KediSfenks kategorisinde 1 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Sfenks 

Dünya üzerinde Sfenks kedisine benzeyen başka bir kedi değil, başka bir canlı yoktur. Bu sebepten dolayı oldukça sıradışı ve özel bir ırktır. Çok fazla görülmez, nadiren bulunur. Bu da onları değerli kılan unsurlardan biridir. Muhteşem bir tarz sahibi olan ve tüyü bulunmayan sfenks kedisi, bazı kişilere çok tatlı, bazı kişilere ise oldukça itici gelmektedir. Bu anlamda zevkler tartışılmaz diyerek konuyu kapatmak en mantıklısı olacaktır. Dünya’nın en farklı kedisi Sfenks ile ilgili tüm detayları Patibul.com olarak sizler için ele aldık. İşte Sfenks kedisi ve ırk özellikleri:

Sfenks Kedisi Özellikleri 

Sfenks kedisi, yukarıda da üzerine basa basa söylediğimiz üzere Dünya’nın en farklı ve en dikkat çekici kedi ırklarından biridir. Tüyü bulunmamaktadır. Sarkık deri yapısına sahiptir. Bu da kendine has bir görünüşe sahip olmalarını sağlamaktadır. Oldukça iyi huylu, akıllı, canlı ve uysal bir kedi olan Sfenks kedisi, aynı zamanda dokunulduğunda sımsıcak ve yumuşak bir his yaratırlar. Bu da onları severken; çok farklı duygusal durumlar yaşanmasını sağlar.

Sfenks kedisi nadir bulunan kedi ırklarındandır. Fakat bu Türkiye için geçerlidir. Öyle ki, Kanada’da hemen hemen her evde Sfenks kedisi görmek mümkündür. En uysal kedi ırklarından biri olarak kendilerini gösterirler ve ilginç vücut yapıları onların kimliğini oluşturur. 

•    Sfenk kedisi ortalama olarak 3 ila 5 kilogram arası ağırlığa sahiptir.
•    İyi huylu, akıllı ve son derece uysaldır.
•    Tüysüz ya da çok az tüylü olarak 2 farklı şekilde görülebilmektedir.
•    Sert, kalın ve kaslı gövde yapısı vardır. Tüylerin yokluğu bu sayede sağlık açısından aranmaz.
•    Tüyleri olmadığı için doğal olarak tüy dökmeyen kedi ırkları arasında yer almaktadır.
•    Bakımı oldukça zordur ve sürekli yapılması gerekir.
•    Kuyruğu da tüysüz ve ince yapıya sahiptir.
•    Çocuklarla anlaşması ortalama seviyededir.
•    Son derece zekilerdir ve hemen hemen her komutu kolaylıkla algılayabilirler.
•    Hareketlilik seviyesi yüksektir.
•    Bakım ihtiyacı yüksektir.
•    Oyunculukları son derece iyidir. Sevdiği ortamlarda muhteşem bir eğlence kaynağıdır.
•    Eğitilebilirlik açısından en kolay eğitilen kedi ırklarından biridir.

Sfenks Kedisi Karakteri 

Sfenks kedileri, ilgisiz yaşayamazlar. Bu yüzden onlarla oldukça fazla şekilde ilgilenmek gerekir. Sfenks sahiplenecek kişiler ilgi konusunda soru yaşayacaklarını düşünüyorlarsa, bu kedi türü onlar için kesinlikle uygun değildir. Gittiği her ortamda insanların ilgisini çekmeyi başarmaktadırlar. Bunun için de atletik yapıları ve duygusal samimiyetlerini kullanmaktadırlar.

Bilimsel araştırmalarda psikolojik noktada problemler yaşayan insanların terapisi konusunda en sık tercih edilen kedi ırklarından biri olduğu ortaya çıkmıştır. Sfenks kedi ırkı, bu sayede insanlarla en iyi anlaşan kedi ırkı olarak dikkatleri üzerine çekmiştir ve sonrasında büyük bir popülarite yakalamıştır.

