Köpek İlanlarıRottweiler kategorisinde 305 ilan bulundu.

Rottweiler

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
Değerli Yorumlarınız
  • Kaç tl

    2024-02-24 22:07:49
  • Kaç tl

    2024-02-24 22:07:49

Rottweiler Yavru

Rottweiler, Dünya üzerindeki en eski ırklar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, Roma devrine kadar uzandığını göstermektedir. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu ırk, Türkiye’de de en çok sahiplenilen köpek cinsidir. Oldukça zeki, dayanıklı, cesur ve sadık olan Rottweiler, köpekler arasında kendine çok özel bir yer açmayı başarmıştır. Patibul.com sizler için hazırladığımız Rottweiler rehberiyle; bu cinse dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Rottweiler Özellikleri 


•    Vücut yapısı oldukça iridir ve vücudu orantılıdır. Göze batan bir noktası yoktur.
•    Yetişkin erkekler ortalama olarak 60 – 68 cm arası yüksekliğe sahiptir. Dişilerde ise bu ölçü 55 – 63 cm aralığındadır.
•    Ağırlık bakımından erkekler 43 – 61 kg ağırlığa sahipken, dişiler ise 36 – 45 kg ağırlığa sahiptir (Bu değerler günümüz şartlarına göre minimal seviyede değişim gösterebilir)
•    Kafatası yapısı orta büyüklüktedir. 
•    Burnu son derece gelişmiştir ve delikleri büyüktür.
•    Elmacık kemikleri belirgindir. 
•    Göz büyüklüğü orta seviyededir ve şekli bademi andırmaktadır. Aynı zamanda daima koyu renktedir.
•    Kulak büyüklüğü orta seviyededir. Üçgen biçimlidir ve ucu hafif yuvarlaktır. 
•    Kuyruk yapısı güçlüdür. 
•    İki katmanlı kürkü vardır. Üst katman tüyleri orta uzunluktadır. Dokusu kabadır. Yoğun ve düz yapıdadır. Alt katman ise üstten bakıldığında görülemez.
•    Tüyleri bacaklarında daha uzun olabilir.
•    Rottweiler cinsine mensup tüm köpekler aynı renklere sahiptir. Ana renk siyahtır. Yanakları, burnu, boğazı, göğsü, bacakları, iki gözünün üstü ve kuyruğunun altı kısımlarında kahverengi renk bulunur.

Rottweiler Karakteri

Rottweiler, çok uzun yıllar boyunca negatif bir ün kazanmıştır. Her zaman vahşi ve tehlikeli bir ırk olarak görülmüştür. Fakat aslında asla öyle bir köpek değildir. Her şey aldığı eğitime bağlıdır. Bu da karakteriyle ilgili genel yorum yapılmamasını sağlar. Eğitimleri kötü anlamda verip, tehlikeli yetiştirilirse saldırgan, evcil yetiştirilirse tam bir arkadaş canlısı köpek olacaktır.

Rottweiler, insan odaklı bir köpek türüdür. Son derece sevgi dolu ve oyuncudur. Geçmiş zamanlarda koruma köpeği amacıyla üretilmiştir. Bugün de bu içgüdüye sahiptirler. İş ve özel hayatı birbirinden ayırmayı başardıkları için, herhangi bir sorumluluk olmadığı sürece bu içgüdüyü yerine getirmezler.

Rottweiler sahibine çok sadık bir ırktır ve sahibine karşı gelecek en ufak zararda korumak adına kendi canını ortaya koyabilir. Yabancılara karşı agresyon göstermektedir. Bunun sebebi ise, akıllarında yabancıların zarar verebileceği endişesinin olmasıdır. Fakat yavruyken sosyallik eğitimi verilirse, yabancılara karşı daha rahat yaklaşabilirler. 

