Kedi İlanlarıScottish Straight kategorisinde 554 ilan bulundu.

Scottish Straight

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Scottish Straight Yavru

İskoç ırkından Scottish Fold ile kuzen olan Scottish Straight meraklılığı, sadakati ve zekâsıyla tanınır. Son derece özgüvenli ve girişken olan ırkın en sevdiği şey sahibini odadan odaya takip etmektir. Farklı ev ortamlarına kısa sürede ve kolayca alışan Scottish Straight kediler, iç ve dış mekânda yaşama uyumludur. British Straight adıyla da tanınan türün erkeği 6-8 kg. dişisi 5-6 kg. ağırlığındadır ve ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

Scottish Straight Özellikleri

Ev ortamına kolay uyum sağlayan Scottish Straigh Kediler, bu özellikleriyle her aile için uygundur. Sessizliğe ya da kalabalık ev ortamına hemen adapte olan ırk, bekâr kişilere de bebekli kalabalık ailelere de önerilir. Kucağa alınmaktan asla geri durmayan kediler, ilgiden hoşlanır. Dikkatini çeken nesnelere gözlerini diken ve sesine odaklanan Scottish Straightler tut-getir oyununa bayılır.

Eğlenceli oldukları kadar bir köşeye çekilerek uyumaktan büyük keyif alan ırk, hem sosyal hem de sahibine sadıktır. Orta büyüklükte dik kulaklarıyla tanınan Scottish Straightler, asil görünümleriyle dikkatleri üzerine toplamayı başarır.

 • Yuvarlak bir gövde
 • Yuvarlak bir yüz
 • Geniş aralıklı gözler
 • Düz, dik kulaklar

Scottish Straight  fiziksel özellikleri arasında sayılabilir. Bu tür kemikten yoğun olmayan orta boy kedi ırkına dâhil edilebilir.

Vücut: Sağlıklı bir Scottish Straight ortalama 6-8 kg. ağırlığa kadar çıkar. Tüyler kısa-uzun, renk ve desenleri değişiktir.

Kafa: Sevimli görünmelerinin en önemli sebebi yuvarlak kafa yapılarıyla uyumlu yuvarlak gözleri ve düz kulak yapılarıdır.

Gözler: Her kedide göz rengi farklı olabilirken yaygın olarak rastlanan renk bakırdır.

Bacaklar ve ayaklar: Kalın olmayan ve orta boy bacaklara yuvarlak hatlı patiler eşlik eder. Önde 5 ve arkada 4 parmağa sahiptirler.

Kuyruk: Tabanda kalın ve geniş olan kuyruk yapısı uca doğru sivrilir ve incelir. Scottish Straight kuyruk uzunluğu orta boydur yani vücutlarına göre ne uzun ne de kısadır.

Tüyler: Scottish Straight kedilerin tüy yoğunluğu düzenli bakıma ihtiyaç duymalarına neden olur. Sarı, gümüş gri, beyaz ve tekir rengi tüyler ve göz alıcı kürk deseni tüm gövdede, kafa ve bacaklarda da yaygındır.

Scottish Straight Kedisi Bakımı

Parlak ve yumuşak tüyleriyle dikkat çeken ırkın tüy bakımı özel ilgi ve rutin tarama ister. Düzenli tüy bakımı yapılan Scottish Straight kedilerinin tüy dökümü azalır. Bakımsız olmaktan hiç hoşlanmayan beyaz tüylü Scottish Straightler, daha sık kirlenir. Diş fırçalama alışkanlığı her kedi ırkında olduğu gibi bu ırk için de önemlidir. En az haftada 1 kere olmak üzere dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. İki haftada 1 kez tırnak bakımı yapılmalıdır.

Beslenme konusunda sıkıntı yaşamamak için profesyonel bir veteriner hekimden tavsiye alınmalıdır. Yapılacak kontrollerinin ardından vücudun ihtiyaç duyacağı mama önerisi sağlıklı ve uzun bir yaşam için son derece önemlidir.

Scottish Straight kediler kirli tuvaletten asla hoşlanmaz. Kedi kumları temiz tutulmayan tür, eğitim almış olsa dahi evin farklı yerlerini tuvalet olarak kullanabilir. Irkın genetik yatkınlığı olan hastalıklara karşı korunması ve gerekli görülen tedavi planının yapılması için veteriner gözetimi önerilir.

Scottish Straight Kedilerde Beslenme

İçerik bakımından zengin ve yüksek kalitede bir diyet, ırkı genetik yatkınlığa bağlı sağlık sorunlarından korur. Yavru, yetişkin ve yaşlı Scottish Straight kedilerin ihtiyaçları farklı olacağı için yaşlarına uygun mama tercihi yapılmalıdır.

 • Obeziteye meyilli olduğu bilinen ırkın beslenme planı bu nedenle iyi yapılmalı, aşırı mama tüketimi engellenmelidir.

Fazla kilo alan kediler kalp ve farklı sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Sağlıklı beslenmenin en önemli kriterleri düzenli öğün ve yeterli porsiyondur. Kedilerin günün her saati suyu hazır bulundurulmalıdır. Protein açısından zengin yaş mama markaları tercih edilebilir.

Scottish Straight Kedilerde Eğitim

Uysal ve sevecen bir yapıya sahip olan Scottish Straight kediler, her yere kolayca uyum sağlar. Yanına sadık bir dost arayanlara önerilen ırk, üstün zekâ seviyesiyle öne çıkar.