Son derece meraklı ve yine son derece enerjik bir karaktere sahiplerdir. İlgi görmedikleri zamanlarda ortam içerisinde yüksek yerlere çıkmaya ve hızlı gezintilere yönelirler. Keşif yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bunun için onlara rengarenk oyuncaklar sunmak faydalı olacaktır. Sosyal bir kedi ırkı olan Sfenks, evde bulunan diğer tüm hayvanlarla oldukça iyi bir şekilde anlaşabilir. Bunun için yavruyken sosyallik eğitimi vermeye gerek yoktur. Genlerinde vardır. 

Sfenks Kedisi Beslenmesi 

Sfenks kedisi beslenme noktasında oldukça dikkat edilmesi gereken kedi ırklarından biri olarak kendini göstermektedir. Bundan dolayı bu ırka özel mamalar tercih edilmelidir. Yurtdışında oldukça yaygın olsa da; Türkiye’de nadir bulunan bu mamalara ulaşım olmayabilir. Bu durumda ise Premium markalı kedi mamaları tercih edilmelidir. Deri sağlığı için beslenmeleri önemlidir. 

1 yaşına kadar yavru kedi mamalarıyla beslenmelidir. 1 yaşından 7 yaşına kadar olgun kedi mamaları tükettirilmelidir. 7 yaşından sonra ise yaşlı kedi mamalarına yönelmek gerekir. Onlar için en iyi beslenme düzeni bu olacaktır. Ödül maması günde maksimum 1 adet verilmelidir. Nadir de olsa haftalık 1 kez pet shoplardan alınacak kedi sütleri verilebilir. Bunları oldukça severler. Fakat obezite sorunu meydana getirebileceği için fazla tükettirilmemesi önerilir.

Sfenks Kedisi Bakımı 

Sfenks kedileri tüysüz olduğu için bakımı kolay kedi ırklarından zannedilmektedir. Fakat bu yanlıştır. Öyle ki bakımı en zor kedi ırklarından biridir. Çünkü tüylerinin olmaması sağlığını etkileyebilir. Derilerine her zaman belirli yağ ve losyon uygulamaları yapılmalıdır. Bu uygulamalar veteriner onayıyla yapılmalıdır. Çünkü derilerinin sürekli olarak nemli kalması gerekmektedir. Derileri kuru kaldığı takdirde tahriş olacaktır. Bu da beraberinde cilt ve deri hastalıkları yaşanmasına sebebiyet verecektir.

Bunun yanı sıra vücutlarına uygulanan bu yağ ve losyonların etrafa bulaşması da cabasıdır. Bunun için sık sık banyo yaptırılmaları gerekir. Maksimum 2 günde bir duş almaları onları hem rahatlatacak, hem de temizleyecektir.

Sfenks Kedisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Sfenks kedisi hakkında sıkça sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu soruları patibul.com olarak sizler için yanıtladık. İşte o sorular ve cevapları: 

Sfenks Kedisi Doğal mı?

Sfenks kedisi sonradan üretilen bir kedi ırkı değildir. Doğal yollarla ortaya çıkmıştır. Bir mutasyon örneğidir. Yani üretiminde herhangi bir şekilde gen değişikliği v.s. söz konusu değildir.

Sfenks Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Sfenks kedisi de diğer kediler gibi ortalama olarak 13 ila 15 yıl arası yaşarlar. Tabi bu noktada bakımları ve beslenmesi önemlidir. Eğer bunlara dikkat edilmezse, kısa sürede hastalanıp hayatlarını kaybedebilirler.

Sfenks Kedisi Nerelidir?

Sfenks kedisi Kanadalı bir kedi ırkıdır. Türkiye ve yakın ülkelerde yaygın görülmez. Kanada’da oldukça fazla şekilde bulunur. Bu yüzden Kanada gibi ülkelerde Türkiye’deki Tekirlerle aynı değere sahiptir. Fakat Türkiye gibi ülkelerde oldukça değerli bir kedi ırkıdır. 

Footer