Köpek CinsleriAlman Kurdu kategorisinde 209 ilan bulundu.

Alman Kurdu

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Alman Çoban Köpeği Yavru

Ülkemizdeki en popüler çoban köpeği olan Alman Kurdu, cesurluğu, akıllılığı ve sadıklığıyla oldukça sevilmektedir. Alman çoban köpeği olarak da bilinen Alman Kurdu; zekasıyla hayran bırakan, yetenekli ve oldukça çalışkan bir köpek cinsidir. Her ne kadar ismi kurt olursa olsun evcil bir köpektir. 

Alman Kurdu Özellikleri 

Alman Kurdu, büyük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple oldukça iri ve gösterişli bir vücuda sahiptir. Bu gösteriş, ona güç kazandıran en önemli unsurdur. Yine bu da oldukça cesur bir duruş sergilemesindeki en büyük etkeni oluşturmaktadır.

•    Erkekler için ortalama kilo aralığı 30 – 40 kg iken, dişilerde bu değer 22 – 33 kg arasındadır.
•    Erkeklerin boyu 60 – 65 cm aralığındayken, dişilerde boy aralığı 55 – 60 cm’dir. (Bu değerler günümüz şartlarına göre 1-2 cm / kg değişim gösterebilir.)
•    Tüy yapısı oldukça kalındır. Bu sayede soğuğa karşı oldukça dirençli bir hayvandır. Ayrıca çift katmanlı tüylere sahiptir. 
•    Burunları siyah pigmentlere sahiptir. Gözleri de badem şeklindedir ve burunlarıyla hemen hemen aynı renktedir. 
•    Düşünceli bakışlara sahip olan Alman Kurdu, sürekli bir şeyleri çözmek istiyor gibi bakmaktadır. 
•    Dik kulaklara sahiptir ve kulakları daima öne doğru bakmaktadır.
•    Tüyleri köpekten köpeğe değişim gösterir. Uzun ya da kısa olabilir.

Alman Kurdu Karakteri 

Alman kurdu; oldukça güçlü ve estetik vücudunun yanı sıra eşsiz karakteriyle ünlenmiştir. Bu köpeklerin en önemli özelliği cesaretidir. Kendinden emin olan Alman kurtları, özellikle aile üyelerine gösterdiği sadakatle bilinir. Bu sadakati ona ailesini korumak adına ölümü bile göze aldırmaktadır. 

Verilecek eğitim oldukça önemlidir. Henüz yavruyken sosyalleştirme eğitimi verilmelidir. Böylelikle Alman Kurdu diğerler köpeklerle, yabancılarla ve hatta kedilerle dahi oyun oynayacak seviyeye gelebilir. Çocuklara karşı oldukça şefkatli ve oyuncu olan bu cins, yabancılara karşı son derece şüpheli yaklaşır. Ama gerekli görmediği durumlarda saldırı eğilimi yoktur. Gerekli gördüğü durumlar ise kendisini tehdit altında hissettiği durumlardır. Yani yabancılardan zarar gelmediği sürece saldırıya geçmez. 

Bir koruma köpeğinin sahip olması gereken tüm özelliklere sahip olan Alman Kurdu, kusursuz bir koruma köpeğidir. Yalnız kalmayı sevmez ve depresyona girebilir. Bu yüzden onu sahiplenecek kişilerin gün boyu ilgi göstermeleri gerekir.

Alman Kurdu Beslenmesi 

Alman Kurdu, büyük cüssesi ve güçlü görünümüyle her ne kadar her şeyi yiyebilir izlenimi verse de bu çok büyük bir hatadır. Alman kurdu beslenmesinde en önemli konu besin değeri yüksek, Premium mamalar kullanılmasıdır. Bunun haricinde özellikle kemikten ve yağlı gıdalardan uzak tutulmalıdır. Kemikler, sindirim sistemine çok büyük zarar vermektedir. Fakat bu zarar kısa vadede ortaya çıkmaz. Bu da; birkaç yıl sonra çok büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. 

Premium markalı mamalar, zengin besin içeriğiyle Alman Kurdu cinsi köpeklere iyi gelmektedir. Onların bağışıklık kazanmasını, gelişimini kusursuz bir şekilde tamamlamasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji de; besin içeriğinin zengin olması sebebiyle bu mamalar sayesinde eksiksiz alınabilmektedir. 

