Kedi CinsleriVan Kedisi kategorisinde 17 ilan bulundu.

Van Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Van Kedisi Yavru

Van Kedisi, bir gözünün diğerinden farklı bir renkte olması ile ünlenmiştir. Bunun dışında bembeyaz tüyleri ve yumuşak vücudu ile de görenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Yapı olarak çok esnek bir iskelet sistemine sahip olan Van Kedisidiğer kedi ırkları içerisinde nadir bulunan bir cins olarak tanınır. Bakışları oldukça yumuşak ve derindir. Bunun yanı sıra oyunculuğu ve meraklı yapısı ile de karakterini öne çıkartmaktadır. 

Kişilik Ve Karakter Özellikleri

Van Kedisi Türk kedisi olarak da bilinmektedir. Orta Doğu’dan gelen cins bir kedi ırkıdır. Van Kedisi genellikle Türkiye’de rakımı yüksek olan ve dağlık bölgelerde daha fazla yaşamaktadır. Özellikle Van Gölü ve çevresinde yaşadıkları bilindiği için adını da bu bölgeden dolayı almıştır. Van Kedisi vücut olarak çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu esnekliği aynı zamanda çok daha sağlam ve güçlü bir vücuda sahip olmasının da en önemli nedenlerinden biridir. Yere oldukça sert bir şekilde basan bacaklara sahip olan Van Kedisi güçlü bir kedi ırkı olarak tanınır. Yavru iken Van Kedisi sahiplenecekseniz tam erişkinlik dönemine 3 ile 5 sene arasında ulaşabilecektir. 

Van Kedisi’nin diğer pek çok kedi cinsinden ayrılan en önemli özelliklerinden birisi de suyu oldukça sevmesidir. Çok sıcak kanlı nazik ve sevgi dolu bir kedi olmasının yanı sıra yüksek zekaları ile de ön planda yer alırlar. Çok hareketli bir yapıya sahip olarak tanınan Van Kedisi uysal olduğu zamanlar dışında sürekli sahibi ile oyun oynamak isteyecektir. Van Kedisi’nin sürekli oyun oynaması ve hareket etmesi aslında kendi iskelet sistemi için de oldukça faydalıdır. Bunun için de diğer pek çok kedi türüne göre Van Kedisi’nin yaşadığı yerin biraz daha geniş bir alan olmasına dikkat edilmelidir. 

Sahipleri ile sürekli oyun oynamak istiyor olsalar da en sevdikleri şeylerden birisi de sahiplerinin kucağında yatmak ve dinlenmektedir. Oldukça akıllı bir kedi türü oldukları için de sahiplerini hemen benimserler ve ona sevgi ve saygı duyarlar. Uzun süreler boyunca kucakta yatma alışkanlığı yoktur. Belirli bir zaman sonra sıkılacak ve oyun oynamak isteyecektir. Van kedileri sürekli olarak ve fazla şekilde ses çıkartabilirler. Aslında bu sesler sahipleri ile etkileşime geçebilmek içindir. Oldukça tiz bir ses tonuna sahiptirler. Su ile olan yakınlıkları da diğer kedi cinslerine göre çok daha fazla olduğu için Van Kedisi cinsi bu özelliği ile insanları da şaşırtmaktadır. 

Oyuncu bir kedi cinsi oldukları için yüksek bir enerjiye sahiptirler. Bunun için özellikle yavruluk döneminden sonra onun enerjisine ayak uydurmanız sahibi olarak biraz zaman alabilir. Van Kedisi sahipleri genellikle sıcakkanlı ve uyumlu bir kedi cinsi olarak tanımlamaktadırlar. Sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Bunun için de bağışıklık sistemlerinin kuvvetli olması sık sık hastalanmalarının da önüne geçer. Sahipleri ile sürekli olarak iletişimde kalmak isterler. Ayrıca sahipleri tarafından ilgisiz ve sevgisiz bırakıldıklarında da üzülerek psikolojik olarak etkilenirler. 

