Köpek İlanlarıYorkshire Terrier kategorisinde 364 ilan bulundu.

Yorkshire Terrier

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Yorkshire Terrier Yavru 

Çok cesur ve korumacı bir köpek ırkı olan Yorkshire Terrier, özellikle yurtdışında oldukça popülerdir. Türkiye’de de her geçen gün gösterilen ilgi ve alaka artış göstermektedir. Küçük boyutlu olmasına rağmen, büyük bir kişiliğe sahiptir. Bu da ona olan ilgiyi direkt olarak artırmaktadır. Patibul.com olarak sizler için hazırladığımız Yorkshire Terrier rehberimizle birlikte; bu ırka dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Yorkshire Terrier Özellikleri

Oldukça küçük boyutta olan Yorkshire Terrier, en sevgi dolu ırklardan biridir. İnsanlara olan adanmışlığı hayret ettirirken, zarif ve estetik görünümü hayran bırakmaktadır.
•    En küçük 2. Köpek ırkıdır. 
•    Boy yüksekliği ortalama olarak 18 santimetredir.
•    Ağırlığı ortalama 3,5 kilogramdır.
•    Tüy yapısı en önemli özelliğidir. Çok uzun ve ipek gibi yumuşak tüylere sahiptir.
•    Kuyruğu çelik mavisi, vücudunun diğer bölgeleri ise genellikle ten rengidir. Farklı renklerde görülmemektedir. 
•    Ters V şeklinde, uçları oval kulak yapısına sahiptir.
•    Burnu ve gözleri yuvarlaktır. Göz kapakları çok gergin değildir.
•    Gözleri tüylerinin ardında saklandığı için kendini pek öne çıkarmaz. 
•    Yüz yapıları kareyi andırmaktadır. 
•    Kafa bölgesindeki tüyleri uzatıldığında, uzun saç görünümü elde edilebilir. 

Yorkshire Terrier Karakteri

Yorkshire Terrier, oldukça şaşırtan bir karaktere sahiptir. Boyuna bakıldığında, “ne kadar da şirin bir köpek bu” diyebileceğimiz bu ırk; cesaretiyle şaşırtmaktadır. Bu cesareti yüzünden her ne kadar başına dert açsa da; asla vazgeçmez. Yabancı bir köpek gördüğünde, dilerse Dünya’nın en tehlikeli ırkı olsa direkt saldırgan tavır sergiler. Bu yüzden gezdirilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Tasmasız gezdirilmesi asla önerilmez. 

İnsana muhteşem bir bağ ile bağlıdır ve sahibini çok sevmektedir. Bu sebepten dolayı sahibinden ayrı kalmayı asla istemez. Eğer herhangi bir ayrılık yaşanırsa, psikolojik açıdan bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bunun için özellikle eve pek uğrama ve ilgilenme fırsatı olmayanlar için bu ırk önerilmez. Uyanık olması, onu kandıramayacağınız anlamına gelir. Ödül maması göstermek, sevecen tavır sergilemek onu çok az etkiler. Bu yüzden eğitimi zordur ve sabır gerektirir. Bağımsız ve inatçı bir karakteri vardır.

Yorkshire Terrier evde kaldığı esnada sık sık sahibinin kucağına atlar. Onu öpücüklere boğar. Dizinin dibinde yatmaktan son derece keyif alır. Bu özelliğiyle hem sahibini, hem de kendini muhteşem seviyede eğlendirir. 

Yorkshire Terrier Beslenmesi

Yorkshire Terrier özel bir ırktır. Dünya üzerindeki en küçük 2.ırk olması da; beslenmesinde çok dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Kesinlikle ve kesinlikle Premium marka mamalar hariç hiçbir şey verilmemelidir. Kemik, yağlı gıdalar, yemek artıkları; onun sindirim sistemine büyük oranda zarar verir. Bu da beraberinde birçok sorun yaşamasına sebep olur. Türkiye’de yeni yeni popüler olan bu ırk için, direkt ırk bazlı mama bulmak zordur. Bu yüzden şu süreçte genel köpek mamaları tüketilmesi yeterli olacaktır.

