Köpek İlanlarıÇin Aslanı kategorisinde 360 ilan bulundu.

Çin Aslanı

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Henüz yorum yok.

Çin Aslanı Yavru 

Dünya’nın en eski köpek ırkları listesinde yer alan  Çin Aslanı; kısa bacakları ve mavi diliyle dikkat çekmektedir. Bununla birlikte kabarık tüyleri ve aslanı andıran yüz yapısıyla oldukça sevecen ve dikkat çeken bir köpek ırkıdır.

Yurtdışında Chow Chow olarak bilinmektedir. Türkiye’de de bunun telaffuzu olarak “Çov Çov” şeklinde tanınmaktadır. Gerek tarihçesi, gerek fiziksel özellikleri, gerekse sağladığı içgüdülerle Dünya’nın en özel ırkları arasında kendine yer edinmeyi başarmıştır.

Chow Chow Özellikleri 

Çin aslanı özellikleri; fiziksel ve karakteristik özellikler olarak 2’ye ayrılmaktadır. Karakteristik özellikleri için yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Fiziksel özellikler açısından; boy ve ağırlık olarak dişilerde farklı, erkeklerde farklı özelliklere sahiptir. Erkekler için ortalama yükseklik 48 ila 56 cm aralığında olurken; dişilerde bu oran 46 ila 51 cm aralığıdır. Tabi günümüz şartları düşünüldüğünde; bu ölçülerin 1-2 cm altı veya üstü de görülmesi mümkündür. Ayrıca ağırlık açısından oldukça tonton görünen bu ırk; her iki cinsiyet için de beslenme koşullarına bağlı olarak değişim göstermektedir ve 20 – 31 kilogram aralığındadır.

Kürk yapısı, farklı hiçbir ırka benzemeyen Çin aslanının çift katmanlı kürkü bulunmaktadır. Bu çift katman sayesinde, farklı hava koşullarına kolay adapte olabilir. Genellikle dağınık gördüğümüz bu tüyler; bu ırka mensup bazı canlılarda dümdüz olabilir. Yani tüyler düz ya da dağınık gibi bir tabir kullanılması yanlış olacaktır. 

Çift katmanlı kürke sahip Çin Aslanının kürkünün alt katmanında yüne benzer bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı soğuğa karşı muhteşem bir koruma sağlasa da; bu onun için sıcak ortamlarda bulunması açısından zararlıdır. Çünkü sıcak ortamlarda; hissedilen sıcaklığın 2 katına kadar sıcaklık hissetmesini sağlar. Dolayısıyla hayvan son derece bunalır. 

Çin aslanının tüm vücudu tek renk üzerine kurulmuştur. Cins bazında sıklıkla kahverengi, krem ve beyaz renkler görüldüğü gibi bunların yanı sıra kızıl, siyah ve mavi renkler de görülebilir. Çin aslanı yavrusu; yetişme evresindeyken kalçasının altı ve kuyruk kısmında aynı rengin daha açık tonları da safkanlık kriteri olarak kabul edilebilir. 

Çin Aslanı (Chow Chow) Karakteri 

Çin aslanı, adından da anlaşılacağı üzere aslan gibi bir köpektir. Bu da onu son derece asil, inatçı ve bağımsız olmaya iter. Eğer bahçede ağır abi tarzında takılan, diğer köpeklerin çekindiği bir köpek varsa emin olun bu

Çin aslanıdır. Tabi bu tüm cinsler için geçerli değildir, yetiştirme tarzına ve zamanında verilen sosyalleştirme eğitimine göre değişim gösterebilir.

Çin aslanı ailesine en bağlı ve sadık köpeklerden biridir. Öyle ki, ailesine gelebilecek en ufak zararda dahi çok büyük sorumluluklar altına girebilir. Bu canını ortaya koymak gibidir. Ev içerisinde bulunan diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi şekilde geçinir. Fakat farklı köpek ırklarına karşı oldukça asabi ve soğuktur. Eğer yavruluk döneminde farklı köpeklere alıştırılmadıysa, yetişkinken asla anlaşamayacaktır.

Serin havaların hayvanı olan Çin Aslanı, sıcak havalardan uzak tutulmalı ve olabildiği kadar kapalı alanlarda muhafaza edilmelidir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken şey; kapalı alanda hayvanın rahat edebileceği bir ortam oluşturulmasıdır. Bu sayede oldukça uysal olacaklardır. Fakat bunların tam tersi durumlar yaşanırsa; hırçınlıklarıyla karşı karşıya kalmanızın olasılığı yüksektir.

Çin Aslanı (Chow Chow) Bakımı 

Çin Aslanı Bakımı, bu muhteşem tüy yapısı ve asaletine bakılırsa oldukça zor durmaktadır. Fakat bu noktada herhangi bir şekilde korkmaya gerek yoktur. Birazdan okuyacağınız bakım adımları; ne kadar kolay bir şekilde bakım yapacağınızı anlamanızı sağlayacaktır.