Alman Kurdu Bakımı 

Dünya üzerinde en çok tüy döken ırklardan biri Alman Kurdu olarak kendini gösterir. Bu da tüylerinin sürekli olarak taranması ve fırçalanması gereksinimi ortaya çıkarır. Oldukça enerjik bir ırk olması, ona bu enerjiyi atma ihtiyacı verecektir. Bu da ancak egzersizle olabilir. Günde toplam olarak en az 3 saat dışarıda olmalı ve koşup, oynamalıdır. Kulağına, tırnaklarına ve gözünde oluşacak çapaklara dikkat edilmelidir.

Hemen hemen her uyandığında gözünde çapak görülebilecek olan Alman Kurdu için bu çapak temizlenmelidir. Temizlerken de elle temas edilmemelidir. Nemli bir bez alarak, bas – çek yöntemiyle çapağı almalısınız. Yine yüzüne sürmemeye özen göstermelisiniz. Bu hem sizin hem de köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.  Kulak kirini de aynı şekilde günlük kontrol etmeli ve temizlemelisiniz. Bu da enfeksiyon riski meydana getirir. Son olarak tırnak bakımını haftalık yapmanız gereken alman kurdunun tırnakları uzamamalıdır. Çünkü oldukça enerjik olması, sürekli hareket etmesine sebep olmaktadır. Bu da doğal olarak tırnaklarının batması sorununu doğruacaktır.

Alman Kurdu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Alman Kurdu hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Patibul.com olarak hazırladığımız Alman Kurdu rehberiyle bu soruların tamamına yanıt vereceğiz. İşte o sorular ve cevapları:

Alman Kurdu Ne Kadar Büyür?

Alman kurdu erkekler için 60 – 65 cm’e kadar, dişiler için 55 – 60 cm’ye kadar büyümektedir. Kilogram açısından ise erkekler için 40 kg’a, dişiler için ise 32 kg’a kadar büyüyebilir. Tabi bu değerler düzgün beslenmesi durumunda geçerlidir. Eğer yeterince dikkat edilmezse çok zayıf kalabilir ya da obezite sorunuyla karşı karşıya gelebilir.

Alman Kurdu Bekçilik Yapar mı?

Alman Kurdu bekçilik yapabilir. Kusursuz bir koruma içgüdüsü olduğu için bekçi köpeği olarak sıkça tercih edilmektedir. Güçlü yapısı, bu anlamda bekçilik yapacağı alanda caydırıcılığı yüksek bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca Alman Kurdu, sesi oldukça baskın bir ırktır. Bu da caydırıcılığı daha da yükselten bir özelliğidir. 

Alman Kurdu Sahibine Sadık mı?

Alman Kurdu, Dünya’nın sahibine en sadık köpeğidir. Sadakat seviyesi daha yüksek farklı bir ırk daha bulmak imkansızdır. Eğer bir kişiye bağlanırsa, onu ölüme kadar dost bilir ve çok büyük bir sevgi bağıyla bağlanır. Ailesini her şeyden önce tutar ve onları korumak için elinden gelen her şeyi yapar. 

Alman Kurdu Kedilerle Anlaşır mı? 

Alman kurdu kedilerle anlaşabilir. Bu konuda yavruyken sosyalleştirme eğitiminin verilmiş olması gerekir. Eğer sosyalleştirme eğitimi verilmemişse; büyüdüğünde kedilere karşı saldırgan tavır gösterebilir. Özellikle yavruyken kedilerle birlikte büyütülmesi, onu alıştırma noktasında atılacak en önemli adımdır. 

Alman Kurdu Fiyatları

Alman çoban köpeği fiyatları 2022 yılında 2.500 lira ile 17.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir, bu durumun bir çok sebebi vardır, çalışma arzusu,  rengi , tüy yapısı, surat maskesi seceresi gibi etmenler fiyatı etkilemektedir. Alman Kurdu yavru sahiplenmesi yapacaksanız önce sağlıklı bir yavru olmasını göz önünde bulundurun .

Patibultr