Köpek CinsleriChihuahua kategorisinde 170 ilan bulundu.

Chihuahua

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Şivava Yavru

En küçük köpek ırklarından biri olan Chihuahua, sevimliliğiyle kendine hayran bırakıyor. Her geçen gün popülaritesi artan Chihuahua ırkı farklı isimlerle de tanınmaktadır. En çok bilinen ismi ise “Şivava”dır. Hem fiziksel, hem ruhsal detayları oldukça şaşırtan Chihuahua ile ilgili tüm detaylar rehberimizde. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Chihuahua rehberimiz sayesinde; bu ırka dair tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Chihuahua Özellikleri 

Chihuahua ırkı boyutuyla dikkat çeken bir ırktır. Oldukça küçük boyutları, onları Dünya’nın en küçük köpek ırklarından yapmıştır. Bu anlamda da dikkat çekiciliği sürekli olarak artış göstermiştir. Bu küçük köpek ırkının boyut harici bir diğer dikkat çeken özelliği ise hareketlidir. Öyle ki; hareketli insanlara terapi gibi gelecek seviyede sevinç sağlamaktadır. İşte Chihuahua özellikleri:

•    Chihuahua ırkının ortalama ağırlığı 500 gr – 3 kg arasında değişmektedir. 
•    Renk sınırlaması yoktur. Hemen hemen tüm renkler görülebilir.
•    Kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere 2 farklı tür görülebilmektedir.
•    Ortalama ömürleri 16 yıldır.
•    Kökenleri Meksika’ya dayanmaktadır.
•    Kızılderililer tarafından yetiştirildiğiyle ilgili efsaneler bulunmaktadır.
•    Kafa yapıları yuvarlaktır. Vücutlarına göre büyüktür.
•    Bacakları son derece güçlüdür. Fakat görünüş olarak ince yapıya sahiptir. 
•    Küçük boyutuna rağmen dayanıklı ve güçlü vücut yapıları vardır.

Chihuahua Karakteri 

Chihuahua köpekleri sık sık havlarlar. Gördükleri hemen hemen her şeye havlama yetenekleri vardır. Bu da onların sinirli bir ırk olduğu algısı yaratmaktadır. Fakat bu tamamıyla yanlış bir düşüncedir. Eğer yavruluk döneminde eğitimleri iyi verilirse; çok eğlenceli ve sakin bir köpek olacaktır. Sosyal köpekler arasında ilk sıralarda kendini gösteren Chihuahua özellikle ailesi ve sahibine karşı çok kuvvetli bir bağ ile bağlıdır.

İnatçı yapıya sahip olmaları onların bu sevimliliğini bazen absorbe edebilir. Eğer inatları tutarsa, yapmak istemediği hiçbir şeyi yapmazlar. Buna eğitim de dahil. Bu yüzden eğitim verilirken; istemedikleri hiçbir şey yaptırılmamalı, kaba davranılmamalıdır. Eğitim, sevgiyle verilmelidir.

Gözlem yetenekleri bir av köpeği kadar gelişmiş olan bu köpekler, hemen hemen her şeyden şüphe duyarlar. Eğer sevmedikleri ve tehdit algıladıkları bir şey olursa o ortamda asla durmazlar. Eğer kendi ırkından bir köpek görürse; ona çok sevecen yaklaşır. Fakat farklı ırk köpeklere karşı mesafelidir.

Chihuahua Beslenmesi

Son derece küçük yapıya sahip olan Chihuahua; beslenirken birçok detaya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü küçük yapıları, beraberinde sindirim sistemi rahatsızlıkları getirmektedir. Eğer dikkat edilmezse; sindirim sistemlerinde geri dönüşü mümkün olmayan problemler meydana gelebilir. Bunun için beslenmesinde sadece Premium markalı mamalar tercih edilmelidir. Yaş ve kuru olmak üzere 2 tür mama da rahatlıkla verilebilir. Fakat bu bir program dahilinde yapılmalıdır. Çok fazla mama tüketimi, beraberinde obezite sorunu yaştabilir.

Chihuahua ırkı ödül mamasına bayılan bir ırktır. Bundan dolayı eğitim esnasında ödül maması vermekten çekinilmemesi gerekir. Günde 2’den fazla verildiğinde beraberinde obezite sorunu yaşanabilir. Çünkü ödül mamaları, besin içeriği bakımından çok zenginlerdir. 

Köpek bisküvisi de yine Chihuhua beslenmesinde tercih edilebilecek tüketim ürünlerinden biridir. Fakat ödül mamasında olduğu gibi bunun da günde 2’den fazla verilmemesi gerekir. 

Chihuahua Bakımı

Chihuahua bakımı sanıldığının aksine kolaydır. Diğer ırklarla kıyaslandığında çok daha kolaydır da diyebiliriz. Uzun tüylü Chihuhalar bakım açısından bir tık daha geride olsa da; özellikle kısa tüylü Chihuahua türlerine çok kolay bir şekilde bakım yapılabilir. Haftalık 1 kez taranması onlar için yeterli olacaktır. Tüy dökme durumları oldukça nadir görülen bu ırk, tüy döktüğü dönemde de haftada 1 kez taranmalıdır. Çünkü küçük yapıları sebebiyle fırça ve taraklar ciltlerinde tahriş meydana getirebilir.

Kulak kirine ve göz çapağına dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde uzun süre ve birkaç kez uyuyan bu ırk, her uyandığında rutin kontrolden geçirilirse bir sorun oluşmayacaktır. Eğer göz çapağı ya da kulak kiri unutulursa, enfeksiyon meydana gelebilir. Eğer enfeksiyon sorunu meydana gelirse, bunun sonucu ölümcül vakalara kadar uzanış gösterecektir. Tırnakları da düzenli olarak en geç 2 haftada bir kesilmelidir. Aksi takdirde patilerine batacak ve yaralar oluşturacaktır.

Chihuahua Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Chihuahua ırkı ile ilgili sıkça sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu soruların yanıtlarını Patibul.com olarak sizler için hazırladık. İşte Chihuahua ve hakkında sıkça sorulan o sorular:

Chihuahua Boyu Ne Kadar?

Chihuahua maksimum 23 cm’ye kadar uzamaktadır. Boy ortalaması ise 15 – 23 cm arasında değişim göstermektedir. Kilogram olarak ise 500 gram ile 3,5 kilogram arasında ortalamaya sahiptir.

Chihuahua Kaç Yıl Yaşar?

Chihuahua, beslenmesine ve bakımlarına dikkat edildiği takdirde 12 ila 15 yıl arasında yaşam süresine sahiptir. Herhangi bir kronik rahatsızlığa yakalanmadığı ve gerekli dikkatler yapıldığı takdirde uzun süre yaşayacaktır. 

Chihuahua Bakımı Zor mu?

Chihuahua bakımı sanıldığının aksine zor değildir. Zorluğun yanı sıra; çok da kolay değildir. Ortalama seviyededir. Rutin bir şekilde tarandığı ve banyo yaptırıldığı takdirde sorun yaşanmayacaktır.

Chihuahua Çok Havlar mı?

Chihuahua ırkı çok havlayan bir köpek ırkıdır. Gördüğü her şeye havlama potansiyeli vardır. Bu yüzden alırken bu detaya dikkat etmek sahibinin faydasına olacaktır. 

Şivava Fiyatları

Chihuahua - Şivava ırkı fiyatları 1.700 lira ile  8.000 lira arasında değişmektedir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //