Kedi CinsleriSibirya Kedisi kategorisinde 1 ilan bulundu.

Sibirya Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Sibirya Kedi

Sibirya Kedisi dikkat çeken bir görünüme sahip kedi ırkıdır. Hoş ve sevecen kişiliği nedeniyle tam bir evcil kedi olup dünya çapında oldukça popülerdir. Sibirya kedisi olarak bilinmesiyle soğuktan korunması amacıyla ırkın çok uzun ve gür tüyleri bulunur. Zorlu ortamlara karşı kaslı ve güçlü kemik yapısı sayesinde son derece dayanıklı bir duruş sergiler.

Orman kedisi olarak bilinen Sibirya kedisi en büyük evcil kedilerdendir. Fiziksel özellikleri nedeniyle vahşi bir görünüm sergileseler de özlerinde sakin, sevecen ve oldukça sosyal bir karakterleri bulunur. Vahşi ormanlarda büyüyerek insanların yaşamına giren kedi ırkı evcilleştirilmiş en büyük kedi ırkıdır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya kedisi fiziksel özellikleri yanı sıra karakteristik özellikleriyle de dikkat çeken evcil bir türdür. Neşeli, zeki ve oyuncu bir ırk olan Sibirya kedisi özellikleri;

● Sibirya kedileri yüzme yetenekleri ve suyu sevmesiyle ön plana çıkan bir ırktır.

● Ortalama yaşam süreleri 10-18 yıl arası olup olgunlaşmaları 5 yıl kadar sürer.

● Ağırlıkları 3-8 kg arası olan kedi ırkının boyları 30 cm civarındadır.

● Kulakları yuvarlak ve büyük, göz renkleri yeşil, mavi, altın ya da bakır tonlarındadır.

● 3 katmanlı bir kürk yapıları olup soğuğa karşı dayanıklı vücutları bulunur.

● İnsanlara çok düşkün olan ırkın yalnız bırakılmamaları gereklidir.

● İnsanlar, çocuklar ve diğer tüm canlılarla çok iyi anlaşırlar.

● Suyu sever ve ıslanmaktan korkmazlar.

● Apartman yaşamına ve ev ortamına kolaylıkla uyum sağlarlar.

● Miyavlama ve ses çıkarmak en sevdiği huylarıdır. Hırçın tavırları bulunmaz.

● Akıllı ve temkinli bir kedi ırkıdır. Dışarıda bırakıldığında kolaylıkla evini bulabilir.

● Açık alanlarda olmayı sever ve ağaçlara tırmanma konusunda yeteneklidir.

● Hareketli, atik ve oldukça aktif bir yapıları bulunur.

● Alerji yapmayan kedi ırkları arasında yer alarak hipoalerjenik bir kedi türüdür.

Sibirya Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

Sibirya kedisi evcilleştirilmiş en uysal kedi ırkıdır. Diğer tüm kedilerde olduğu gibi Sibirya kedisi bakımı da özenli ve aynı şekilde yapılmalıdır. Uzun tüylere sahip olmasından dolayı tüy bakımları düzenli bir şekilde yapılarak rutin halde fırçalanmalıdır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde çok tüy dökmelerinden fırçalama sıklığı arttırılmalıdır.

Çok titiz olmalarından dolayı banyo ihtiyaçları pek bulunmaz. Suyu sevmeleri göz önünde bulundurularak kirlenmeleri durumunda yıkanabilir. Kumlarının sıklıkla değiştirilmesi faydalı olacaktır. Tüylerinin banyodan sonra uzunluğu nedeniyle mutlaka kurutma yapılmalıdır.

Beslenmeleri protein ve günlük ihtiyaçlarının karşılanacağı şekilde olmalıdır. Sağlık durumları ve yaşına uygun bir şekilde besleyici mamalarla beslenmeleri önerilir. Özellikle beslenmeleri konusunda yaşları oldukça büyük bir etkendir. İhtiyaç duyulan yararlı besinleri mamalarla karşılaması gelişimi ve sağlığı açısından önem taşır. düzenli bir şekilde kaliteli içerikli mamalarla beslenmelidir. Dayanıklı bir ırk olmasından herhangi bir kalıtsal hastalığı bulunmaz. Bu nedenle beslenmeleri ve bakımları düzenli bir şekilde yapılması durumunda uzun süre yaşayabilirler.

Sibirya Kedisi Fiyatları

Sibirya kedisi fiyatları taleplerin yüksek olmasından birçok etkene bağlı bir şekilde yükselmektedir. Fiyatların değişken olmasında en büyük etken ideal bir kedi olması iken yaşı, cinsiyeti, eğitimi gibi etkenlerden dolayı da farklılaşabilir. Bu nedenle mutlaka öncesinde yuva olunabilir mi kararı verilmeli sonrasında sahiplenilme olmalıdır.

Uygun ortamlarda ve bakımlarının düzenli yapılmasıyla uzun süre yaşayabilen Sibirya kedisi fiyatları yetişkin olanlarda 3500-7000 TL arasındadır. Yavru ve yetişkin kedilerde farklı fiyatlandırmalar yapılırken diğer özellikleri de etkili olur. Bu nedenle mutlaka yetkili yerlerden satın alınması ya da sahiplenilmesi önerilir. Satın alırken kedi ırkı hakkında bilgilerin detaylı bir şekilde alınması hem kedi hem de sahibi açısından oldukça avantaj sağlar.

Sibirya Kedisi Yavru

Sosyal ve oldukça cana yakın bir ırk olan Sibirya kedisi yavru olduğu dönemlerde sahiplenilirse evde beslenmesi son derece ideal olur. Yetişkin olduğu dönemlerde eğitim alması ve eve alışması zaman alırken zorlanma yaşanmaz. Ev halkı ve diğer tüm canlılarla iyi iletişim yetenekleri bulunur. Bu nedenle evde başka canlının olması kendini rahatsız etmez. İlgi görmeyi severler ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sibirya kedisi yavru fiyatları yoğun talep alan bir kedi olmasından yüksektir. Sibirya kedisi ilanları genel olarak 2000 TL- 3500 TL arası değişen bir fiyat politikasına sahip Sibirya kedileri Türkiye’de yoğun talep gören bir ırktır.

Evcilmarketim
Footer