Van Kedisi cinsi çok hızlı bir şekilde hem sahiplerine hem de yaşadıkları ortama uyum sağlayabilir ve alışabilir. Bunun için de geçici bir süreliğine farklı bir yerde kalıyor olsa da yeni gideceği yere alışmakta da zorlanabilir. İnsanlarla en fazla iletişime geçen kedi cinsi olarak bilinirler. İnsanlar ile çok yakın bir bağ kurdukları için de sürekli olarak temas etmek ve sahibinin kucağında yatmak ister. Van Kedisi sahibi iseniz sizin sevginiz ve ilginiz onun bir ömür boyu mutlu olması için yetecektir. 

Van Kedileri de tıpkı Bengal kedileri gibi suya karşı ilgi duymaktadır. Genellikle kedi cinslerinin pek çoğunun sudan kaçma eğilimleri bulunmaktadır. Ancak Van Kedileri bu konuda pek çok kişiyi şaşırtacak derecede suya ilgi duymakta ve sevmektedir. Özellikle pek çok Van Kedisi sahibi akan suyu izlediklerine şahit olduklarını dile getirmektedir. Bunun için de hem su ile oynamayı hem de banyo yapmayı oldukça severler. Banyo yaparken eğlendiklerini ve oyun oynadıklarını bile görebilirsiniz. Belirli bir zaman sizi gözlemleyerek kapalı olan bir musluğu bile açmayı öğreneceklerdir. 

Van Kedileri sadece bu özellikleri ile değil fiziksel özellikleri ile de dikkat çeken bir kedi cinsidir. Özellikle gözlerinin birinin mavi diğerinin de kehribar rengi olması ile tüm kedi cinslerinden ayrıt edilmektedir. Neredeyse bir ceviz büyüklüğünde olan büyük ve iri gözlere sahiptirler. Ayrıca Van Kedilerinin altıncı his olarak da en güçlü hislere sahip olan kedi türü olarak bilindiğini de belirtmek gerekir. Özellikle yaşadığı yerde mutsuz ve üzüntülü birisi var ise onu teselli etmek ve enerjisini yükseltmek için onunla oyun oynamak isteyecektir. Kucağına yatarak üzüntüsünü gidermeye de çalışabilir. Van Kedileri ayrıca sosyal bir hayvan olarak da bilinirler. Eğer farklı cins kediniz daha var ise onunla da uyumlu bir şekilde arkadaş olacak ve oyunlar oynamak için uğraşacaktır. 

Tarih

Van Kedilerinin geçmişinin Nuh’un Gemisi’ne kadar uzandığı düşünülmektedir. Van Kedileri genellikle Ağrı Dağı’nın güney kısmında yer alan Van Gölü çevresinde yaşamaktadır. 

Türk Van kedisi olarak da bilinen bu cins kedilere sadece ülkemizde değil Rusya, İran ve Irak gibi çeşitli ülkelerde de rastlanılmaktadır. Van kedileri suyu oldukça sevdikleri için aynı zamanda yüzmeyi de severler. Özellikle sıcak yerlerde yaşıyorlar ise su ile daha fazla içli dışlı oldukları da görülmektedir.

Özellikle Van Gölü ve çevresinin yaz mevsiminde 40 dereceyi bulan sıcaklıklara sahip olduğu bilinmektedir. Bu civarda yaşayan Van Kedileri de yaz mevsiminde biraz daha serinlemek için suya kendilerini alıştırmışlardır. Van kedilerinin suya nasıl bu kadar alıştıklarının ve sudan korkmamalarının nedeni de bu şekilde açıklanabilir. 

Van kedilerinin suyu bu kadar sevmesi ile ilgili düşünülen bir diğer teori ise şu şekildedir:

Van kedileri doğası gereği hem avlanırlar hem de içgüdüleri ile hareket ederler. Bunun için de yaşadıkları yerde beslenmek için herhangi bir canlı bulamadıklarında balık avlamış olabilecekleri düşünülmektedir. Evcil kedilerin neredeyse pek çoğu sudan korkmakta hatta nefret etmektedir. Van kedileri ise su ile ilgili yakınlıkları göz önünde bulundurularak diğer cins kedilerden ayrılmaktadır. 

