekten renkli dakikalar yaşayarak , evcil dostunuzu sağlıklı şekilde gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Scottish Fold Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Sessiz ve evcimen olarak tanıtılan Scottih Foldların insanlarla ve çevresiyle ilişkisi oldukça iyidir. Özellikle çocuklarla vakit geçirmekten çok keyif alırlar. Çevresiyle kolay iletişim kurabilen bu zeki scottish fold türü çocuklarınızla çok güzel vakit geçirebilir , oyunlar oynayabilir.

Scottish Fold Tüy Döker mi?

Scottish Fold Kedilerinin kıvrık kulaklarında bazen akıntı oluşsa da, bu sorun teşkil etmez ve sanılanın aksine Scottish Fold Kedilerinde sağırlık tespit edilmemiştir.  Sağır olanların, sağırlık durumu beyaz tüylerinden kaynaklanmaktadır.

Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar?

Scottish Fold kedi cinsi diğer kedilerin aksine hastalığa yatkın türlerdir. Bu özelliklerine rağmen ortalama yaşam süreli 13 yıl ve 15 yıl aralığında değişmektedir.

Scottish Fold Çocuklarla Arası Nasıldır?

Genetik bir bozukluk nedeniyle kulaklarındaki kıkırdaklar içe doğru kıvrılır ve bu kıvrıklık ona spesifik bir özellik kazandırır. Bazı Scotish Fold Kedilerinde kulaklar tamamen başa yapışıktır. Bu genetik durum nedeniyle, Scottish Fold Kedilerinde sağlık problemleri oluşmaz.

Scottish Fold Nasıl Tıraş Edilir? 

Sanılanın aksine kıvrık kulaklı olması sağırlık sebebi değildir. Kulakta sağırlık durumu, beyaz tüylü Scottish Fold Kedilerinde beyaz tüylerinden dolayı görülür. Scottish Fold Özellikleri itibariyle, kendi türleriyle çiftleştirilmez. Aslında genetik bir bozukluk olan kıvrık kulaklılık nedeniyle, kendi cinsiyle birleştirilirse istenmeyen sağlık problemleri oluşabilir.

Scottish Fold Hangi Türle Eşleşir ?

Bu sebeple genel olarak British Shorthair gibi, düz kulaklı kedilerle çiftleştirilen Scottish Fold Kedisinin, yavrularının bir kısmı veya tamamı kıvrık kulaklı olabilir. Fakat yavrular, ilk doğduklarında düz kulaklıdır. Bir aylık olmadan kulak kıkırdakları eğilmeye british shorthair ve kıvrık bir görünüm scottish straight kazanmaya başlar. Scottish Fold vücut yapısı itibariyle; kaslı, geniş omuzlu, güçlü bir kedidir. Scottish Fold Kedisi ‘ nin vücudu genel olarak orta uzunluktadır. Patileri yuvarlak ve tombuldur. Geniş, yuvarlak kafa yapısı ve öne çıkık ağız şekli vardır.

Scottish Fold Yavru Fiyatları

Scottish Fold türü kedilerin 2022 yılı fiyatları 2.500 lira ile 13.000 lira arasında değişmektedir bu fiyat değişikliğinin bir çok sebebi vardır ; seceresinin olup olmadığı, rengi, kürk yapısı, aşı durumu, sağlıklı olup olmaması, kulak ve surat yapısı yanı sıra secereli sctottish fold yavrular daha yüksek rakamlara sahiplendirilebilmektedir, secere sah,pleneceğiniz cins kedinin soyunu gösteren soy kütüğü evrağıdır, Scottish fold kedi sahiplenme yapacaksanız  secereli yavru tercih etmenizi öneriririz .  2023 yılı scottish fold yavru fiyatları ise 3.500 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //