Kedi İlanlarıNorveç Orman Kedisi kategorisinde 6 ilan bulundu.

Norveç Orman Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Norveç Kedisi 

Norveç Orman Kedisi saf bir kedi ırkı olup Norveç’in milli değerleri arasında yer alır. Oldukça uzun bir tüy yapısı bulunan kedi ırkı dünyada az bulunan bir cins olduğu bilinir. Geçmiş dönemlerde evlerde ve gemilerde fare avında kullanılmalarından avcılık yetenekleri oldukça gelişmiş bir ırktır. Norveç orman kedisi keskin zekâları ve görünümlerinin güzelliğiyle kendilerine hayran bırakan özellikleri bulunur. Dost canlısı olması ve uzun yaşaması ise diğer kedi ırklarından ayrılan özellikleri olmasına kanıttır.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Norveç orman kedileri uzun ve sık olan tüyleriyle ilgi çekerken bu tüylerin özelliği soğuk havalara karşı koruyucu kalkan görevi görmesidir. Yaz aylarında tüyleri kısalarak dökülür. Tüm renklerde görebilmek mümkün iken aynı zamanda orta kaslı ve kendine has bir vücut yapıları bulunur.

İsveç kökenli bir kedi ırkı olan Norveç orman kedileri Norveç’in ulusal değeri olarak kabul edilir. Yaşam kalitelerine bağlı olarak değişiklik gösterse de 14-16 yıl arası uzun bir ömürleri bulunur. Gelişimleri 5 yaşına geldiklerinde tamamlanan kedi ırklarının 10 kg ağırlığa kadar ulaşması mümkündür.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan ve açık hava gezilerini seven bir yapıları bulunur. İri kedi cinslerinden olan Norveç orman kedileri fazla miyavlamaz ve sudan korkmayan bir yapıları olmasından balık avlamakta ustadırlar. Eğitime oldukça açık bir cins olup insanlarla iletişimi oldukça kuvvetlidir. Sevgi ve ilgi görmekten hoşlanan Norveç orman kedileri tam bir kucak kedisidir. Mama ve temizlik konusunda oldukça titiz olmalarından özenle davranılması önerilir.

Norveç Orman Kedisi Yavrusu

Norveç ırklı olan orman kedilerinin belirgin özellikleri arasında sık ve uzun tüyleri bulunur. Bu nedenle yaz sezonunda tüy dökme potansiyelleri yüksektir. Yoğun tüy bakımına gereksinim duymalarından dolayı mutlaka haftada iki kere tüylerin fırçalanması gerekir. Bu sayede topaklaşma ve düğüm olmadan sağlıklı tüyleri korumak mümkün olur. Tüylerin bakımı aynı zamanda ciddi deri hastalıkları oluşmasına da engel olacaktır. 

Diğer kedi ırklarından ayrılan özellikleri arasında mama seçimi de yer alır. Mama seçimi konusunda titiz davranan orman kedilerinin beslenmesinde mama seçimi önemli olup her mamayı yemedikleri bilinmelidir. Protein, vitamin ve minerallerin bulunduğu beslenmeler tercih edilmelidir. Temizlik konusunda da mamalar kadar seçici olan kedi ırkının mutlaka mama kapları, kedi kumları temiz olmalıdır. Yavru Norveç orman kedisi oldukça hareketli yapıları bulunmasından dolayı yüksek enerjili besinlere ihtiyaç duyarlar.

Kapalı mekânlarda durmaktan hoşlanmayan kedi ırkı sürekli açık havada gezmek ister. Sık sık bahçeye çıkararak tasma takılması önerilir. Oyun konusunda oldukça becerikli ve istekli bir ırktır. Getir, götür ve saklanma oyunlarında son derece beceriklidirler. Komutları eğitim sırasında oyun eşliğinde algılamaları süreçlerin kolay ilerlemesine yardımcı olur. Tuvalet eğitimleri tamamlanmış olsa dahi temiz olmayan bir tuvalete asla yapmayarak istenmeyen kazalar gösterebilirler.

Norveç Orman Kedisi Fiyat 2023 

Norveç orman kedisi fiyatları 2023 yılında 15.000 lira ile  25.000 arasında yükselme göstermiştir. Sahiplenilecek olan kedi hakkında önceden bilgi sahibi olunması hem kedi bakımı hem de sahibinin zorlanmaması açısından oldukça önemlidir. Fiyatları göz önünde bulundurarak sahiplenilme yapılması ve uygun koşulların sağlanabiliyor olması büyük avantajlar sağlayacaktır.

Norveç Orman Kedisi Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Norveç Orman Kedisi soğuk iklime adepte olmasıyla bilinir. Ayrıca sağlam yapısı, gür bir kuyruğa sahip olması ve uzun bacak özellikleriyle ön planda olan bu kediyi genel hatlarıyla inceleyelim.

1

Norveç orman kedisi tehlikeli mi?

Yaşam döngüsü gereği vahşi doğada yaşasa da kimseye saldırmaz. Sert görünüşünün ardında şirin ve sevecen bir kedi yatmakta. Ayrıca ortama kolayca uyum sağlar ve hep neşeli bir kedi olarak akılda kalır.
2

Norveç orman kedisi kucak sever mi?

Çevresiyle dost olan bu kediler genellikle kucağı sevmez. Böylece fazla temas etmeden sevebilen aileler için ideal bir ev hayvanıdır. Uzaktan gözlem yaparak oynamayı seven bu kedi türü sahibi ile daima etkileşim içinde kalır.
3

Norveç orman kedisi çok tüy döker mi?

Norveç Orman Kedisi tüylerinin uzun olması sebebiyle tüy döker. Bu sebeple kedinin tüylerinin taranması sağlıkları açısından önemlidir. Ayrıca haftada 2 ya da 3 defa tüylerinin taranması gerekli.
4

Norveç orman kedisi zeki mi?

Sosyal becerisi yüksek olan bu hayvan türü oldukça zekidir. Bundan ötürü ev halkı, çevresindeki kişiler ve özellikle çocuklarla iletişimi güzeldir.
5

Norveç orman kedisi nelerden hoşlanır?

Çocuklar ile vakit geçirmeyi seven bu kediler daima sabırlı, nazik ve dost canlısı olarak tanınır. Aynı zamanda ailesi dışında olan kişilere karşı çekimser ve uzak olurlar.
6

Norveç orman kedisi uysal mı?

Uysal ve uyumlu bir oyuncu olan Norveç Orman kedisi iyi bir arkadaş ve sosyal çevreye dönük bir türdür. Ayrıca çocuklar için vazgeçilmez bir aile kedisidir.