Köpek CinsleriKafkas Çoban Köpeği kategorisinde 6 ilan bulundu.

Kafkas Çoban Köpeği

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Kafkas Çoban Köpeği Yavru

Kafkas çoban köpeği; bir yandan da Kars çoban köpeği olarak bilinmektedir. Kars ismini alması ise, genel olarak Doğu bölgelerinde kullanılmasıdır. Özellikle Kars, Ardahan, Artvin, Iğdır, Erzurum, Ağrı bölgelerinde sıklıkla görülmekte ve yetiştirilmektedir. Çoban köpeği kategorisinde en başarılı köpekler listesinde yer almaktadır ve özellikleri oldukça büyüleyicidir. Kafkas Çoban Köpeği ile ilgili tüm detayları, Patibul.com olarak hazırladığımız Kafkas Çoban Köpeği rehberimizle öğrenebilirsiniz.

Kars Çoban Köpeği

Kars çoban Köpeği Dağlık bölgelerde yaşamaya son derece uyumlu bir ırktır. Soğuk iklim onu neredeyse hiçbir şekilde etkilemez. Bu özellikleri ise; çok iyi bir çoban köpeği olmasını sağlamıştır. 
•    Son derece zeki ve kurnazdır.
•    Kafa yapıları büyük, vücuda göre iridir. Genellikle siyah renk görülmektedir. 
•    Burun uzunlukları orta seviyededir.
•    Ağızları büyüktür. Çene yapıları oldukça gelişmiştir. 
•    Dudaklarının iç kısmında siyah renk görülebilir.
•    Kulak yapıları sarkık şekildedir. 
•    Alın yapısı tamamen düzlük üzerine kuruludur. 
•    Kuyruklarında uzun tüyler ve kıvrım görülebilir. Kangalla benzer özellikler sergiler.
•    Tüyleri karışık ve kabarık görünmektedir.
•    Oldukça kuvvetli bacaklara sahiptir. 
•    Pençeleri iri ve güçlüdür.

Kafkas Çoban Köpeği Karakteri 

Kafkas Çoban Köpeği, sürü koruma sorumluluğu bulunan bir ırktır. Zekası ve gücünü birleştiren ve sürüyü en iyi şekilde koruyan ırklardan olan Kafkas Çoban Köpeği; son derece sadık bir ırktır. Sahibine itaat etmesi gerektiğini bilir ve asla istenmeyen bir şey yapmaz. Öyle ki, saldırıya geçeceği noktalarda alacağı tek komut, bu davranışını engelleyecektir.

Kars Çoban Köpeği Sadıklığıyla birlikte arkadaş canlısı bir köpektir. Özellikle kendi ırkından farklı köpeklere karşı saldırgan tavır sergilemez. Bu arkadaşlığı; tehdit görene kadardır. Eğer herhangi bir tehdit hissederse; saldırma eğilimi bulunmaktadır. Çoban köpeği olarak tercih edilme sebebi ise budur. Apartman yaşamına uygun bir köpek değildir, genel olarak bahçeli evlerde beslenmelidir.

Tasma takmaktan hoşlanmaz, çünkü bağımsız bir yapısı vardır. Bu yapıyı engellemek için yavruluk dönemlerinde tasma takılması gerekir. Böylelikle alışacak ve ileriki süreçte herhangi bir tepki vermeyecektir. 

Kolay eğitilebilir yapıda olması; onu akıllı bir köpek yapmaktadır. Komutlar, kısa süre içerisinde öğretilir ve dinlenmeye başlar. Eğitim verilirken ceza yöntemine başvurulmaması, ödül yöntemi tercih edilmelidir. Çünkü Kafkas Çoban Köpeği, ceza yönteminden hoşlanan bir ırk değildir. Asabidir. 

Kafkas Çoban Köpeği Beslenmesi

Kafkas Çoban Köpeği; yapısı ve diğer özellikleri sebebiyle oldukça yanlış beslenmektedir. Etin, ona çok büyük faydalar sağladığı söylenmektedir. Bu tamamen yanlış olmasa da; sindirim sistemi için uygun değildir. Kafkas Çoban Köpeği için özel olarak üretilen mamalar vardır. Bu mamalarla beslenmesi, hem günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamasını, hem de; şişmeden doymasını sağlayacaktır.

