Kedi İlanlarıSarman Kedi kategorisinde 11 ilan bulundu.

Sarman Kedi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Sarman 

Sarman Kedisi nesiller boyu varlığını korumuştur. Fakat sarmanlar bir ırka mensup değildir. Göz alıcı renkleri ve görüntüsü ile bu adı almıştır. Her zaman etkileyicidir. Dost canlısı hareketleri ile sahiplerini sarar. Kızdıkları zaman uzun süre uzak kalabilir.  Genel olarak tekir cinsine benzetilir.  Ayrıca farklı kedi ırklarından da sarman kedisine rastlamak mümkündür. 

● Genel olarak sarımsı tonları ile bu adı almıştır.

●  Sadece görüntü olarak değil karakter yapısı ile de tekir kedilerine benzer.

●  Kendilerine has yumuşak tüyleri oldukça hoş görünür. Normal oranda tüy dökerler. 

● Sarman kediler diğer kedilere göre enerjik değildir. 

● Genellikle yavaş hareket etmeyi tercih eder. Gün içinde kısa sürelerde şekerleme yapmak çok hoşlarına gider. 

● Uyandık kaldıklarında ise sürekli oyun oynarlar. Ayrıca etrafta dolanması çok severler. 

● Yeni şeyler keşfetmek onların ilgi alanına girer. Parlak objelere ilgisi kimi zaman zorun çıkartsa da oyuncak seçimini bu yön de seçmek daha doğrudur. 

Sarmanların nereden geldiği tam bilinmese de orta çağ bulguları Fransa’da geliştiklerini gösterir. O dönemlerde oldukça popüler bir kedidir. Bir çok kişinin dikkatini çekerek hayat arkadaşlığı yapmıştır.

Sarman Kedisi Özellikleri

Sarman Kedisi Özellikleri denilince akla ilk gelen Tekir Kedisidir. Fakat onlardan daha cüsseli ve uzun tüylüdür.  Genel olarak erkektirler.  Kürk yapısında gölgeli çizgiler vardır. Oldukça yoğun ve kabarık tüylüdür. 

Kafa yapısı vücudu ile orantılı şekildedir. Vücuduna göre biraz uzun kuyruğu vardır. Çok iyi koku alır. Ayrıca burnu ağır kokulara hassastır. Soğuk alanları severler. Kürkünün altındaki yağ tabakası onları soğuktan korur.  

Sarman Kedisi diğer özellikleri aşağıda belirtilmiştir. 

● Bu kedilere eğitim vermek oldukça kolaydır. Zekalarını oyun sırasında daha aktif kullanır. 

● Kapalı alanlardan ve kutulardan nesneleri dışarı çıkarmayı çok sever. Ayrıca yüksek yerlerdeki eşyaları aşağı atmaya bayılır. 

● Ortalama olarak  15 sene yaşar. Çok sosyal hayatları vardır. 

● Çevreye karşı çok uyumludur. 

● Agresif tavırlar sergilemediği gibi yavru kediler ile çok iyi anlaşır.

● Bilinen bir kalıtsal hastalığı yoktur. Ancak kilo almaya meyilli canlılardır. 

Kendinden emin tavırları ile her zaman ön plandadır. Yalnız kalmayı sorun etmez. Fakat uzun süreli ayrılıkları sevmez.

Sarman Kedisi Bakım Ve Beslenme

Sarman Kedi bakımı oldukça önemlidir. Aynı zamanda kısa sürede halledilecek basit işlemleri vardır. 

Kürk bakımı ve tırnak bakımı bu kediler için en öncelikli rutindir. Düzenli olarak devam etmesi gerekir. Kürkünü haftalık 2 kez taramak yeterlidir. Tırnakları için tırmalama tahtası önerilir. 

Sarman Kedisi  yavru iken tırnakları daha hassastır. Kesme işlemini nazikçe yapmak gerekir. Ayrıca gözlerinde oluşan çapağı steril nemli bezle silmek gerekir. Göz enfeksiyonuna küçükken daha sık yakalanır. Bu sebeple dikkatli olunması gerekir. 

