Köpek İlanlarıChihuahua kategorisinde 226 ilan bulundu.

Chihuahua

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Chihuahua (Şivava) Yavru

En küçük köpek ırklarından biri olan Chihuahua, sevimliliğiyle kendine hayran bırakıyor. Her geçen gün popülaritesi artan Chihuahua ırkı farklı isimlerle de tanınmaktadır. En çok bilinen ismi ise “Şivava”dır. Hem fiziksel, hem ruhsal detayları oldukça şaşırtan Chihuahua ile ilgili tüm detaylar rehberimizde. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Chihuahua rehberimiz sayesinde; bu ırka dair tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Chihuahua Özellikleri 

Chihuahua ırkı boyutuyla dikkat çeken bir ırktır. Oldukça küçük boyutları, onları Dünya’nın en küçük köpek ırklarından yapmıştır. Bu anlamda da dikkat çekiciliği sürekli olarak artış göstermiştir. Bu küçük köpek ırkının boyut harici bir diğer dikkat çeken özelliği ise hareketlidir. Öyle ki; hareketli insanlara terapi gibi gelecek seviyede sevinç sağlamaktadır. İşte Chihuahua özellikleri:

•    Chihuahua ırkının ortalama ağırlığı 500 gr – 3 kg arasında değişmektedir. 
•    Renk sınırlaması yoktur. Hemen hemen tüm renkler görülebilir.
•    Kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere 2 farklı tür görülebilmektedir.
•    Ortalama ömürleri 16 yıldır.
•    Kökenleri Meksika’ya dayanmaktadır.
•    Kızılderililer tarafından yetiştirildiğiyle ilgili efsaneler bulunmaktadır.
•    Kafa yapıları yuvarlaktır. Vücutlarına göre büyüktür.
•    Bacakları son derece güçlüdür. Fakat görünüş olarak ince yapıya sahiptir. 
•    Küçük boyutuna rağmen dayanıklı ve güçlü vücut yapıları vardır.

Chihuahua Bakımı

Chihuahua bakımı sanıldığının aksine kolaydır. Diğer ırklarla kıyaslandığında çok daha kolaydır da diyebiliriz. Uzun tüylü Chihuhalar bakım açısından bir tık daha geride olsa da; özellikle kısa tüylü Chihuahua türlerine çok kolay bir şekilde bakım yapılabilir. Haftalık 1 kez taranması onlar için yeterli olacaktır. Tüy dökme durumları oldukça nadir görülen bu ırk, tüy döktüğü dönemde de haftada 1 kez taranmalıdır. Çünkü küçük yapıları sebebiyle fırça ve taraklar ciltlerinde tahriş meydana getirebilir.

Kulak kirine ve göz çapağına dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde uzun süre ve birkaç kez uyuyan bu ırk, her uyandığında rutin kontrolden geçirilirse bir sorun oluşmayacaktır. Eğer göz çapağı ya da kulak kiri unutulursa, enfeksiyon meydana gelebilir. Eğer enfeksiyon sorunu meydana gelirse, bunun sonucu ölümcül vakalara kadar uzanış gösterecektir. Tırnakları da düzenli olarak en geç 2 haftada bir kesilmelidir. Aksi takdirde patilerine batacak ve yaralar oluşturacaktır.

Chihuahua (Şivava) Fiyatları 2023 

Chihuahua  ırkı fiyatları 2023 yılında  3.800 lira ile  19.000 lira arasında değişmektedir  bu fiyat değişimin bir çok sebebi  vardır, yaşı, boyu, kilosu, seceresi aı durumu gibi etkenler bu durumda önrmli faktörlerdir .