Köpek CinsleriSüs Köpeği kategorisinde 5 ilan bulundu.

Süs Köpeği

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Süs Köpeği Yavru

Süs Köpekleri birbirinden sevimli cinsleri ve insanlar ile kurdukları yakın ilişkileri ile tanınmaktadır. Sanki birer oyuncak gibi duran süs köpekleri cinsleri genellikle insanlar kurdukları yakın dostlukları ile ön plana çıkmaktadır. 

Süs köpekleri cins olarak avcılık veya koruma ya da bekçilik yapmak için uygun köpekler değildir. Oldukça narin ve kibar bir yapıya sahip oldukları için evlerde en çok beslenen köpek cinsleridir. 

Eğitimi, tüy ve genel bakımı dışında beslenmesi de süs köpeklerinin cinsine göre ayrı bir hassasiyet gerektirmektedir. 

Toy Poodle

Toy Poodle cinsi süs köpekleri kalın ve kıvırcık tüyleri ile bilinmektedir. Peluş bir oyuncağı andıran dış görünümleri onların çekici ve çok sevimli görünmesini sağlar.

Minyatür bir yapıya sahip olan Toy Poodle cinsi köpekler sahiplerine oldukça sevgi ve saygı doludur. Diğer hayvanlar ile pekiyi anlaşamayan bir yapısı olsa da zeki bir köpek cinsi olduğu için kolaylıkla eğitilebilir.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan Toy Poodle ırkı köpeklere süs köpekleri için özel olarak üretilen mamaların verilmesi gerekmektedir. Tüyleri kıvırcık olduğu için günlük olarak taranmalı ve dişleri de haftalık birkaç kez fırçalanmalıdır. 

Maltese Terrier

Süs köpekleri içerisinde en çok tercih edilen ırklardan biri de Maltese Terrier‘dir. Boncuk gibi simsiyah gözleri ve kar beyazı tüyleri ile adeta oyuncak gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

Maltese Terrier çok hareketli bir yapıya sahip olmasının yanı sıra en ideal ev köpeği cinsi olarak tanınmaktadır. Sahibini kıskanma huyu olduğu için sevdiklerini kimseyle paylaşmak istemez. Yavru döneminden itibaren kolaylıkla tuvalet ve itaat eğitimini verebilirsiniz. 

Tüyleri sık ve yoğun olduğu için beyazlığını ve parlaklığını kaybetmemesi için düzenli olarak taramalısınız. 

Maltipoo

Kıvırcık ve yumuşacık tüyleri ile köpek severlerin en çok ilgi gösterdiği ırklardan biri olan Maltipoo oldukça az tüy dökmektedir. Beyaz veya kahve renginde olabilen Maltipoo köpekler çok uysaldır.

Ancak sürekli olarak ilgi görmek isteyecektir. Yabancılar ile de iletişimleri oldukça kuvvetli olan Maltipoo köpek cinsi duyarlı karakteri ile çocuklar ve evdeki diğer evcil hayvanlar ile de sorunsuz bir şekilde anlaşabilir.

Protein açısından zengin besinler ve mamalar ile beslenmesine dikkat edilmelidir. Oldukça nazik bir yapısı olduğu için soğuk ortamlarda kolaylıkla hasta olabilir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve tüylerinin de haftada 3 kez taranması bakımı için yeterli olacaktır. 

Pomeranian Boo

Ayı ve tilki surat yapıları ile diğer süs köpeklerinden ayrılan Pomeranian Boo cinsi köpekler bakımı için büyük hassasiyet gereken köpeklerdendir. Günlük egzersizlerine dikkat edilmesinde yarar olacaktır.

Oldukça sosyal bir yapıları olmasına karşın eğer sahipleri onlarla ilgilenmez ise çok kolay bir şekilde agresifleşebilirler. 

Çok zeki bir köpek ırkı olan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin özel mamalar dışında ev yemekleri ile beslenmesi önerilmez. Ayrıca tüylerinin düzenli olarak taranması ve kısaltılması da gerekmektedir. 

Beagle

En yakın arkadaşınız olmaya aday olan Beagle cinsi köpekler sahipleri ile kurdukları yakın ilişkileri ile tanınmaktadır. Oldukça hiperaktif ve enerjik bir yapıları vardır. Ancak sahibi ile vakit geçirmekten de çok hoşlanırlar.

Gezmeyi, dolaşmayı ve özellikle de av peşinde koşmayı çok severler. Sık ve kısa tüyleri sizi zorlamayacaktır. Koruma iç güdüsü oldukça fazla olan Beagle cinsi köpeklerin çocuklar ile de arası oldukça iyidir.

Kulak temizliğine ayrıca önem vermeniz gereken Beagle cinsi köpeklerde kalça rahatsızlıkları görülebildiği için düzenli olarak veterinere götürmelisiniz. 

American Cocker

Göz alıcı tüyleri ve zekaları ile ön plana çıkan American Cocker cinsi köpekler en uysal ırklardan biridir. Sahipleri ile vakit geçirmekten keyif alan bir yapıları vardır. 