Van kedisinin Van Gölü civarına tam olarak ne zaman geldiği ile ilgili net bir tarih bilinmemektedir. Ancak bazı eserlerden anlaşıldığı üzere milattan önce 5000 yıllarına kadar dayanan bir geçmişi olduğu söylenebilir. Binlerce yıldır ülkemizde yaşayan Van kedilerine eski dönemlerden kalan hayvan figürlerinde, eşyalarda da rastlanılmaktadır. Van kedisinin resminin tarihte ilk olarak milattan sonra 1095 yılında görüldüğü de raporlanmıştır. 

1955 yılında iki tane İngiliz turiste ülkemizden 2 adet Van kedisi verilmiştir. Ancak Van kedisi sadece bizim ülkemize has bir kedi değildir. Pek çok ülkede de tanınmaktadır. Kökeninin tam olarak bilinmesi için de o dönem bir araştırma da yapılmıştır. Kedileri ülkesine götüren turistler bölge halkı ile Van kedisini de tanıştırmıştır. Daha sonda İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve oradan da Amerika’da da Van kedisi tanınmaya başlamıştır.

1900’lü yılların sonuna gelindiğinde ise Van kedileriAmerika’da tamamen bilinen bir kedi ırkı olarak ön plana çıkmıştır. Oldukça nadir bir kedi cinsi olduğu için de popülaritesi de hızlı bir şekilde artmıştır. Günümüzde de en çok tercih edilen ve beslenen kedi cinsi olarak ön olanda yer almaktadır. Ancak günümüzde bazı kedi sahipleri tarafından farklı cins kediler ile çiftleştirildiği için de neslinin tükeneceği düşünülmektedir. Bunun için de Van kedilerinin genetik yapıları koruma altına alınmıştır. Onlar için özel bir bakım evi kurulmasının yanı sıra Van kedilerinin artık ihraç edilmesine de kesinlikle izin verilmemektedir. 

Van Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Diğer pek çok kedi cinsi ile karşılaştırıldığında Van kedilerinin vücutlarının biraz daha farklı bir yapıda olduğu görülür. Orta derecede uzunluğa sahip olan vücutları oldukça sağlamdır. Gövdesi daha geniştir. Göğüs bölgesi derin ve geniş olduğu için de Van kedilerinin iskelet sisteminin gelişim süreci yaklaşık olarak 3 yılı bulabilmektedir. Erkek ve yaşı biraz daha büyük olan Van kedilerinin hem boyun hem de omuz kısımlarında dişilere göre kas gelişimleri dikkat çekmektedir. Fizyolojik olarak ise Van kedilerinin omuzlarının en az kafalarının genişliği kadar olması gerekir. Çok esnek ve kıvrak bir iskelet sistemine sahiptirler. Tüy yapıları orta uzunlukta ve yoğundur. Bu yüzden çok zayıf veya çok şişman görünmemektedirler. 

Kafa

Van kedilerinin kafa yapılarına bakıldığında biraz daha büyük bir yapıda oldukları söylenebilir. Ancak vücutları da büyük olduğu için kafalarının yumuşak hatları sayesinde orantılı bir görünüme sahiptirler. Yüz bölgelerinde elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Burun kısmı üçgen olmakla birlikte ağızlarının yuvarlak yapısı da hemen dikkat çeker. Çene yapıları oldukça sıkı ve güçlüdür. Gözlerinin altındaki eğim ise Van kedilerinin kendine has özelliklerinden biridir.