Gen olarak protein bakımından yüksek mamalar kullanılması gerekir. Enerji verimliliği arttıran ve bünyesini besleyen mamalar sağlığına katkı sağlar. Küçükken ne kadar iyi beslenirse büyüdüğünde o kadar az hastalanır. Ayrıca daha uzun yaşar. 

Yemek saatlerinden sonra mutlaka kısa oyunlar ile egzersiz yapılması gerekir. Kilo sorunlarını önlemek adına bu işlem gereklidir. Veteriner hekim kontrolünde beslenme düzeni olmalıdır. Sarman sahipleri kedilerini ev gıdalarından uzak tutması gerekir. Hassas mide yapısına sahip olduklarından sindirim sorunları baş gösterebilir. 

Bir başka konu ise kedinin tuvalet eğitimidir. Küçük yaşlardan itibaren mutlaka eğitime teşvik edilmesi gerekir. Büyüdükçe bu konu biraz zahmetli olabilir. 

Sarman Kedisi Fiyatları

Sarman Kedisi fiyat listesine eklenecek tutar en fazla 500 TL’dir. Oldukça uygun fiyatlıdır. Ücretsiz sahiplendirmesi de yapılır. Sarman Kedisi İlanlarıadı altında bir çok kedi bedavadan sahiplerine kavuşur. Ayrıca hayvan barınaklarından sahiplendirilmesi mümkündür. 

Sahiplenme öncesi dikkat edilmesi gereken öneriler aşağıda belirtilmiştir.

● Kedinin kalıtsal hastalık taşımaması

● Kalıtsal hastalığı varsa belirtilmesi 

● Önemli özellikleri ve huyları hakkında detaylı bilgi

● Aşı durumu 

● Yaş ve kilo aralığı 

● Eğitim durumu 

Dikkat edilmesi gereken hususlar  bilindiği ve yerine getirildiği taktirde hiç bir sorun çıkmaz. 

Sarman Kedisi Yavru 

Yavru dönemlerinde oldukça hassastır. Bakımına özen gösterilmesi gerekir. Aşılarının düzenli şekilde yaptırmak önemlidir. 

Yavru kedileri kimyasal ürünlerden uzak tutmak gerekir. Özellikle ev temizliği sonunda etrafta bulunan artık suları ortadan kaldırmak gerekir. Aksi halde yavru kedi onu normal su sanıp içebilir. Ayrıca patilerine bulaşma ihtimaline karşı yerleri kimyasal içermeyen organik temizleyiciler ile silmek gerekir. 

 

 

 

 

Sarman Kedi Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Oyun oynamayı seven, uyumlu ve sosyal çevreye duyarlı olan Sarman kedi şirin bir canlıdır. Türünün yüzde sekseni erkek olan bu kediyi yakından tanıyalım.

1

Sarman kedi tekir mi?

Sarman kedi, Tekir türünün bir alt kademesinde yer alan ırktır. Ayrıca tüyleri renkli olup sevecen davranışlar gösterecek kendini sevdirebilir.
2

Sarman hangi cins?

Yumuşak kürklü, kalın kuyruklu ve güçlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca sarmanın cinsiyetine bakılmaksızın belirgin özellikleri ile bilinen bir kedi cinsidir.
3

Sarman kediler neleri sever?

Oyun oynamanın yanı sıra gün boyunca yatmayı seven Sarman fazla hareket etmez. Ancak hareketsiz olması fazla kilo alacağına işaret edeceği için beslenmesine dikkat edilmeli.
4

Sarman kedi en fazla kaç yıl yaşar?

Sarman kedilerin ortalama yaşam süresi 12 ile 16 yıldır. Ancak yaşam alanı iyi olursa ömürleri uzun
5

Sarman kedi bakmak zor mu?

Tam aksine bakımı kolaydır. Sarmanı dengeli mamayla beslemek, düzenli olarak tuvalet temizliğini yapmak, içme suyunu taze tutmak ve veteriner kontrolünü aksatmamak gibi görevleri vardır.
6

Sarman kediler zeki mi?

Verilen eğitimi kolayca öğrenebilen Sarman sahibine sadık ve düşkün bir kedi ırkıdır. Aynı zamanda çevresine zeki davranışlar gösterebilir.