Köpek CinsleriYorkshire Terrier kategorisinde 287 ilan bulundu.

Yorkshire Terrier

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Yorkshire Terrier Yavru 

Çok cesur ve korumacı bir köpek ırkı olan Yorkshire Terrier, özellikle yurtdışında oldukça popülerdir. Türkiye’de de her geçen gün gösterilen ilgi ve alaka artış göstermektedir. Küçük boyutlu olmasına rağmen, büyük bir kişiliğe sahiptir. Bu da ona olan ilgiyi direkt olarak artırmaktadır. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Yorkshire Terrier rehberimizle birlikte; bu ırka dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Yorkshire Terrier Özellikleri

Oldukça küçük boyutta olan Yorkshire Terrier, en sevgi dolu ırklardan biridir. İnsanlara olan adanmışlığı hayret ettirirken, zarif ve estetik görünümü hayran bırakmaktadır.
•    En küçük 2. Köpek ırkıdır. 
•    Boy yüksekliği ortalama olarak 18 santimetredir.
•    Ağırlığı ortalama 3,5 kilogramdır.
•    Tüy yapısı en önemli özelliğidir. Çok uzun ve ipek gibi yumuşak tüylere sahiptir.
•    Kuyruğu çelik mavisi, vücudunun diğer bölgeleri ise genellikle ten rengidir. Farklı renklerde görülmemektedir. 
•    Ters V şeklinde, uçları oval kulak yapısına sahiptir.
•    Burnu ve gözleri yuvarlaktır. Göz kapakları çok gergin değildir.
•    Gözleri tüylerinin ardında saklandığı için kendini pek öne çıkarmaz. 
•    Yüz yapıları kareyi andırmaktadır. 
•    Kafa bölgesindeki tüyleri uzatıldığında, uzun saç görünümü elde edilebilir. 

Yorkshire Terrier Karakteri

Yorkshire Terrier, oldukça şaşırtan bir karaktere sahiptir. Boyuna bakıldığında, “ne kadar da şirin bir köpek bu” diyebileceğimiz bu ırk; cesaretiyle şaşırtmaktadır. Bu cesareti yüzünden her ne kadar başına dert açsa da; asla vazgeçmez. Yabancı bir köpek gördüğünde, dilerse Dünya’nın en tehlikeli ırkı olsa direkt saldırgan tavır sergiler. Bu yüzden gezdirilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Tasmasız gezdirilmesi asla önerilmez. 

İnsana muhteşem bir bağ ile bağlıdır ve sahibini çok sevmektedir. Bu sebepten dolayı sahibinden ayrı kalmayı asla istemez. Eğer herhangi bir ayrılık yaşanırsa, psikolojik açıdan bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bunun için özellikle eve pek uğrama ve ilgilenme fırsatı olmayanlar için bu ırk önerilmez. Uyanık olması, onu kandıramayacağınız anlamına gelir. Ödül maması göstermek, sevecen tavır sergilemek onu çok az etkiler. Bu yüzden eğitimi zordur ve sabır gerektirir. Bağımsız ve inatçı bir karakteri vardır.

Yorkshire Terrier evde kaldığı esnada sık sık sahibinin kucağına atlar. Onu öpücüklere boğar. Dizinin dibinde yatmaktan son derece keyif alır. Bu özelliğiyle hem sahibini, hem de kendini muhteşem seviyede eğlendirir. 

Yorkshire Terrier Beslenmesi

Yorkshire Terrier özel bir ırktır. Dünya üzerindeki en küçük 2.ırk olması da; beslenmesinde çok dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Kesinlikle ve kesinlikle Premium marka mamalar hariç hiçbir şey verilmemelidir. Kemik, yağlı gıdalar, yemek artıkları; onun sindirim sistemine büyük oranda zarar verir. Bu da beraberinde birçok sorun yaşamasına sebep olur. Türkiye’de yeni yeni popüler olan bu ırk için, direkt ırk bazlı mama bulmak zordur. Bu yüzden şu süreçte genel köpek mamaları tüketilmesi yeterli olacaktır.

Farklı tat arayışlarına geçme süreci olabilir. Bu durumda yemeklerinize vs. çok sık bir şekilde gelecektir. Asla acıyıp, şefkat gösterip yemeğinizden bir parça vermemeli, onu köpekler için özel üretilen bisküvilerle beslemelisiniz. Fakat bunun da bir ayarı olmalı. Çünkü fazla bisküvi vermek küçücük olan bu ırkın, obezite sorunuyla mücadele etmesine yol açacaktır. Bu da direkt olarak yaşam şartlarını kısıtlayacaktır. Günde 1 adet verilmesi yeterlidir.

