Kedi CinsleriSavannah Kedisi kategorisinde 7 ilan bulundu.

Savannah Kedisi

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Savannah Kedisi Yavru

Eşsiz yeteneklere sahip olan tüylü dostlarımız kediler hayatımızı paylaşmaya ve evde beslemeye oldukça uygun canlılardır. Afrika kökenli olan Savannah kedileri de birçok kişinin sahiplenmek istediği kedi türlerinin başında geliyor. 

İri bedenleri, benekli ve kusursuz tüyleri ile harika bir görünüme sahip olan bu kediler görünümleri ve atletik yapıları nedeniyle çoğu zaman Bengal kedileri ile karıştırılsa da aslında melez bir ırktır. Vahşi kedilerden olan Afrika Servali ile yine Afrika yerel kökenli bir kedinin eşleşmesi sayesinde dünyaya gelen bu güzel ırk ülkemizde “Serval” adıyla da bilinir.

Savannah Kedisi Bakım ve Özellikleri

Savannah kedileri atletik ve iri yapıları sayesinde diğer kedilerden daha farklıdır. Erkek olanlar 63 cm boy uzunluğuna erişebilirken, dişiler 57 cm’e kadar büyüyebilirler. Yine boyları gibi kiloları da fazla olan Savannah kedilerinin dişileri 12 kilo, erkekleri ise 18 kilo civarındadır. Kedilerin göz renkleri genellikle yeşil olarak bilinse de Savannah kedilerinde bu durum çok nadirdir. 

Kahverengi ya da siyah gözlü olanlar çoğunluktadır. Büyük kulaklar, iri gövde ve uzun bacakları ile vaşakları andıran bu kediler hareketli ve güçlü oldukları için kontrol etmesi bazen zor olabilir. Her ne kadar bu tür kedi olsa da köpek davranışları sergilemeye meyillidir. 

Koruma iç güdüsü, dinmek bilmeyen oyun isteği ve hatta tasma ile gezdirilebiliyor olması diğer kedilerden ne kadar farklı olduğunu gözler önüne serer. Genlerinde taşıdığı doğal ortam aşkı bu kedilerin dışarı çıkma isteğini körükler. Çoğu insan evde beslediği kedisini bir çanta ya da taşıma sepeti ile dışarı çıkarabiliyor olsa da Savannah kedi sahiplerinin tasmalarını yanlarında bulundurmaları gerekecektir.

Savannah kedileri evinde ufak ırk köpek besleyen hayvan severler için ideal bir seçim olabilir. Çünkü çok oyuncu olan bu kediler köpeklerle birlikte oynayarak enerjilerini atabilirler. Kedi eğer köpekle birlikte yaşayacaksa dikkat edilmesi gereken en önemli konu kedinin yavru iken sahiplenilmesidir. Çünkü her ne kadar evcilleştirilse de vahşi genlerin yetişkinlikte ağır basacağı düşünüldüğünde iki hayvanın da iyi anlaşabilmesi için bu önemsenmesi gereken bir detay olarak öne çıkıyor.

Savannah kedilerinin ilginç özelliklerinden bazıları şöyledir;

 • Çocuklarla araları çok iyidir.
 • Sadece acıktıklarında ya da susadıklarında ses çıkartırlar.
 • Su ile oynamayı çok severler hatta köpekler gibi yüzerler.
 • Oyun oynamaya bayılırlar.
 • Enerjileri yüksektir.
 • Sahiplerine çok düşkün olurlar.
 • Tasmayla gezebilirler.
 • Köpeklerle çok iyi anlaşırlar.

Bu kedilerin bakımı diğer kedilere benzese de bazı özel bakım durumları gerekebilir. Özel bir cins olmasına rağmen kuvvetli bir bünyeye sahiplerdir ve diğer tüm özel cins kedilerde görülen hastalıklar Savannahlarda bulunmaz. 

Çok iyi bir bakımla 18 – 20 yıl arası yaşayabilen bu kediler için veteriner hekimlerin tavsiye ettiği özel mamalar kullanılmalıdır. Vahşi doğası göz önüne alındığında hayvansal protein ağırlıklı mamalar ile beslenmesi uygun olacaktır. Kedilere pişmiş et verilmesi bu kedilerde geçerli değildir. Tam tersi çiğ et özellikle de balık eti oyunlar sonrasında ödül olarak sunulabilir.