Farklı tat arayışlarına geçme süreci olabilir. Bu durumda yemeklerinize vs. çok sık bir şekilde gelecektir. Asla acıyıp, şefkat gösterip yemeğinizden bir parça vermemeli, onu köpekler için özel üretilen bisküvilerle beslemelisiniz. Fakat bunun da bir ayarı olmalı. Çünkü fazla bisküvi vermek küçücük olan bu ırkın, obezite sorunuyla mücadele etmesine yol açacaktır. Bu da direkt olarak yaşam şartlarını kısıtlayacaktır. Günde 1 adet verilmesi yeterlidir.

İnatçı ve bağımsız bir yapısı vardır. Ödül mamasıyla kandırmak zordur. Hatta o mamayı yiyene kadar her şeyi yapar, yedikten sonra sizi kandırır hiçbir şey yapmaz. Bunun için tüm eğitim bitmeden ödül maması vermeniz önerilmez. Çünkü 2. Ve 3. Mamayı da isteyecektir. Fakat bunu verdiğiniz takdirde sağlık sorunları baş gösterecektir. Vücudu o kadar zengin besin içeriğine karşı dayanıklı değildir ve sindiremeyecektir. 

Yorkshire Terrier Kaç Yıl Yaşar?

Yorkshire Terrier ortalama olarak 13 – 16 yıl arası ömre sahiptir. Hassas bir ırk olan Yorkshire Terrier ırkının bakımlarını eksiksiz yapmalısınız. Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Sıcak ortamda muhafaza edip, soğuğa maruz bırakmamalısınız. Bunları yaparsanız; belirtilen ortalamalarda yaşayacaktır. Fakat dikkat edilmezse, çok erken bir şekilde aranızdan ayrılabilir.

Yorkshire Terrier Apartmanda Beslenir mi?

Yorkshire Terrier, apartmanda beslenmeye en uygun köpek ırklarındandır. Fakat günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için sıcak günlerde en az 2-3 saat dışarı çıkarılıp gezdirilmelidir. Dışarıda bulunduğu esnada tasması asla bırakılmamalı ve tehlikelere karşı gözetilmelidir. 

Yorkshire Terrier Fiyatları 2024

Yorkshire Terrier ırkının  2024 yılı fiyatları 6.500 lira ile 17.500 lira arasında değişmektedir .  bu değişiklerin sebebi, ırkın kendi içinde ayrılan boy ve kilo ölçüleri, secere durumu, yüz yapısı ve renk yapısı bu fiyatları konusunda değişime etkendir .

Yorkshire Terrier Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Yorkshire Terrier, sevimliliği, enerjisi ve zeki kişiliğiyle bilinen özel bir köpek ırkıdır. Yorkshire Terrier'ın bakımı, davranış özellikleri, sosyal ihtiyaçları ve diğer önemli konular hakkında merak edilen soruları bu bölümde yanıtladık.

1

Yorkshire Terrier Evde Bakıma Uygun mu?

Yorkshire Terrier yavrusu köpekler oldukça iyi huylu karakter ayrıcalıkları ile evlerde ve apartman dairelerinde bakıma uygundur.
2

Yorkshire Terrier Köpekleri Isırır Mı?

Genel olarak, Yorkshire Terrier ırkı saldırgan değildir. Bu yüzden iyi sosyalleştirildiklerinde uyumlu ve sevecendir. Ancak, her köpekte olduğu gibi, uygun eğitim ve sosyallik eğitimleri eksikse ısırma davranışları görülebilir.
3

Yorkshire Terrier Soğuğa Dayanıklı Mı?

Yorkshire Terrier, küçük boyutları ve ince tüy yapısı nedeniyle soğuk hava koşullarına karşı hassas olabilir. Soğuk hava şartlarına maruz kalmadan önce, uygun giyim ve barınma önlemleri alınması önemlidir.
4

Yorkshire Terrier Nelerden Hoşlanır?

Yorkshire Terrier'lar genellikle sevgi dolu ve enerjik köpeklerdir. Oyun, sevildiklerini hissetme, kucaklanma ve kısa yürüyüşler gibi aktivitelerden fazlası ile hoşlanırlar. Oyun delisi olan bu köpekler, oyuncaklarla zaman geçirmekten de mutlu olurlar.