Kulaklar

Van kedilerinin kulak yapılarının vücut ölçülerine göre biraz daha büyük olduğu bakıldığında da fark edilmektedir. Ancak normal bir kedi cinsine göre orta büyüklükte bir kulağa sahip oldukları söylenebilir. Kulak yapıları dışa dönük ve biraz daha yüksektir. İç kenar kısımlarından hafif bir şekilde dışarıya doğru açılmaktadır. Yuvarlak hatlı olan kulakları kama şeklindedir. Van kedileri yeni doğduğu zaman iki kulağının arasında birkaç adet siyah benek hemen göze çarpmaktadır. Ayrıca Van kedileri ile ilgili en çok bilinen yanlış bilgilerden biri de kulaklarının duymadığıdır. Bu bilgi sadece bir şehir efsanesidir. Van kedilerinin kulakları duymaktadır. 

Gözler

Kedi cinslerinin hepsinin arasında kesinlikle gözlerinin güzelliği ile ön plana çıkan nadir kedilerden biridir. Van kedisi gözlerinin farklı renkte olmasından dolayı bu denli ünlü ve nadir bulunan bir ırk kedi olarak tanınmaktadır. Orta büyüklükte ve hafif çekik göz yapısı eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Van kedilerinin gözleri kulaklarının dış kısmından burnunun ucuna kadar eşit uzaklıktadır. Genellikle Van kedilerinin gözlerinin biri mavi diğeri ise kehribar dengindedir. Ancak yeni doğan Van kedilerinin gözleri kahverengi olabilir ve sonradan rengi değişebilir. 

Bacaklar Ve Ayaklar

İskelet sistemleri oldukça sağlam ve gelişmiştir. Güçlü bir yapıya sahiptirler. Bacakları yapı olarak orta uzunluktadır. Bacakları da gövdesi gibi kaslıdır. Bacakları ayaklarına doğru inildikçe incelmektedir. Bacaklarına göre patileri hem küçük hem de oval bir şekildedir. Ancak Van Kedileri hangi pozisyondan zemine bırakılırsa bırakılsın her zaman ayaklarının üzerine düşmektedirler. 

Kuyruk

Bembeyaz kuyruğu yapı olarak biraz daha uzundur. Ancak kuyruğunun uzunluğu vücudu ile orantılı olacak şekildedir. Vücutlarında bulunan yoğun tüy oranı kuyruklarında yoktur. Ayrıca Van kedilerinin kuyrukları her zaman beyaz da değildir. Bazen kızıl sarı benekli kuyruğa sahip olan Van kedisi çeşidini de görmek mümkündür.

Tüy

Van kedilerinin tüyleri kaşmir gibi yumuşacık bir dokuya sahiptir. Yapı olarak ne çok uzun ne de çok kısa yani orta uzunlukta tüyleri vardır. Van kedilerinin bir diğer önemli özelliği de tüy yapısı olarak uzun ve kısa olan türlerinin de bulunmasıdır. Kış mevsiminde genellikle tüylerindeki yoğunluk biraz daha fazla olmaktadır. Sadece gövdesinde değil bacakları, ayakları ve kulak çevresinde de tüyleri bulunur. Yüz bölgesinde ise oldukça kısa tüyleri bulunduğu için yüz bölgesindeki tüylerinin ek olarak tıraş edilmesine gerek yoktur. Genellikle Van kedileri yaz mevsiminde tüy dökmeye başlarlar. Kış mevsiminde ise tüyleri tekrar uzamaya başlamaktadır. 

Renk

Van kedileri genellikle beyaz renk olarak bilinir. Ancak Van kedilerinin renklerinde de değişiklikler görülebilir. Tipik bir Van kedisinin bazen vücudu tamamen beyaz olurken sadece kuyruğu benekli veya farklı bir renk olabilmektedir. Kuyruk kısmında bulunan benekler ise kırmızı, sarı, mavi ve krem renginde olabilir. 

NOT: Sizler ile paylaştığımız bilgiler Van kedisi cinsini temsil etmektedir. Ancak her Van kedisi türünün kişilikleri ve görünüşleri de farklı olabilir. Evcil hayvanlar ve özel ırklar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için veteriner ile görüşebilirsiniz.

