Kedi CinsleriHabeş kedisi kategorisinde 1 ilan bulundu.

Habeş kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Habeş Kedisi Yavru

Habeş Kedisi doğal davranışları ile dikkat çeker. Kendi başına hareket etmesi yapısı gereği doğal karşılanır. Türü çok eski dönemlere dayanır. Günümüzde Etiyopya bölgesinde yaşamını sürdürür. Burada doğal şekilde üremeye devam eder. 

Bu cins kedi Somali Kedisi’nin atası olarak bilinir. Ayrıca 1927 döneminde Fransa’da bir çok kişinin dikkatini çeker. Oradan tüm dünyaya yayılır. Zamanın karşı koyamadığı bir ihtişamla varlığı nesiller boyu devam eder. 

Habeş kendisinin diğer adı Abyssinian’dır. Oldukça hareketli bir yaşam sürer. Oradan oraya atlamak en sevdiği şeydir. Ayrıca yüksek yerlere çok iyi tırmanır. Avcılık özelliği küçük yaşlarda belli olur. Çok akrobatik şekilde havada sıçrar. 

Habeş Kedisi Özellikleri 

Habeş Kedisi Özellikleri arasında en belirgin olanı esnek vücutta sahip olmasıdır. Zekası ile diğer kedilerden farklıdır. En karmaşık oyunu bile rahatlıkla çözer. Durduğu yerde durmayan bir kedidir. Uyku saatlerini atlamayı sever. Genel olarak kısa şekerlemeler yapar. Uzun süreli uyuması çok nadirdir. Başka bir değişle hasta olduğunu gösterir. 

Habeş Kedisi yavru iken daha kolay evcilleştirilir. Sürekli olarak yalnız kalmayı tercih ederler. Sadece ilgiye ihtiyacı olduğunda sahibine sokulur. Kucağa alınmakta veya kafese sokulmaktan nefret eder. İstemediği bir şey yapıldığında sert tepki gösterir. 

Bu cins kedinin kin gütme özelliği yoktur. Evdeki diğer canlılara saygı duyar. Küçük boyutlu evcil hayvanlara özellikle yavrulara çok iyi davranır. Ayrıca çocuklarla iyi geçinir.  Onlarla daha iyi iletişim kurar. Aileler için son derece uygun canlılardır.  Köpekler ile olan diyalogları iyidir. Ayrıca papağan ve kuş gibi canlılarla iyi anlaşırlar. 

Kendi dediklerini yaparlar. Genel olarak söz dinlemezler. İçgüdülerini kontrol etmede oldukça başarılıdırlar. Güdülerine güvenen bu cins kediler günlük enerjilerini boşalmadan rahat edemezler. 

Bu cins kedinin fiziksel özellikleri aşağıda belirtilmiştir. 

● Bu cins kediler en fazla 15 sene kadar yaşar. 

● Genel olarak açık renkli toprak tonlarındadır. 

● Göz renkleri  genellikle yeşildir. Ayrıca kürk rengine uyumludur. 

● Dik ve büyük kulaklara sahiptir. 

● Kocaman gözleri ve uzun bıyıkları vardır. 

● Kaslı vücudunun ardında ince yapılı iskelet bulunur.

● Cilt yapısı oldukça hassastır. 

● Çok fazla tüy dökmezler.  Tüy dökme mevsimlerinde banyo yaptırmak gerekebilir.

● Kısa tüylü olması bakım rutinlerini daha kolay hale getirir. 

● 6 haftaya kadar renkleri değişkendir. 

Soğuk havaya karşı dirençli kürk yapısına sahiptir. Sıcak havalarda biraz bunalabilir. Yaz dönemlerinde az hareket etmesi normaldir. Ortama hemen uyum sağlar. Yaz  döneminde tüy dökmesi normaldir. 

Habeş Kedisi Bakım Ve Beslenme

Habeş Kedisi Bakımı hakkında sahiplenmeden önce kısa bilgi edinmek son derece önemlidir. Veteriner hekim kontrolünde beslenme düzeni olması gerekir. 

Düzenli olarak kilo kontrolü yapılması gerekir.  Protein ağırlıklı beslenmesi son derece önemlidir. Günlük su içme miktarını kontrol etmek gerekir. Şu içmediği taktirde sağlık sorunu ortaya çıkabilir.  

Kısa tüylü olduğu için haftada bir kez taramak yeterli olur. Cildine uygun tarağı kullanmak gerekir. Yumuşak hareketlerle cilde baskı uygulamadan işlem devam etmesi gerekir. 

Uzayan tırnakları için en ideal bakım aleti tırmalama tahtasıdır. Hem tırnaklarını törpüler hemde eğlenceli vakit geçirir. Ayrıca diş temizliğinde kullanılan ürünlerin sağlıklı olması gerekir. Haftalık 2 kez diş fırçalanması önerilir. 

Habeş Kedisi İlanları adı altında daha bir çok bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu cins kedi her geçen gün daha çok ilgi toplar. Günümüzde en çok tercih edilen kedi grubunda yer alır.

Habeş Kedisi Fiyatları 

Habeş Kedisi fiyat listesi ile en güncel bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu cins kedinin ortalama fiyatı 4.000 TL ile 10.00 TL arasındadır. Bu fiyat 2022 yılında belirtilmiştir. 

Habeş Kedisinin fiyatını arttıran faktörler aşağıda listelenmiştir.

● Aşılarının tam olması

● Sağlık durumunun iyi olması 

● Kalıtsal hastalık taşımaması

● Eğitim durumu 

● Yaş aralığı

Habeş Kedisi Sahiplenme

Küçüklük dönemleri kedinin en rahat olduğu dönemdir. Sevimli görüntüsü ile bir çok kişinin kalbini çalar. Oldukça uslu durur. Büyük haline göre daha fazla söz dinler. Ayrıca eğitime daha hızlı tepki verir. 

Olumsuz tek bir yönü vardır. Gece olduğunda  çok hareketlidir. Sahibine dinlenme imkanı tanımaz. Eğer uygun eğitim verilmezse bir kaç ufak sorun oluşabilir. 

Kedide oluşan ani değişiklikler normal değildir. Kısa zamanda Veteriner klinik ile görüşmek gerekir.

Evcilmarketim
Footer