American Cocker köpeklerin uzun ve tüylü kulaklarının haftada en az 2 kez temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Günlük egzersizi dışında protein ağırlıklı kuru mama yemesine ve günlük taze su tüketmesine dikkat edilmelidir.

Çocuklar için de tam bir oyun arkadaşı olan American Cocker cinsi köpeklerin tüylerinin taranması bakımı için yeterli olacaktır. 

Chihuahua

Çivava olarak da bilinen Chihuahua köpekler belki de en küçük süs köpeği cinsidir. Çok küçük olmasına karşın çok hareketli bir yapıları vardır. Tüy renkleri genel olarak kahve tonlarında olsa da değişebilir. 

Çok zeki bir köpek oldukları için eğitimini kolaylıkla verebilirsiniz. Sahiplenme duygusu oldukça güçlü olan Chihuahua cinsi köpeklerin bacakları çok ince olmasına karşın çok güçlüdür. 

Dünyanın da en küçük köpek ırkı içerisinde gösterilen Chihuahua cinsi köpekler çok tüy dökmezler. Soğuktan çok çabuk etkilendikleri için beslenmesine dikkat etmeli ve uygun şartlarda bir yaşam alanı oluşturmalısınız. 

Cavalier King Charles

İri ve masum bakan gözleri ile herkesi etkisi altına alan Cavalier King Charles özel bir süs köpeği ırkıdır. Tüy renkleri farklılık gösterebilmektedir. Bacaklarının boyuna göre kısa bir yapıda olduğu hemen dikkat çeker.

Çok hareketli ve enerjik bir köpek cinsi olmasının yanı sıra evin içerisinde uyumlu bir yapı sergileyecektir. Süs köpeği ve özel bir ırk olduğu için sadece bu cinse ait olan mamalar ile beslenmelidir. 

Düzenli olarak dişlerinin fırçalanması ve kulak içinin temizlenmesi bakımı için yeterli olacaktır. Eğitimleri sırasında sert davranıldığı zaman çok çabuk psikolojisi bozulabilir. 

Süs Köpekleri Tüy Döker Mi?

Süs köpeklerinin bazı cinsleri çok az tüy dökerken uzun ve kıvırcık tüy yapısına sahip olan köpekler daha fazla tüy dökebilmektedir.

Örneğin dünyanın da en küçük köpek cinsi olarak kabul ettiği Chihuahua cinsi köpekler orta azlıkta tüy dökebilmektedir. Ancak Toy Poodle köpeklerin yoğun bir şekilde tüy döktüğü bilinmektedir.  

Beslemek istediğiniz süs köpeği cinsinin tüy yapısına göre tüy dökme yoğunluğu da değişebilecektir. 

Süs Köpekleri Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Süs köpekleri çok narin ve hassas bir yapıya sahip olan köpek cinsleridir. Sürekli olarak sahipleri ile birlikte olmak ve oyunlar oynamak isteyeceklerdir.

Bazı köpek cinsleri en fazla 8 saat kadar evde yalnız kalabilirken genel olarak süs köpeklerinin uzun saatler yalnız bırakılması tavsiye edilmemektedir.

Süs köpekleri karakter olarak da hassas oldukları için onların yalnız kalmaları psikolojilerini olumsuz etkileyecektir.

Süs Köpekleri Kolay Eğitilir Mi?

Her süs köpeğinin zeka ve algılama seviyesi ve karakteri farklıdır. Maltipoo cinsi köpekler sahiplerine karşı daha itaatkar olabilirken,Pomeranian Boo köpekler bazen kendi bildiklerini okuyabilir.

Bunun için sahipleneceğiniz süs köpeğinin kendi karakterini bilmeli ve ona göre bir eğitim programı uygulamalısınız. 

Ayrıca süs köpeklerinin eğitimi sırasında ödül mamaları kullanmanız da işini kolaylaştıracak ve olumlu davranışları pekiştirmelerini sağlayacaktır.

Süs Köpeklerinin Bakımı Kolay Mıdır?

Her süs köpeğinin tüyleri, sahip olduğu genetik rahatsızlık ve beslenme düzeni birbirinden farklıdır. Örneğin Beagle cinsi köpekler biraz aha dışarıda gezmeyi seven ve dışarıda odaklanma sorunu yaşamayan köpeklerdendir. 

Ancak Chihuahua cinsi köpeklerin hassas yapılarından dolayı bakımlarına daha fazla özen gösterilmesinde yarar olacaktır. 

Süs köpeğinizin sağlık sorunları veya ırkı, bakımıiçin özel detaylara dikkat etmenize neden olabilir.

Süs Köpeklerinde Düzenli Veteriner Hekim Kontrolü Neden Önemli?

Sadece süs köpeklerinde değil hemen her köpek ırkında genetik rahatsızlıklar olabilir. Süs köpekleriyapı olarak daha küçük oldukları için çok çabuk bir şekilde hasta olabilir. 

Aşılarının düzenli olarak yaptırılması ve genel kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede sevimli tüylü dostunuz daha uzun süre sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürebilir.

Patibultr