Kedi kategorisinde 185 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Kedi Sahiplendirme İlanları

Mırıldamasıyla bu hayatta alabileceğiniz en iyi meditasyonu sağlayan kediler, şirin yürüyüşüyle kendine hayran bırakan eşsiz canlılardır. Ne yaparsa yapsın 4 ayak üstüne düşmesiyle bilinen bu canlılar, kesinlikle her evde beslenmesini önerdiğimiz canlılardır. Satılık yavru kedi ya da yetişkin kedi arayan kişilerin heyecanını anlayabiliyoruz. Bu noktada ilk olarak, kedilerin de bir canlı olduğunu söylemek istiyoruz. Bu da sorumluluk sahibi olmanız gerektiği sonucunu çıkarıyor. İyi düşünüp, iyi karar vermeniz; hem sahip olacağınız kedi, hem de sizin için oldukça önemli bir husustur. Hazırladığımız kedi rehberini eksiksiz bir şekilde okumanız, size en uygun kediye sahip olmanız açısından önemlidir.

Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kedi alırken dikkat edilmesi gerekenler; kedi rehberi için ilk sırada yer almaktadır. Bugün birçok kedi sahibi ya da sahip adayı; nelere dikkat edeceğini bilmeden aldığı veya alacağı için büyük pişmanlıklar içerisine girebilir. Bunun için aşağıda vereceğimiz listedeki kriterlere detaylı bir şekilde göz atmanız faydanıza olacaktır.

•    Kedilerin köpekler gibi sadık olmadığına, size değil eve bağlı olduğuna, sinirlendirdiğinizde tırmık atabileceğini bilmelisiniz. Bu noktada da isteğinize göre, farklı ırklara göz atmalısınız. 
•    Her kedi ırkının karakteristik özellikleri birbirinden farklıdır. Kimi ırk çok hareketliyken, kimi ırk ise sadece uyumaktadır. Bunun için nasıl bir kediye sahip olmak istediğinizi düşünmeli ve isteğinize uygun bir kedi sahibi olmalısınız.
•    Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde evin farklı yerlerine tuvaletini yapar ve işaret bırakır. Dişi kedilerde böyle bir durum yoktur. Ayrıca bıraktığı koku oldukça keskindir. Buna tahammül edilemeyecekse, dişi kedilere yönelinmelidir.
Yukarıda yer alan noktalar satın almadan önce bilmeniz gereken noktalardı. Şimdi de, satın alma aşamasında nelere dikkat edeceğinizi sıralayacağız:
•    12 hafta ve üzerinde kedi alacaksanız, eğitimlerinin tam olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kediler 12.hafta itibarıyla eğitime karşı itaat etmeyecektir. (İstisna cinsler hariç)
•    Aşılarının tam olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer tam değilse, alır almaz aşılarını yaptırmalısınız.
•    Kesinlikle veteriner kontrolüne götürün. Çünkü kediler, rahatsızlığı bulunsa dahi bunu son anda gösteren canlılardır. Bu yüzden götürme şansınız yoksa dahi görüntülü sohbet gibi alternatiflerle bir çaresine bakın.
•    Eğer cins kedi alacaksanız, safkanlık özelliklerine dikkat edin. Herhangi bir uluslararası geçerliliği olan ırk belgesinin bulunup bulunmadığını sorun. Eğer yoksa da, safkanlığını kanıtlayan bir detay isteyin. 

Yukarıda verilen konulara dikkat ettiğiniz takdirde, sahiplenecek olduğunuz kediyle birlikte oldukça mutlu olacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca; söylediğimiz üzere, ırk özelliklerine göz atmak istiyorsanız sitemizdeki ırka özel kategorilerdeki bilgi metinlerine bakabilirsiniz. 

Hangi Kedi Irkını Almalısınız? 

Günümüzde bilinen 100’den fazla kedi ırkı vardır. Bu ırkların neredeyse tamamı birbirinden farklı özellikler sergilemektedir. Kimisi çok asabi, kimisi oldukça uysal; kimisi oyundan fazlasıyla zevk alan, kimisi ise oyun oynamaktan nefret eden ırklardır. Bunun için size uygun kedi ırkını bulmak oldukça zorlayacaktır. Peki, bu noktada ne yapmalısınız? Yapmanız gereken şey oldukça basit. Aşağıda yer alan soruları kendinize sorup, alacağınız cevaplarla nasıl bir kedi istediğinizi belirlemek. Ardından ise belirlediğiniz kedi özelliklerine tam uyan ırkın hangisi olduğunu araştırıp sahip olmak.
•    Bütçeniz nedir? (Aşı ve bakım maliyetlerini de hesaplayınız)
•    Oyunsever mi, yoksa tembel mi olmalı?
•    Bakım maliyetleri sizin için önemli mi? 
•    Tüy döküp dökmemesi sizin için önemli mi?
•    Diğer evcil hayvanlarla anlaşmalı mı?
•    Diğer kedi türleriyle anlaşmalı mı?
•    Yabancılara karşı tutumu nasıl olmalı?
•    Kronik sağlık sorunlarının bulunup bulunmaması önemli mi?
Bu sorulara vereceğiniz cevaplarla birlikte nasıl bir kediye sahip olmak istediğinizi bir kağıda yazın. Ardından ise filtreleme yöntemiyle ırklar arasında eleme yaparak, size uygun olan kediyi bulun. 


 

Footer