Çin Aslanları tüy dökümü açısından çok fazla tüy döken ya da hiç tüy dökmeyen canlılar değillerdir. Tüy döküm seviyesi ortalamadır. Bu sebepten dolayı her gün, ya da birkaç günde bir taranmasına gerek yoktur. Haftada 2 kez taranması onun tüy bakımı için yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey ise kesinlikle haftada 2 kezden az taranmamasıdır. Çünkü tüylerinin keçeleşme riski ve buna bağlı olarak bit, pire gibi bakterilerle karşılaşma riski vardır.

Chow Chow  tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Çok uzayan tırnaklar, ona birçok problem yaşatabilir. Yine göz çapakları her uyandığında kontrol edilmeli ve oluşmuşsa ıslak mendil yardımıyla göze temas etmeden temizlenmelidir. Bir diğer önemli nokta ise kulak bakımıdır. Kulağında da herhangi bir şekilde kir bulunmasına izin vermemelisiniz. Çünkü bu kirler, duyma sorununu dahi beraberinde getirebilir. Onun için günde 2 kez kontrol etmek yeterli olacaktır.

Çin Aslanı (Chow Chow) Beslenmesi 

Çin aslanı beslenmesiyle ilgili ilk söylememiz gereken şey; çok değerli bir varlığınız olsa onu neyle beslerdiniz? Sorusunun cevabı olacaktır. Tabi ki, en kaliteli ve en güzel besinlerle. Asil bir ırk olarak bahsettiğimiz Çin aslanı; günümüzde Premium mama adı altında olan kaliteli mamalarla beslenmeli ve ek herhangi bir gıda tüketmesine izin verilmemelidir.

Özellikle beslenme konusunda çok sık bir şekilde yapılan kemik verme, et verme gibi alışkanlıklar bulunuyorsa bu alışkanlıklardan vazgeçilmezi gerekir. Çünkü oldukça hassas bir sindirim sistemi olması sebebiyle, bu gıdalar onun rutin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. 

Çin Aslanı Büyür mü?

Çin aslanı, büyüyen bir vücut yapısına sahiptir. Ortalama olarak 50 santimetre yüksekliğe kadar ulaşabilmektedir. Süs köpekleri arasında yer alan ve oldukça iri cüssesi bulunan Çin aslanı, boyut bakımından bu gruba dahil değildir. Ortalama ağırlığı ise 30 kilograma kadar ulaşabilir.

Çin Aslanı - Chow Chow Fiγatları Nedir?

Çin aslanı fiγatları 2023 yılında ise7500 lira 16.000 lira  arasında değişkenlik göstermekteydi , değişkenliklerin sebebi türün sağlığına ve safkan olup olmamasına göre farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra ebeveynlerinin ırkının özelliklerini ne kadar taşıdığı dahi fiγat için bir etkendir. 2024 yılı yavru çin aslanı fiγatları ise 7.000 lira ile 20.000 lira arasında değişkenlik gösermektedir . 

Çin Aslanı Ne ile Beslenir?

Çin aslanı Premium mamalar ile beslenmelidir. Beslenmesinde asla kemik ve normal gıda tercihi yapılmamalıdır. Yulaflı, pirinçli, nohutlu mamalar bu noktada hem fit kalması için hem de günlük enerji ihtiyacını karşılaması için kullanılabilir. 

Çin Aslanı Nedir? 

Çin aslanı bir köpek ırkıdır. Çin kökenli bir köpek olan bu ırkın asıl ismi Chow Chow’dur. Türkiye’de Çov Çov diye de tabir edilebilmektedir. İsmi İngilizce kaynaklıdır. “Knicks – Knicks” kelimesinden Chow Chow haline gelmiştir. Küçük boy mini bir köpek ırkı olan Pomeranian Boo ırkınında yavrusuyla çov çov yavrusu bir vbirlerine çok benzetilip karıştırılabilmektedir, onları ayırmanın en kolay yolu fiziksel farklılıklarıdır .

Çin Aslanı Hakkında Sıkça Sorulanlar (S.S.S.)

Çin Aslanı, gizemli kökenleri ve karakteristik özellikleriyle dikkat çeken bir ırktır. Çin Aslanı'nın fiyatı, karakteri, bakımı ve genel özellikleri hakkında merak edilen soruların yanıtları bu bölümde yerini alıyor.

1

Çin Aslanı Evde Bakıma Uygun Mu?

Çin Aslanı' mini köpek ırklarından biri olarak oldukça ev ortamına uygun bir tür olarak yakından bilinir.
2

Çin Aslanı Sahibine Sadık Mıdır?

Çin Aslanı ırkı, sahibine oldukça sadık ve bağlıdır. Bu köpekler genellikle sevgi dolu, sosyal ve itaatkar karakterleri ile ön plana çıkarlar.
3

Çin Aslanı Bahçede Beslenir Mi?

Çin Aslanı, uygun koşullar sağlandığında bahçede beslenebilecek bir ırktır. Ancak, düzenli egzersiz, sosyal etkileşim ve uygun barınma koşullarının mutlaka sağlanması gerekiyor.
4

Çin Aslanı Ne Köpeğidir?

Çin Aslanı, aynı zamanda Chow Chow olarak da bilinen, Çin menşeli bir köpek ırkıdır. Orta büyüklükte, yoğun tüylü, kıvrık kuyruklu ve karakteristik dilber dudaklıdır. Bu popüler köpekler genellikle soğukkanlı, bağımsız ve saygılı bir özellik sergiler.