İnatçı ve bağımsız bir yapısı vardır. Ödül mamasıyla kandırmak zordur. Hatta o mamayı yiyene kadar her şeyi yapar, yedikten sonra sizi kandırır hiçbir şey yapmaz. Bunun için tüm eğitim bitmeden ödül maması vermeniz önerilmez. Çünkü 2. Ve 3. Mamayı da isteyecektir. Fakat bunu verdiğiniz takdirde sağlık sorunları baş gösterecektir. Vücudu o kadar zengin besin içeriğine karşı dayanıklı değildir ve sindiremeyecektir. 

Yorkshire Terrier Bakımı

Her ne kadar uzaktan bakıldığında bakımı oldukça zor görünse de; hiç zor değildir. İnce, ipeksi ve uzun tüylere sahiptir. Bu tüyler, düzenli tarandığı takdirde hiçbir sorun çıkarmaz. Haftada 2-3 kez taranması yeterlidir. Bu minik köpekler oldukça hareketli yapıya sahiplerdir. Bundan dolayı egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Günde birkaç saat dışarı çıkarılmalı ve egzersiz yaptırılmalıdır. Soğuğa karşı en duyarlı ırklardan birisi Yorkshire Terrier’dır.

Bundan dolayı soğuk havalarda kesinlikle ne balkona, ne de dışarı çıkarılmamalıdır.

Gerekmediği sürece yıkanmamalıdır. Yıkandığında ise hemen kurutulmalı, ıslak kalmamalıdır. Soğuktan etkilenir ve hastalanırsa, onun için çok zor bir süreç başlayacaktır. Sadece bu soruna yenik düşen çok sayıda Yorkshire Terrier vardır. Lütfen onu soğukta bırakmayın.

Kulak kiri, göz çapakları, tırnakları oldukça önemlidir. Her gün düzenli bir şekilde 2 kez kulakları kontrol edilmeli; kir varsa alınmalıdır. Kulak kiri alınırken kulak çöpü gibi yabancı maddeler kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler kiri daha da içeri itmektedir. Kulak kirinin alınma sebebi ise, enfeksiyon riski oluşturmasıdır.

Göz çapağı da aynı kulak kiri gibi günde 2 kez belirli aralıklarla kontrol edilmelidir ve varsa nemli bez yardımıyla alınmalıdır. Alırken bas – çek yöntemi kullanılmalı; yüzüne asla sürülmemelidir. Alan kişi de; temas etmemelidir. Çünkü mikrop riski olabilir.

Tırnakları düzenli bir şekilde kesilmelidir. Uzadığı takdirde patilerine zarar verecek; zaten hareketli olan bu ırkın hareket yeteneğini kısıtlayacaktır. Uzun tırnaklar, belirli bir süre sonra acı vermeye başlayacak ve bu ırkı huzursuz edecektir. 

Yorkshire Terrier Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Yorkshire Terrier hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Git gide popülerleşmesi, hakkındaki soruları artırmıştır. Peki; bu sorular ve cevapları nelerdir? İşte aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak S.S.S.’ler.

Yorkshire Terrier Kaç Yıl Yaşar?

Yorkshire Terrier ortalama olarak 13 – 16 yıl arası ömre sahiptir. Hassas bir ırk olan Yorkshire Terrier ırkının bakımlarını eksiksiz yapmalısınız. Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Sıcak ortamda muhafaza edip, soğuğa maruz bırakmamalısınız. Bunları yaparsanız; belirtilen ortalamalarda yaşayacaktır. Fakat dikkat edilmezse, çok erken bir şekilde aranızdan ayrılabilir.

Yorkshire Terrier Boyu Ne Kadardır?

Yorkshire Terrier Dünya’nın Chihuahua’dan sonra en küçük 2. Irkıdır. Boyutu ise ortalama olarak 18 santimetredir. Dişi ve erkeklerde boy aynı olmaktadır. Günümüz şartlarına göre bu boyut 2-3 cm aşağısı veya yukarısı olabilir. 

Yorkshire Terrier Apartmanda Beslenir mi?

Yorkshire Terrier, apartmanda beslenmeye en uygun köpek ırklarındandır. Fakat günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için sıcak günlerde en az 2-3 saat dışarı çıkarılıp gezdirilmelidir. Dışarıda bulunduğu esnada tasması asla bırakılmamalı ve tehlikelere karşı gözetilmelidir. 

Yorkshire Terrier Fiyatları

Yorkshire Terrier ırkının  2022 yılı fiyatları 3.500 lira ile 15.500 lira arasında değişmektedir .  bu değişiklerin sebebi, ırkın kendi içinde ayrılan boy ve kilo ölçüleri, secere durumu, yüz yapısı ve renk yapısı bu fiyatları konusunda değişime etkendir .

//$("#il_sec").load("///ajax.php?islem=il_sec&tip=filtre//"); //$("#ilce_sec").load("///ajax.php?islem=ilce_sec&ust=//&tip=filtre//"); //$('[data-toggle="tooltip"]').tooltip(); //$('.fiyat_mask').autoNumeric('init',{mDec:0}); //}); // //$("#filtre_panel_buton").click(function(){ // $(".filtre_sm_hide").slideToggle(500); //}); // //