Köpek İlanlarıSamoyed kategorisinde 200 ilan bulundu.

Samoyed

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Samoyed Yavru

Samoyed, bembeyaz tüy yapısıyla büyüleyen ırklar listesinde ilk sırada yerini almaktadır. Kuzey’in getirdiği soğukları, sevimliliğiyle ısıtan Samoyed ırkı, oldukça özel bir ırktır. Gülerken kısılan gözleri, şirin mi şirin kulaklarıyla sizi oldukça eğlendirecektir. Hazırladığımız Samoyed rehberiyle birlikte, bir işçi sınıfı köpeği olan bu ırka dair tüm detayları öğrenebilirsiniz. İşte o özel ırk ve özel sırları…

Samoyed Özellikleri

Samoyed ırkı, tüy yapısıyla öne çıkan bir ırktır. Oldukça dolgun ve parlak tüy yapısı, onun Türkiye ve diğer ülkelerde bu denli popüler olmasını sağlamıştır. 
•    Erkekler için ortalama boy aralığı 53 – 60 cm’dir. Dişilerde bu değer 48 – 53 cm aralığı olarak kendini gösteriyor.
•    Erkekler için ortalama ağırlık 20 ila 30 kg aralığındadır. Yine aynı şekilde dişilerde ise 15 – 22 kg arası ağırlık oranı bulunmaktadır.
•    Beyaz, Beyaz – Krem olmak üzere 2 farklı renk seçeneği vardır.
•    Ortalama olarak 12 ila 14 yıl arası yaşam süresine sahiptir.
•    İşçi sınıfına dahil bir ırktır.
•    Kama şeklinde kafa yapısına sahiptir.
•    Burnun yan kısmı orta uzunluktadır.
•    Kendine has gülüşü vardır. Bu gülüşün ismi ise “Samoyed Smile”dır. 
•    Oldukça koyu renkli gözleri vardır.
•    Göz yapısı badem biçimlidir. Göz çevresi ise siyah renktedir. 
•    Kuyruğu görece uzun yapıdadır ve bolca tüy kaplıdır.
•    Tetikte olduğunda, ya da heyecanlıyken kuyruk ileri doğru ya da hafif yana doğru kıvrılır.
•    Çift katmanlı kürk yapısına sahiptir. 

Samoyed Karakteri

Samoyed, oldukça arkadaş canlısı karaktere sahip bir ırktır. Genelde bu köpekle ilgili konuşulurken; derdi tasası olmadığından bahsedilir. Çünkü oldukça keyifli bir yaşam tarzına sahiptir. Onun üzgün olduğunu görmek neredeyse mümkün değildir.

Ailenin her üyesiyle çok sıkı bir bağ içerisindedir. Fakat doğal olarak bir üyeyi dominant görür. Dominant gördüğü üyeye ise oldukça sıkı bir bağla bağlıdır. Sadakati ise şaşırtacak seviyede fazladır. Öyle ki; sahibi ne yaparsa yapsın, ona şirinlik yapmaktan asla vazgeçmeyecektir.

Her ne kadar bu denli sevecen ve bağlı bir köpek olsa da; eğitim konusunda bağımsızdır. İnatçı bir kişiliğe sahiptir. O yüzden bu ırka eğitim vermek biraz zor olacaktır. Çoğu Samoyed kendi başına gezinmeyi ve egzersiz yapmayı sever. Fazla ayakta durmak onlar için oldukça yorucudur. Bu yüzden günün büyük bir bölümünü oturarak ya da yatarak geçirebilirler. 

Eğer zamanında sosyalleştirme eğitimi verilirse, yabancılara karşı müthiş seviyede iyi bir tavır sergilerler. Fakat sosyalleştirme eğitimi tam anlamıyla verilmediyse; bu bir tık zor olabilir. Fakat yine de belirli bir ısınma dönemi sonra yabancılara alışacaktır. 

Diğer köpek ırkları ve evcil hayvanlarla iyi bir şekilde anlaşabilmektedirler. Onlar için bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu ve bunun gibi özelliklerle birlikte apartman hayatına da oldukça uygun bir köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz. 

Samoyed Beslenmesi

Samoyed beslenmesi için günümüzde birçok Premium mama markası özel mamalar üretmektedir. Fakat Türkiye şartlarında ırka özel bu mamalara ulaşmak pek kolay değildir. Bunun için; köpekler için genel olan mamalar tercih edilebilir. Fakat bu mamaların da Premium markalı olmaları gerekir. Yani merdiven altı tabiriyle üretilen markasız ya da açık mamalardan uzak durulmalıdır. Premium adı altında bahsettiğimiz mamalar, zengin besin içeriği sunarlar. Bu sayede de köpeğin günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı eksiksiz bir şekilde karşılanır. Bunun için tercih edilmesini önerdiğimiz tek mama çeşidi bu mamalardır.

Köpeğiniz sürekli olarak aynı mamayı tüketmekten sıkılmayacaktır. Bu anlamda insanlar gibi düşünmezler ve önlerine ne koyulursa yiyebilirler. Onun için farklı tat arayışlarına girmeniz lüks olacaktır. Eğer kendinizi bu noktada zorunlu hissediyorsanız haftada birkaç kez köpekler için özel olarak üretilen bisküvilerden verebilirsiniz. Bu bisküviler, obeziteye sebep olabildiği için çok fazla verilmemelidir.

