Köpek CinsleriGolden Retriever kategorisinde 153 ilan bulundu.

Golden Retriever

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Golden Yavru

Kuşkusuz Türkiye’de en sevilen köpek ırkı Golden Retriever’dır. İnsanlar arasında çok iyi bir şekilde bağlantı kurabilir. Bu özelliği de; onu insanlara çok yakın bir canlı yapmasını sağlamaktadır. Sadece yürürken dahi etrafına enerji saçabilen bu ırkla ilgili detaylar Patibul.com olarak hazırladığımız makalemizde yer alıyor. Eğer siz de Golden’ların bu arkadaş canlısı hallerinin yanı sıra diğer özelliklerini merak ediyorsanız, yazımıza göz atabilirsiniz. İşte Golden Retriever ve hakkındaki tüm detaylar:

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever’ın fiziksel özellikleri, tamamen kusursuz yapıdadır. Tüyleri, vücut uzunlukları ve kafa yapılarında hiçbir sorun yoktur. 
•    Vücutlarının uzunluk değeri, yükseklik değerinden uzundur.
•    Boyun ve kafa yapısı oldukça güçlüdür. Aynı zamanda geniştir.
•    Yetişkin erkek Golden Retriever ortalama olarak 56 – 61 cm arası yüksekliğe sahiptir. Dişilerde bu ölçü 51 – 56 cm arasındadır.
•    Yetişkin erkek Golden Retriever’ın ağırlığı 30 – 35 kg’ken, dişinin 25 -30 kg’dır.
•    Tüy yapıları oldukça kalitelidir. Düz ya da dalgalı olabilir.
•    Kürklerinin alt tabakası yoğundur ve suya dayanıklıdır.
•    Renk dağılımı ise oldukça geniş yelpazede değerlendirilir. Altın ve krem renklerinin en açığından en koyusuna tüm tonları görülebilir.
•    Burun üstten bakıldığında dümdüz bir yapıya sahiptir.
•    Kuyruğu kalındır ve kaslı bir yapıya sahiptir. 

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever, tüm köpek ırkları arasında insanlarla en iyi bağ kuran köpeklerdir. Bunu en iyi şu şekilde anlatabiliriz: Golden’lar insan olsaydı, en eğlenceli anları yaşayacağınız en yakın dostunuz olurdu. Oyunculuk konusunda da yine insanlarla iletişimi gibi, üstüne farklı bir köpek yoktur. Retriever’ın Türkçe karşılığı “Bir şeyi bir yerden alıp geri getirmek” olduğundan da bu çok daha iyi bir şekilde anlaşılabilir. 

Suyla araları oldukça iyidir ve yüzmekten çok hoşlanırlar. Bu yetenekleri doğuştan gelir. Havuza bir tenis topu fırlattığınızda o topu adeta karadaymış gibi hızlı bir şekilde yakalayıp geri getirecektir. Oyunculuğu, beraberinde muhteşem bir enerji getirir. Enerji egzersizini ise en iyi yüzerek yapabilir.

Sadakatleri tartışılmaz olan Golden Retriever cinsi köpekler, aile üyelerinin mutluluğu için tüm çabasını gösterir. Ayrıca eğitim verilmesi en kolay ırklardan biridir. Her eğitimi en fazla 2. Tekrarda algılar ve uygularlar.

Dışarıda vakit geçirmek onlar için çok güzeldir. Fakat gün ve enerjisi bitiğinde, sahibinin dizinin dibinde uyumak isterler. Bu sayede güvende olurlar ve huzurlu hissederler. O yüzden apartman dairesi için uygundur. 

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever cinsi köpekler, sahibinden hiçbir zarar geleceğini düşünmez. Bu yüzden sahibi ne verse yiyebilir. Çünkü kemiğin ve yemek artıklarının sindirim sistemine zarar vereceği bilinci yoktur. Hal böyleyken, sizin kemik ya da türevi herhangi bir şey vermeniz ona çok büyük zarar vermeniz anlamına gelmektedir. 