Rottweiler Beslenmesi 

Rottweiler beslenmesiyle ilgili günümüzde doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Birçok forumda; kemik kemirmelerinin dişlerine sağlık getirdiği söylenmektedir. Fakat bu tamamen yanlıştır. Kemik, Rottweilerin sindirim sisteminin en büyük düşmanıdır ve geri döndürülemez problemler yaratabilir. Bu yüzden olabildiği kadar uzak tutulması gerekir. Ayrıca yüksek yağ içeren gıdalardan da uzak tutulmalıdır. Çünkü sindirim sistemleri, bunu sindirmek için uygun yapıya sahip değildir. 

Beslenmesinde Premium markalı mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalar besin içeriği bakımından zengin olmaları sebebiyle günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Bu sayede de oldukça sağlıklı bir Rottweiler elde edilecektir. Ödül maması günde 2’den fazla verilmemelidir. Verildiği takdirde obezite sorunu oluşabilir. Eğer böyle bir sorun meydana gelmişse, hemen veterinere danışarak uygun bir diyet oluşturulması gerekir. 

Rottweiler Bakımı

Rottweiler ırkı, tüy dökümü düşük seviyede olan bir ırktır. Haftada 1 gün taranması onun tüylerinin parlak ve oldukça bakımlı görünmesini sağlayacaktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde banyo yaptırılabilir. Yıkanmaktan rahatsız olan bir ırk değildir. Tırnak bakımı onlar için en önemli konudur. Uzun tırnaklar, hareket halinde patilerine batacağı için beraberinde birçok sorun doğurabilir. Bu yüzden haftalık kesilmesi gerekmektedir. 

Rottweiler her uyuyup uyandığında göz kontrolü yapılmalıdır ve çapak varsa temizlenmelidir. Eğer bu çapaklar göz içerisine temas ederse, enfeksiyon sorunu kaçınılmaz olacaktır. Aynı durum kulak kiri için de geçerlidir.

Günlük birkaç kez kulak kiri kontrolü yapılmalıdır ve herhangi bir kir söz konusuysa bu kulak çöpü gibi maddeler kullanılmadan, nemli bir bezle alınmalıdır. Çünkü kulak çöpü gibi maddeler kiri daha da içeri iterek, enfeksiyon riskini artırmaktadır. 

Rottweiler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Rottweiler ırkının Türkiye’de tercih edilme oranı her geçen gün artmaktadır. Bu sebepten dolayı rottweiler  hakkında birçok soru sorulmaktadır. Patibul.com olarak bu soruları bir araya getirerek cevapladık. Aklınızdaki soru işaretlerini, aşağıda yer alan soru cevap listemizden giderebilirsiniz.

Rottweiler Fiyatı Ne Kadar 2023 ?

Rottweiler fiyatları birçok kritere bağlı olarak değişim gösterebilir. Fakat 2022 yılınıda ortalama olarak 2.500 TL ila 10.000 TL aralığında değişmekteydi 2023 yılında ise 4.500 lira ile 18.000 lira arasındadır . Eğer safkansa, ebeveynleri ırkının özelliklerini eksiksiz taşıyorsa yüksek fiyatlara satılabilir.  Tabi bu noktada sağlıklı olması, tüy sağlığında bir sorun olmaması ve aktif olması gerekmektedir, ekstra olarak secereli rottweiler lar ve aşı parazit uygulamarı yapılmış yavrularda daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadırlar. 

Rottweiler Tehlikeli Bir Köpek Cinsi mi?

Rottweiler asla tehlikeli bir köpek cinsi değildir. Bu oldukça yanlış bir algıdır. Eğer, farklı eğitim verilir ve farklı yönlendirme yapılırsa tehlikeli bir köpek olabilir. Fakat bu risk tüm ırklarda vardır. Eğer eğitim düzgün bir şekilde verilirse gayet sosyal ve arkadaş canlısı bir köpek olacaktır. Sahibine son derece bağımlı olduğu için eğitimi kolay alacaktır. 

Rottweiler Bakmak Yasak mı?

Rottweiler bakmak yasak değildir. Türkiye’de sadece saldırgan ve tehlikeli ırklar yasaklı ırklar listesine girmiştir. Bu cinste böyle bir sorun olmadığı için yasaklı ırklar arasında yer almamaktadır.