Bakım Beslenme

Çok uysal bir kedi cinsi olarak bilinirler. Van kedilerinin sağlıklı bir şekilde yaşam sürebilmeleriiçin düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile yetiştirilmesi gerekir. Kedilerin geneline bakıldığında etçil hayvanlar olduğunu söylemek mümkündür. Van kedileri de diğer kedi cinsleri gibi et yemeyi çok severler. Bunun için de Van kedisi besleyecekseniz protein ağırlıklı olarak besleyebilirsiniz. Yaş ve kuru mama alırken içeriğinin protein açısından zengin olmasına dikkat etmenizde yarar olacaktır. Van kedisinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kilosuna da dikkat etmelisiniz. Van kedileri de yapı olarak çok hızlı bir şekilde kilo alabilir ve obez olabilirler. Bunun için de günde tek bir öğün içerisinde sadece 35 kalori olacak şekilde yemeğini ayarlamalısınız. Hem kaliteli ve sağlıklı hem de protein oranı açısından zengin mamaları tercih etmeniz Van kedisinin sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenmesi için önemlidir.

Eğitim

En zeki kedi cinslerinden biri olarak Van kedileri her zaman ön plandadır. Oldukça kıvrak bir zekaya sahip oldukları için de her şeyi çok çabuk bir şekilde öğrenirler. Yavru döneminde iken kediniz size geldiği zaman eğitimine de yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Ancak ilgi ve sevgiye oldukça düşkün oldukları için Van kedisi ile bir bebekle ilgilenir gibi ilgilenmeniz gerekir. Her gün mutlaka yarım saat de olsa onunla birebir ilgilenmeli ve eğitim  ve oyun için bu süreyi verimli olarak kullanmalısınız. 

Van kedilerinin eğitimi sırasında pek çok oyuncak kullanabilirsiniz. Ancak sadece Van kedisinin değil diğer pek çok kedi cinsinin eğitiminde sabırlı olmanız gerekebilir. 

Van kedileri ilk 3 aylık dönemi sizin yanınızda geçirdikten sonra sizin ona nasıl seslendiğinizi de öğrenecektir. Bunun için de yavru döneminde iken evdeki diğer bireylerin de sesini tanıtmalısınız. Adını bu dönemde öğreneceği için adı ile çağırmayı alışkanlık haline getirmenizde yarar olacaktır. 

Zeki ve hızlı öğrenen bir kedi cinsi olan Van kedisisize genel olarak eğitim sırasında herhangi bir zorluk çıkartmayacaktır. Van kedileri özellikle titiz bir hayvan oldukları için ilk olarak kumunun yerini öğrenecektir. Van kedileri kumu dışında herhangi bir yere tuvaletini yapmayacaktır.

Sağlık 

Her ne kadar çok nazik ve narin bir görünümleri olsa da Van kedileri çok sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Genellikle bağışıklık sistemi çok kuvvetli bir kedi cinsi oldukları için de kolay kolay hasta olmazlar. 

Yaşamları boyunca sağlıklı olabilmeleri için Van kedisinin düzenli olarak aşılarını yaptırmalısınız. Genel olarak tüm kedi cinsleri parazitlere karşı açık hayvanlar oldukları için parazit aşılarının aksatılmadan yaptırılması gerekir. Bunun yanı sıra kurt, kene ve pire aşılarını da veteriner hekiminizin uygun gördüğü tarihlerde aksatmadan yaptırmalısınız. Van kedilerinin dişi ve erkeklerinin olması gereken ağırlık ve kilo farklıdır. Kedinizin ideal kilosunun altına düşmemesi veya üzerine çıkmamasına dikkat etmeniz kedinizin sağlığı açısından çok önemlidir. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Van Kedisi Nasıl Eğitilir?

Uyumlu ve eğitime açık bir kedi ırkıdır. Zeki olmalarının yanı sıra çok hızlı bir şekilde öğrenirler. Ancak Van kedilerinin daha kolay bir şekilde eğitilebilmeleri için onları sürekli olarak aktif tutmak oldukça önemlidir. Her gün mutlaka en az yarım saatinizi kedinize ayırmalısınız. Onunla oyun oynamalı ve eğitim vermelisiniz. Van kedileri doğuştan gelen problem çözme yetenekleri sayesinde kolaylıkla eğitilebilir. Eğer eğitim sırasında komutları uyguluyor ise ödül maması ile destekleyerek daha kalıcı bir eğitim verebilirsiniz.

Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Genel olarak kediler uzun yaşayan hayvanlardır. Van kedilerinin de hem dişi hem de erkek olanları için ortalama bir yaşam süresinden bahsetmek mümkündür. Ortalama olarak Van kedileri 12 ile 17 sene arasında yaşarlar. Ancak yaşam süresini kedinizin sağlıklı olması da yakından etkilemektedir. Aşılarına ve beslenmesine dikkat etmeniz sağlıklı bir ömür sürmeleri açısından önemlidir. Günlük olarak egzersiz yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz. Van kedileri doğduktan sonra 3 ile 5 yıl içerisinde iskelet sisteminin gelişimini tamamen tamamlamaktadır.

Van Kedisinin Sık Karşılaştığı Hastalıklar Nelerdir?

Van kedisi genel olarak oldukça sağlıklı bir yapıya sahiptir. Ancak yine de yatkın olduğu bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Ancak kedinizin düzenli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli bakımı yaparak ve veterinere de düzenli olarak götürerek hastalıklara karşı korunmasını sağlayabilirsiniz. Van kedisi özellikle obezite ilgili sorun yaşmaktadır. Ancak düzenli bir beslenme programı hazırlayarak bu sorunun da önüne geçebilirsiniz. 

Van kedilerinin genetik olarak bazı sahip olduğu rahatsızlıklar da bulunmaktadır. Özellikle çift renk göz hastalığı bunlardan en önemlisidir. Genetik bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor olsa da herhangi bir şekilde görme ile ilgili bir bozukluğa da yol açmamaktadır. Van kedilerinin bembeyaz tüylere sahip olmasının esas nedeni ise genetik bir problem olan Albino hastalığıdır. Bunun dışında Akdeniz anemisi ve sağırlık da Van kedilerinde görülebilen hastalıklardandır. Nadir de olsa kalp kasının kalınlaşmasına neden olan hipertrofik kardiyomiyopati de görülebilmektedir. 

Van Kedisi Ne Zaman Çiftleşir?

Van kedileri genellikle Şubat ve Mart ayları ile Haziran aylarında kızgınlık dönemine girerler. Van kedilerinin kızgınlık dönemi ise genel olarak 10 gün kadar sürmektedir. Eğer kedinizi kısırlaştırmaz iseniz kızgınlık döneminde mutlaka çiftleşecektir. Ancak kızgınlık döneminde hamile kalırsa bebeklerini dünyaya getirene kadar tekrar kızgınlık dönemine de girmemektedir. Van kedilerinin hamilelik dönemleri 60 ile 65 gün arasında sürer. Ayrıca yukarı da belirtmiş olduğumuz aylar haricinde sıcak dönemlerde de kızgınlık belirtileri gösterebilir. Van kedilerinin çiftleşmek için en uygun dönemi 1 ile 1,5 yaş aralığıdır.

Van Kedisi Kaç Tane Doğurur?

Van kedileri ile kez kızgınlık dönemlerine 4 ile 6 aylık iken girerler. Ancak bu dönem dişilerin hamile kalabilmesi için oldukça erken olduğundan gebelik gerçekleşemeyebilir. Olgun bir dişi Van kedisinin ise otalama olarak 62 gün kadar süren gebeliği sonrasında 4 adet yavru dünyaya getirdiği bilinir. Van kedilerinin emzirme süresi 50 ile 60 gün arasında sürebilmektedir. Ayrıca yavruları büyüyene kadar annelerinin yanından da ayrılmamaktadır. 

Van Kedisi Ne Kadar Büyür?

Genellikle orta büyüklükte bir kedi olarak bilinen Van kedilerin erkek olanları dişisinden biraz daha ağır ve kaslı bir yapıdadır. Dişi Van kedileri ortalama olarak 3 kilogram ağırlığında olurlar. Erkek Van kedisinin ağrılığı ise ortalama olarak 3,5 kilogram kadar olabilir. Obezite sınırının ise 9 kilogram olduğunu belirtmekte yarar olacaktır. 