Golden Retriever sindirim sistemi oldukça hassas olan bir hayvandır. Sadece kendine özel mamalar tüketmediği takdirde, her geçen gün bu zararın etkilerini çekecektir. Bu yüzden beslenmesine diğer ırklara göre 2 kat dikkat edilmesi gerekir. Premium mama tercihinde bulunmak; zengin besin içeriği sağlayacaktır. Bu zengin besin içeriği ise, köpeğin günlük vitamin ve mineral ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılayacaktır. Böylelikle sağlık açısından oldukça sağlıklı bir Golden’a sahip olacaksınızdır. Bu konuda markası belirsiz, besin içeriği belirsiz mamalardan uzak durmalı, sadece Premium markalı mamalar tercih etmelisiniz.

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever cinsi köpekler yılda 2 kez çok yoğun bir şekilde tüy dökerler. Bu döneme girildiğinde haftada 2-3 kez taranmalıdır. Bu dönemin dışında tüy dökümü orta seviyededir. Bu yüzden haftada 1 kez taranması yeterli olacaktır. Suyu oldukça seven Golden’lar banyo yapmaya bayılırlar. Bundan dolayı özellikle yoğun tüy dökme döneminde sık sık banyo yaptırabilirsiniz. Böylelikle ölü tüylerden kurtulması sağlanacaktır. 

Tararken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kurumadan tarak vurulmamasıdır. Bu yüzden taramadan önce hayvanın tamamen kuru olduğuna emin olmalısınız. Eğer tüyler kurumadan tararsanız, derisinde tahriş meydana getirebilirsiniz. 

Golden Retriever Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Türkiye’deki en popüler ırk olması sebebiyle, bu cinsle ilgili birçok soru sorulmaktadır. En sık sorulan soruları sizler için listeleyip cevapladık. Aşağıdaki cevaplara bakarak, kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Golden Köpek Fiyatları Ne Kadar?

Golden köpek fiyatları ortalama olarak 700 TL ila 5.000 TL arasında değişmektedir. Safkan olup olmaması buradaki en büyük kriterdir. Bunun sonrasında şecere belgesine sahip olup olmaması gelir. Aşağıda yer alan kriterler de fiyatı etkileyen diğer durumlardır:
•    Vücut yapısı
•    Sağlığı
•    Rengi
•    Ebeveynlerinin ırkın özelliklerini taşıyıp taşımaması

Golden Retriever Kaç Çeşittir?

3 çeşit Golden Retriever bulunmaktadır. Kanada, Amerikan ve İngiliz olmak üzere 3’e ayrılan bu cinslerin arasında fark yok denecek kadar azdır. Ayırt etmek oldukça zordur. Renginde, tüy boyutlarında ve uzunluklarında çok ince farklar vardır. Fakat her 3 tipin de karakteristik özelliği aynıdır. 

Golden Retriever Hangi Ülke?

Golden Retriever İskoçya’da ortaya çıkan bir köpektir. 19.yy’da ilk kez görülmüştür. Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter 3’lemesinden elde edilmiştir. İlk olarak 1865’de Brighton’da çarprazlanmış ve batının tek sarı yavrusu olmuştur. Ardından çoğaltılmaya başlanmıştır. 

Apartmanda Golden Retriever Bakılabilir mi?

Golden Retriever apartman yaşamına uygun bir köpektir. Fakat enerji düzeyinin yüksek olması sebebiyle, gerekli egzersizlerinin yapılması gerekir. Bunun için de günlük olarak birkaç saat dışarı çıkarılması lazımdır. Koşturmak, bir şeyler atıp getirmesini sağlamak, yüzdürmek onun enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Asla evde uzun süre tutulmamalıdır. Bu psikolojisine zarar verecek ve benliğini kaybetmesine sebep olacaktır. 
 

Golden Retriever Fiyatları

Golden köpek fiyatları 2022 yılında 1.500 lira ile 5.000 lira rasında değişmektedir bu fiyat değişikliğinin sebebi rengi secere durumu ve safkan olup olmamasına bağlıdır .

Evcilmarketim
Footer