Sanılanın aksine kemikler, köpeklere çok yüksek oranda zarar vermektedir. Bunun için bir köpeğin olabildiği kadar kemikten uzak tutulması gerekir. Çünkü özellikle uzun süre tüketim veya kemirmede sindirim sisteminde ciddi problemler meydana gelebilir. 

Samoyed Bakımı

Samoyed tüy döken ırklar arasında yer almaktadır. Fakat tüylerini çok yoğun bir şekilde değil, azar azar dökmektedir. Bu da ev içerisinde neredeyse hiç sorun yaratmamaktadır. Sadece her yıl 2 kez yoğun tüy dökme seanslarına sahiptirler. Bu dönemlerde haftada birkaç kez taranmaları yeterli olacaktır. Diğer dönemlerde ise haftada bir kez taranmalıdır. İhtiyaç durumunda yıkanabilir bir ırktır. Suyu oldukça sever ve yüzmekten çok hoşlanır. Bundan dolayı yıkanma konusunda sorun yaşatmayacaktır.

Samoyed ırkında, diğer ırklarda da olduğu gibi kulak ve göz bakımı oldukça hassas ve önemli bir detaydır. Çünkü kulaklarda oluşabilecek herhangi bir kir; kısa süre içerisinde alınmazsa enfeksiyona sonuç verebilir. Bu da direkt olarak beyin vs. organlara geçeceği için, tümör oluşumunu tetiklemektedir. Gözlerdeki çapaklar, nemli bez yardımıyla alınmalıdır. Aksi takdirde göze temasıyla birlikte olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Samoyed ırkına mensup köpeklerin tırnak bakımı haftada bir yapılmalı ve doğal bir şekilde aşınmadıysa kesilmelidir. Aksi takdirde yürüdüklerinde ve koştuklarında; kısaca hareket ettiklerinde onlara acı verecektir. 

Samoyed Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Samoyed ırkı ile ilgili sıkça sorulan soruları aşağıda listeledik. Patibul.com olarak hazırladığımız soru – cevap listesine aşağıdan ulaşabilir, kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Samoyed Tıraş Edilir mi?

Samoyed tıraş edilebilen bir ırktır. Fakat tüyleri çok uzamadığı sürece tıraş edilmesi önerilmez. Çünkü yoğun tüy dökme dönemlerinde tüy uzunluğu eşitlenmekte ve yenilenmektedir. Sadece; eşit bir şekilde dökülmediği durumlarda tıraşla düzeltme yaptırmak mantıklı olacaktır.

Samoyed Ömrü Ne Kadar?

Samoyed ömrü ortalama olarak 12 ila 14 yıldır. Ömrü; bakım ve beslenmesinin nasıl yapıldığına göre değişir. En iyi şartlarda bakıldığı takdirde 14 yıl boyunca aralıksız olarak yaşayacaktır. Kronik rahatsızlık sayısı çok fazla değildir ve bağışıklığı güçlüdür. Bu da ona daha rahat bir yaşam sunmaktadır. 

Samoyed Nereli? 

Samoyed, adından da anlaşılacağı üzere Kuzey’e ait bir köpektir. Sibirya’da ikamet eden Samoyedlerin adını almıştır. Kariyerine başladığı yer de dolayısıyla Rusya / Sibirya’dır. 

Samoyed Fiyatları 2023

Samoyed yavru köpek fiyatları 2023 yılında 5.500 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir bu fiyat değişikliğine sebep olan bir çok unsur vardır, bunların başlıca sebepleri secere durumu safkan olup olmadığı, yaşı, eğitim durumu soy hattı gibi bir çok etken vardır, bu samoyed dişi ve erkekleri karakter olarak birbirlerinden çok farklı değildir bir samoyed yavru satınalırken bizce önceliğiniz sağlığı olmalıdır . Bu ırkın beyazdan başka rengi yoktur .

Samoyed Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Samoyed kar beyazı tüylere sahip bir güzellikte olduğu için girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çeken bir köpek cinsidir. Ayrıca herkesle iyi anlaşabilen Samoyedi yakından tanıyalım.

1

Samoyed ev için uygun mu?

Bu türün geniş bir bahçeli evde yaşaması sağlığı açısından en iyisi olur.
2

Samoyed sadık mıdır?

İyi huylu ve eğlenceli olan Samoyed sahibine sadık bir köpektir. Bu yüzden Samoyed köpeği sahibi ile oyun oynamak ve vakit geçirmek ister.
3

Samoyed kedilerle anlaşır mı?

İyi huylu olduğu için anlaşması kolaydır. Çok sıkılmadığı takdirde kediler ile aynı ortamda geçinebilir.
4

Samoyed apartmanda bakılabilir mi?

Uygun koşullar sağlandığında apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilir. Günümüzde bir çok kişi bu popüler ırkı sahiplenerek kolayca apartmanda bakımını yürütmektedir.
5

Samoyed eğitimi zor mu?

Samoyed ırkı zeki ve köpeğin hızlı öğrenme kabiliyetleri vardır. Ancak eğitilmesi zordur ve eğitim sırasında tavrınız önemli olup köpeği sıkmamanız gerekir.
6

Samoyed çok havlar mı?

Samoyed köpek cinsi enerjik ve hareketli yapısı ile ortamda onu rahatsız edebilecek durumlarda havlar.