Van Kedisi Ne Yer?

Diğer pek çok kedi türü gibi Van kedileri de etçil hayvanlardır. Bunun için de et ağırlıklı olarak beslenmeyi oldukça severler. Van kedisi için evinize alacağınız yaş veya kuru mamaların özellikle protein ağırlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Yeterli oranda günlük protein alması onun sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Genellikle Van kedileri için Proplan ve Royal Canin marka yaş ve kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca Van kedisinin eğitimi için de yine protein açısından zengin ödül mamalarını da verebilirsiniz. Günlük tüketmesi gereken su miktarına da dikkat etmenizde yarar olacaktır. 

Van Kedisi Mama Dışında Ne Yer?

Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan Van kedileri günlük enerjilerini karşılayabilmek için ağırlıklı olarak protein içeren mamalarla beslenmelidir. Ayrıca kedinizin yaşı da beslenme programı açısından oldukça önemlidir. Olgunluk dönemine kadar sadece kedi mamaları beslenmesi için yeterli olacaktır. Ancak erişkinlik döneminden sonra balık içeren mamalara geçiş yapabilirsiniz. Özellikle Van kedilerinin tüylerinin bakımlı ve sağlıklı olabilmesi için beslenmesine de dikkat edilmelidir. Ev yemeklerinden de çok hoşlanan Van kedisine süt, süt ürünleri ve balık gibi besinleri veterinerinize danışarak verebilirsiniz. 

Van Kedisi Bakımı Zor Mudur?

Van kedileri sahiplerine karşı oldukça sevgi dolu hayvanlardır. Bir o kadar da hareketli ve oyun sever yapıları ile bilinirler. Bunun için de sürekli olarak onunla ilgilenmenizi isterler. Van kedisinin bakımında tüy bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak tüylerini taramaya özen göstermelisiniz. Haftada en az 1 kez olacak şekilde tımarlama işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Aşılarını düzenli olarak yaptırmak ve haftada en az 5 kez diş temizliği yapmak Van kedisi bakımı için yeterli olacaktır. 

Van Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Tüyleri ile göz kamaştıran bir kedi cinsi Van kedisi tüy dökme eğilimine sahip olan bir kedidir. Özellikle kış mevsiminde Van kedilerinin tüylerinin daha uzun, yaz mevsiminde ise biraz daha kısa bir yapıda olduğu bilinmektedir. Haftada en az 1 kez olmak üzere uygun bir kedi tarağı veya fırçası ile tüylerini taramalısınız. Bu işlem hem tüylerinin parlaklılığını ve yumuşaklığını korumada hem de dökülmesine engel olmada etkili olacaktır. Ayrıca suyu çok seven Van kedilerini belirli periyotlar ile de yıkabilirsiniz. 

Van Kedi Yavrusunun Fiyatı Ne Kadar?

Van kedileri çok eski bir geçmişe sahip olan ve dünya üzerindeki en özel kedi cinslerinden biridir. Ancak genetik yapısını korumak için artık ihraç edilmesi yasaklanmıştır. Bunun için de Van kedilerinin fiyatları diğer pek çok kedi türüne göre biraz daha pahalıdır. Ortalama olarak 700 TL ile 3.000 TL arasında değişen fiyatlardan bahsedilebilir. Ancak kedinin yaşı ve cinsiyeti fiyatlarda farklılığa neden olabilir.

NOT:  Sizler de barınaklardan veya gönüllü olarak sahiplendiren kişi veya sitelerden kedileri sahiplenebilirsiniz. Güvenilr bir site arıyorsanız patibul.com doğru adrestesiniz . Onlara sıcak bir yuva ve sağlıklı bir yaşam vermeniz onların sizi bir ömür boyu sevmesi için yeterli olacaktır. 

 

 

Evcilmarketim
Footer