KöpekSt Bernard kategorisinde 2 ilan bulundu.
  • Görünüm

Saint Bernard

Saint Bernard, güçlü yapısı ve yorgun bakışlarıyla dikkat çekmektedir. Ağırlık olarak çok yüksek ağırlığa sahiptir ve genel olarak büyüklüğüyle orantılı tavırlar sergilerler. 2 farklı tüy yapısına sahip olan Saint Bernard cinsi köpekler; sadakatleriyle dikkat çekmektedirler. St. Bernard kısaltmasıyla da ün yapan bu cinsle ilgili tüm detayları makalemizin devamından görüntüleyebilirsiniz. İşte Saint Bernard ve hakkındaki detaylar…

Saint Bernard Özellikleri

Saint Bernard’ın 2 farklı tüy yapısına sahip olduğunu belirtmiştik. Bu ırka mensup köpeklerin bazılarının tüyleri kısayken, bazılarının ise uzundur. Yani tüy yapısında; “uzun ya da kısa” gibi bir tabir kullanmak mümkün değildir.
•    Tüy yapısı sıktır. 
•    Yüz ve kulak bölgesi siyah tonlarındadır.
•    Ayakları çok güçlü ve kalındır. Bunun sebebi ise; buz üstünde dahi rahatlıkla yürüyebilmesidir.
•    Koku alma duyusu oldukça gelişmiştir.
•    Erkekler ortalama olarak 69 cm boyuta, dişiler ise 63 cm boyuta sahiptir.
•    Her 2 cinsiyet de 81 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Minimum ağırlığı ise 50 kilogramdır.
•    Kafa yapısı vücuduna göre kalın ve büyüktür.

Saint Bernard Karakteri

Saint Bernard köpek ırkı; nazik ve arkadaş olmayı çok seven dost canlısı köpekler barındırmaktadır. Hızlı hareket etmek onlar için imkansızdır. Gayet sakin ve nezih hareket ederler. Sabır ve itaat konularında ise tüm ırkların en iyileridir. Çok büyük yapıya sahip olması, onu zararlı bir köpek haline getirebilir. Bunun için yavruluk döneminde iyi bir eğitim verilmesi gerekir. Yanlış kişilerin eline geçirip, yanlış eğitimler verildiğinde saldırgan olabilir.

Ne kadar büyük olursa olsun hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı kesinlikle baskıcı bir yapı uygulanmamalıdır. Güler yüzlü bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir. Bekçi köpeği olma konusunda uzmandırlar, sorumlu olduğu alanı koruma noktasında oldukça başarılıdırlar. Saint Bernard özellikleri genelde tüm bu cinse sahip köpeklerde aynıdır. Farklılık görünmez.

Apartmanda beslenebilen bir ırktır. Fakat günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Her gün 1 saat yürüyüş yapmaları, onlar için yeterlidir. Fakat bahçeli evlerde hareket alanı daha geniş olduğu ve özgürlüğü bildiği için daha mutlu olurlar. Ailesiyle birlikte olmak onu oldukça mutlu eder, bu yüzden gün içinde ilgilenmek gerekir. Sıcak iklimlerden nefret ederler, ılık ve soğuk mevsimler onları oldukça mutlu eder. Yavruyken egzersizler abartılmamalıdır. Çünkü kemik gelişim evresi, farklı hiçbir ırka benzemez. 

Saint Bernard Beslenmesi

Saint Bernard cinsi köpekler; yapısına bakılarak ev yemekleri, et gibi gıdalarla beslenmektedir. Fakat bu yanlış bir uygulamadır. Beslenmesinde yalnızca Premium marka mamalar tercih edilmelidir.  Kemikten, yemek artıklarından uzak tutulması gerekir. Çünkü bunlar sindirim sistemine ciddi ölçüde zarar verebilir. Premium mama tercihinde ise besin içeriği önemlidir. Saint Bernard ırkının günlük vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını karşılayacak kadar zengin besin içeriğine sahip olmalıdır. İhtiyacı olan seviyeyi tam anlamıyla anlamak ve nokta atışı mama seçimi yapmak için; veterinere danışmanız daha iyi olacaktır. 

Saint Bernard Bakımı

Saint Bernard bakımı oldukça kolaydır. Cüssesine bakılarak aldanmamak gerekir. Haftada 2 kez taranması onun için tüy bakımı açısından yeterlidir. Bu sayede tüyleri son derece parlak ve güçlü duracaktır. Kirlenmediği sürece yıkanmamalıdır. Yıkanırken ise insan şampuanları değil, köpek şampuanları tercih edilmelidir.

Kulak kirine karşı oldukça dikkatli olunması gerekir. Uzun kulak yapılarından dolayı kulak kiri direkt olarak enfeksiyon meydana getirebilir. Bu da beynine kadar sıçrayacak büyük etkilere sebebiyet verebilir. Bunun için günde en az 2 kez kulak kontrolü yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca göz çapakları da bu anlamda önemlidir. Gözleri içe doğru çökük olan Saint Bernard ırkının çapaklanma sorunu; gözlere mikrop yayabilir. Bu da görme problemleriyle karşı karşıya kalmasına sebebiyet verebilir. Bunun için kesinlikle çapak bekletilmemeli, görüldüğü an nemli bez yardımıyla alınmalıdır.

Ayakları geniş olan ve yere çok sıkı bir şekilde basan Saint Bernard ırkının tırnak bakımı 2 haftada bir yapılmalı ve düzenli olarak kesilmelidir. Çünkü tırnakları uzadıkça patisine batarak ona acı verecektir. Belirli bir süre sonra bu acıya alışsa da; uzun süre huysuz kalmasına sebep olacaktır. 

Saint Bernard Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Saint Bernard ırkıyla ilgili sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular gerek Patibul.com olarak tarafımıza, gerekse Google’a sorulmaktadır. Sizler için hazırladığımız S.S.S. listemizle birlikte; sık sorulan sorular ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Saint Bernard Apartmanda Beslenir mi?

Saint Bernard, apartmanda beslemek için uygun bir köpektir. Fakat yüksek boyutları, ev içerisinde sorun yaşatabilir. Eğer bu, sorun olmayacaksa; evde beslenmesinde bir sakınca yoktur. Fakat evde beslenirken, her gün en az 1 saat yürüyüş yapması gerektiği unutulmamalıdır. 

Saint Bernard Bahçede Beslenir mi?

Saint Bernard bahçede çok daha rahat bir şekilde beslenmektedir. Fakat sıcak havaları sevmediği için, bu iklim koşullarına sahip şehirlerde beslenmemelidir. Bahçede daha özgür bir yaşam alanına sahip olur ve istediği zaman gezinebilir. Bu da onu mutlu edecektir. 

Saint Bernard Ömrü Ne Kadar?

Saint Bernard, tüm bakımları eksiksiz bir şekilde yapılıp, sağlıklı beslenildiği takdirde 8 ila 10 yıl arası ömre sahip olmaktadır. Diğer ırklara göre ömür açısından daha kısa bir ömrü bulunan Bernard’lardan en yaşlısı 12 yaşında hayatını kaybetmiştir. 

Footer