Rottweiler Safkan Olduğunu Nasıl Anlarız? 

Rottweiler rengi safkanlık belirtisi değildir. Önden bakıldığı vakit kafa yapısının geniş olması gerekir. Aynı zamanda alnı da aynı doğrultuda orantılı bir şekilde geniş olmalıdır. Ağzı kapanırken boşluk olmamalı ve makas şeklinde kapanmalıdır. Gözleri tehlikeli bir şekilde değil, sevecen ve masum bakmalıdır. Kulakları üçgen olmalı, düşük ve ileri doğru bakmalıdır. Bu özellikleri taşıyan bir Rottweiler safkandır. 
 

Rottweiler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Rottweiler hakkında merak eden sorular aşağıda yer almaktadır. Bu sorular tarafımıza sıklıkla gelen ve çok sık şekilde karşı karşıya kaldığımız sorulardır. En Net ve açıklayıcı cevaplar yine aşağıda yer almaktadır.

1

Rottweiler'ların Günlük Bakım İhtiyaçları Nelerdir?

Bu ırkın günlük bakım ihtiyacı beslenme ve kişisel bakım olarak ikiye ayrılır. Beslenme konusunda iki öğün şeklinde kaliteli mamalarla beslemek gerekir. Bakım konusunda da tüylerinin taranması dişlerinin fırçalanması ve patatesli gibi hususlar dikkate alınır. Aynı zamanda kulak temizliği bu ırk için oldukça önemlidir.
2

Rottweiler Köpeklerinin Tipik Karakter Özellikleri Nelerdir?

Oyun meraklısı oldukça sevecen bir ırktır. Sevecen ve iyi huylu köpek ırkları arasında yer alır. Evdeki diğer canlılarla uyum içerisinde yaşayabilen dost canlısı bir köpektir. Hareketli ve enerjik olduğu için yeni tanışmış olduğu canlılara karşı hemen bağ kurarlar ve oyun oynamaya geçerler. Çok meraklı ve gözlemci olduklarını söylemek mümkündür.
3

Rottweiler Sağlık Sorunlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Beslenme düzenini ekstra dikkat edilmesi gerekir. Veteriner gözetiminde ilerlenen beslenme düzeni daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olur. Bu ırkta eklem rahatsızlıkları çok sık görülür. Bunun içinde düzenli olarak veteriner kontrolleri gerekir.
4

Rottweiler Eğitimi İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Çok enerjik ve meraklı bir köpek olduğu için eğitime kısa süre içerisinde cevap verir. Eğitiminde belli bir seviyeye geldiğinde yavaş yavaş zorluk derecesini arttırarak eğitimin daha etkili şekilde ilerlemesine destek olmak gerekir. Eğitimde istikrar oldukça önemlidir. Aynı şekilde köpek ile kurulan bağ da ne kadar güçlü ise eğitim o kadar başarılı şekilde ilerler.
5

Rottweiler İçin İdeal Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Ev ortamında da bahçe gibi dışarıda yaşamaya uygun bir köpektir. Fakat büyüklüğü nedeniyle dışarıda kulübede beslenmesi daha uygun olur. Kulübenin yanına onu mutlu edecek ve gün boyunca sıkılmamasını sağlayacak oyuncak konulması daha uygun olur. Ayrıca düzenli olarak beslenmesi ve sağlıklı yaşayabilmesi için mama kabının kulübenin yakınlarında olması gerekir.
6

Rottweiler Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Rottweiler, oldukça meraklı hareketli ve enerjik yapılı olduğundan aileler için en uygun köpek ırklarından biridir. Sahibinden ve sevdiği kişilere bağlı kalan bir ırktır. Sahiplenme öncesinde köpek hakkındaki temel bilgileri öğrenmek son derece önemlidir. Köpeğin sahiplenme öncesi kalacağı yeri ve kişisel eşyalarını ayarlamak eve alışma sürecini destekler.