Et, kemik, fazla yağlı gıdalar ve bunların benzeri gıdalardan uzak tutulmalıdır. Çünkü sindirim sisteminde bu gıdalar sebebiyle problemler görülebilmektedir. Yani onun için en uygun beslenme şekli, Premium mama ile beslenmesidir. 

Kafkas Çoban Köpeği Bakımı

Kafkas Çoban Köpeği, fazla bakım ihtiyacı olan bir ırk değildir. Yılda 2 kez çok yoğun tüy dökmektedir. Bu dönemlerde tüylerini her hafta taramak; ölü tüyleri ortadan kaldıracak ve zaten var olan tüyleri daha güçlü, daha parlak gösterecektir.

Kars Çoban Köpeği Yoğun tüy dökme döneminin haricinde normal zamanlarda haftalık bir kez taranması yeterlidir. Tüy yapısı karışık olduğu için; tararken hassas davranmalı ve onun deri yapısına zarar verecek herhangi bir eylemde bulunulmamalıdır. Daha çok doğal ortamda bulunduğu için, tüyleri bit ve pireye karşı sürekli kontrol edilmelidir.

Kulak kiri, göz çapağı ve bunun yanı sıra tırnak bakımı oldukça önemli konulardır. İmkan varsa, her gün kulak kiri ve göz çapağı kontrolü yapılarak temizlenmelidir. Kulak kiri biriktiği ve kuruduğu takdirde enfeksiyon meydana getirebilir. Göz çapağı ise kuruduğunda deriyi yakabilir. Bunlarla birlikte tırnakları normalden yüksek seviyede uzamışsa; kesilmelidir. Çünkü hareket halindeyken patisine zarar vererek acı hissiyatı uyandırabilir. 

Kafkas Çoban Köpeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Kafkas Çoban Köpeği hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Daha çok sürü köpeği olarak kullanmak isteyenlerin sorduğu bu sorular için, Patibul.com olarak yanıt verdik. İşte Kafkas Çoban Köpeği ve hakkında sıkça sorulan sorular:

Kars Çoban Köpeği Kurdu Yenebilir mi?

Kafkas çoban köpeği, tek başına bir kurt sürüsünü yenebilecek kadar güçlü değildir. Fakat kıvrak zekası ve cesaretiyle kurtları püskürtme noktasında hemen hemen kangalla aynıdır 

Kafkas Çoban Köpeği Yasak mı?

Kafkas çoban köpeği kesinlikle yasak bir ırk değildir. İnsanlara karşı saldırgan tavır sergilemez. Bu sebepten dolayı tehlikeli ırklar sınıfında yer almamaktadır. Görevi ise sürü korumaktır.

Kafkas Çoban Köpeği mi, Kangal mı Daha Güçlü?

Aynı şartlar altında 2 köpek yetiştirilirse, kangal hem yapısal hem de beyinsel anlamda Kafkas çoban köpeğinden daha güçlü bir yapıya sahip olacaktır. Fakat Kafkas çoban köpeği, kangala çok yakın bir ırktır. Güçlerinin arasında %’lik denge kursak, kangal %2 daha güçlüdür. 

Kafkas Çoban Köpeği mi, Pitbull mu Yener? 

Kafkas çoban köpeği ve pitbull, karşılaştırılabilecek iki ırk değildir. Çünkü sınıfları farklıdır. Ayrıca ülkemizde pitbull tehlikeli köpekler arasında olduğu için yasaktır. Kafkas Çoban Köpeği ile karşılaştırılamaz. 

Yanlış kişiler, yanlış uygulamalarla bu 2 köpeği karşı karşıya getirdiğinde Kafkas çoban köpeği önde çıkacaktır. Çünkü cüssesi, ona muhteşem bir özgüven sağlamaktadır. Sadece düşünerek bile yenebileceği çok sayıda ırk vardır. Fakat; dövüşlerde kesinlikle kullanılmamalı, görevi dışarısında sürüklenmemelidir. Bu onu karakterinden vazgeçirip, saldırgan bir canlı haline çevirecektir. 

Kafkas Çoban Köpeği Fiyatları 2023

Çoban köpeklerinin en ihtişamlısından ve en güçlülerinden olan bu ırkın fiyatları 2023 yılında 8.000 lira 26.000 lira arasında değişmektedir bu değişimlerin bir çok sebebi vardır, fiziksel özellikler soyunun çobanlığa yatkın olup olmaması, secereli olup olmaması gibi.