 • Gelen komutları doğru algılayan
 • Keyifle yerine getiren
 • Tut-getir oyunlarında usta kediler eğitilmeye ne kadar erken yaşta başlarlarsa elde edilecek sonuç o kadar başarılı olacaktır.

Tuvalet eğitimi kolay bir şekilde halledilen Scottish Straight kedilerin tırnak bakımı, tüy temizliği ve diş fırçalama süreci stressiz tamamlanır. Kolay eğitilebilen kediler üstün zekâları, av sürme potansiyelleri ve yolculuğa uyumlarıyla eğitilebilirlik açısından favoridir. Keyifli ve eğlenceli oyun önerileri arasında;

 • Atma, yakalama ve geri getirme
 • Kâğıt parçalama
 • Kutu içine girme
 • Işık yansımalarını yakalama sayılabilir.

Scottish Straightlerle oynarken toplar, renkli kutular, rulo kâğıtlar, ipler, tüyler ve ısırılabilen oyuncaklar tercih edilebilir.

Scottish Straight bakımı kolay mıdır?

Tecrübeli kedi severler veya ilk defa evcil hayvan edinenler için Scottish Straight bakımı son derece kolay ve keyiflidir. Tüy uzunluğuna göre düzenli bakımı yapılan ve sağlık kontrolleri ihmal edilmeyen kediler en ideal arkadaşlardır.

 • Düzenli tüy bakımı hemen her kedide görülen deri hastalıklarına karşı koruma sağlarken,
 • Kulak ve gözlerin doğru temizliği iltihap riskini en aza indirir.
 • Tırnak bakımı ve diş fırçalaması ihmal edilmemelidir.

Kontrolleri düzenli yapılan, sağlıklı büyüyen ve eğitilen kediler kendini her zaman iyi hisseder.

Scottish Straight nasıl bir kedidir?

Evde bakımı son derece keyifli olan ırk sahip olduğu karakteristik özelliklerle dikkat çeker.

Scottish Straight olumlu özellikleri: Sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Tüm gün evdeki tempoya ayak uydurur, sahibiyle yatar sahibiyle kalkar. Kendisine aynı tutumu sergileyen diğer evcil hayvanlara karşı da ılımlıdır.

Scottish Straight olumsuz özellikleri: Yabancılarla arası iyi olmayabilir. İlgisizlik halinde strese girebilen ırk için ilgi arsızı denebilir. Enerji patlaması yaşayan Scottish Straight kedileri, kucakta sevilmekten pek hoşlanmaz. Fiyat olarak diğer ırklarla karşılaştırıldığında daha maliyetlidir.

Scottish Straight ne kadar yaşar?

Ortalama ömürleri 8-15 yıl olan kedilerin ömrü yaşadıkları ortam, yeme alışkanlıkları, egzersiz sıklığı, bakım rutinleri ve sağlık kontrolleri gibi değişik etkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Scottish Straight kediler için bilinen ortalama yaşam süresi 15 yıldır.

Orijinal Scottish Straight nasıl anlaşılır?

Kedinin orijinal Scottish Straight olduğu fiziksel özelliklerinin yanı sıra oyun kabiliyeti, miyavlama, uysallık ve tüylerinden anlaşılabilir. Yuvarlak gövdeye eşlik eden yuvarlak bir yüz, geniş aralıklı göz yapısı, yuvarlak kafa, düz ve dik kulaklar, kısa bacaklar, tekir benzeri kürk deseni bu ırkın en ayırt edici özellikleri arasında sayılabilir.

Scottish Straight ev yaşamına uygun mudur?

Dik kulak yapısıyla asi bir görünüm kazanan Scottish Straightler, ev için ideal bir arkadaştır.

 • Apartman yaşamına uygunluğu
 • Acemi sahiplerle dostluğu
 • Sıcak ve soğuk havaya uyumu
 • Çocuklarla iletişim kalitesi
 • Yabancılara yakın olması
 • Kolay eğitimi ve
 • Sürekli oyun isteğiyle eğlenceli olan ırk, kedi almak isteyenlere tavsiye edilir.

Kişilikleri ve görünüşleriyle farklı olan kedi ırkları hakkında en doğru bakım önerileri konusunda uzman profesyonel veteriner hekimler tarafından verilebilir. Ev yaşamına kolay uyum sağlayan Scottish Straight kedi ırkı en ideal evcil kediler arasında gösterilebilir.

Scottish Straight Fiγatları 2023

Bu ırk kedilerin Fiγatları 2.000 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir . Bu değişimlerin sebebi renk ve secere durumuna bağlıdır . 2023 yılında ise bu fiγatlar 3.500 lira 17.000 lira arasında değişerek artış göstermiştir .

Scottish Straight Hangi Cinsle Eşleşir ? 

Bu Cins Kediler kalıtsal bir rahatsızlığa sahip olmadıkları için her cins kedi ile eşleşebilir ancak ırk özellikleri bozulabilir ırk özellikleri bozulmadan kendi cinsi yanısıra Scottish Fold ve British Shorthair cinsleri ile eşleşebilir ve çok güzel yavrulara sahip olabilirsiniz . Güzelmi güzel kibarmı kibar yavrular içinde patibul.com u ziyaret edebilirsiniz .