Savannah Kedisi Fiyatı

Savannah kedileri F1, F2, F3, F4 ve F5 olarak kuşaklara ayrılır. Kuşak numarası büyüdükçe kedi boyutlarının küçüldüğü düşünülebilir. 

Kuşak ayrımları aşağıdaki şekilde sıralanır;

 • F1: Vahşi kuşağa en yakın olanlara verilen isimdir. Boyutları normal bir kediden daha büyüktür.
 • F2: Genellikle erkek olan bu kuşak, F1 kuşağından daha küçüktür.
 • F3: Genellikle erkek olan bu kuşak, F2 kuşağından daha küçüktür.
 • F4: Evcil kedilerden çok az büyük ve orijinal görünümü koruyan kuşaktır. F3 kuşağından daha küçüktür.
 • F5: Evcil kedilerden çok az büyük ve orijinal görünümü koruyan kuşaktır. F4 kuşağından daha küçüktür.

Genellikle F3, F4 ve F5 kuşakları tercih edildiği için Savannah kedisi fiyatı boyutlarına göre değişiklik gösteriyor. Tercih edilecek kuşak türüne göre kedi severlerin 2.500$ ile 7.000$ bir ücreti gözden çıkarması gerekiyor.

Savannah Yavru Kedi Özellikleri ve Bakımı

Savannah kedilerinin yavrularının bakımı çok önemlidir. Ne kadar sağlıklı yetişme dönemi yaşarlarsa o kadar uzun ömürlü olmaları mümkündür. Bu nedenle veteriner hekim ile görüşülerek beslenme takvimi oluşturulabilir. 

Özellikle düzen değişiminden hoşlanmadıkları için mamalarının saati hep aynı olmalıdır. Genellikle sağlıklı kediler olmasına karşın Privat Kinaz Eksikliği ve Progresif Retinal Atrofi adı verilen kalıtsal hastalıklar çok nadiren de olsa görülüyor. Bu nedenle yavruyken bu hastalığın tespiti hayvanın sağlıklı bir ömür sürebilmesi için gerekli olacaktır. Diğer tüm kediler de olduğu gibi aşıları düzenli yaptırılmalıdır.

Fazla ses çıkarmayan yavru Savannah kedileri sadece ihtiyaçlarını belirtmek için miyavlar. Yavru kediler ilk hafta ortama alışmakta zorlansa da yüksek adaptasyonları sayesinde sonraki haftalarda aile bireylerinin peşinden ayrılmayacaktır. Yalnız kalmaktan da hoşlanmadıkları için de sosyalleşmekten kaçınmayacaklardır.

Bu kediler yavruyken sahiplenildiğinde evde yaşayan diğer hayvanlara daha kolay uyum sağlayabilirler. Yine de atalarından gelen genler nedeniyle avcılık iç güdüleri yüksek olduğundan hamster, kuş, balık gibi diğer canlılarla aynı ortamda bırakılmamasında fayda vardır. 

Zeki ve sosyal oldukları için yavruyken eğitildiklerinde istenilen performans alınabilir bu nedenle bebeklik döneminde mutlaka ilgi gösterilmeli ve doğru yönlendirilmelidir. Fazla tüy dökmeyen bu kediler için tüy bakımı 1 hafta ya da 10 günde bir yapılabilir.

Suyu sevdikleri için kaliteli bir şampuanla yıkanmasında sakınca yoktur. Hatta banyo esnasında oyunculuklarını bile sergileyebilirler. Ancak enfeksiyona sebep olmaması açısından banyo esnasında kedinin kulağına su kaçırılmamasına özen gösterilmelidir.

Tırnakları da oldukça güçlü olan bu ırk için haftada bir kez tırnak bakımı yapılması önerilir. Savannah kedisi sahiplenirken çocuk sahibi olmuş gibi büyük bir sorumluluk gerektiği unutulmamalıdır.

Patibultr